Saharský prach, který se dostává i nad Evropu, nese s sebou nejen minerální částice, ale i pozůstatky jaderných testů z 50. a 60. let minulého století. Studie francouzských vědců analyzovala vzorky prachu a potvrdila přítomnost radioaktivních látek. I když riziko pro zdraví je minimální, studie upozorňuje na přetrvávající dopady jaderných testů.
Obrovský mrak saharského prachu, který se přehnal přes Evropu v březnu 2022, nesl zbytky jaderných testů provedených USA a SSSR, tvrdí vědci v nové studii publikované v odborném časopise Science Advances.
Vědci z univerzity Paris-Saclay ve Francii analyzovali 110 vzorků prachu sesbíraných v šesti zemích a zjistili, že ačkoliv úroveň radioaktivity byla nízká, přesto měřitelná. Naměřené hodnoty byly hluboko pod nebezpečnými limity.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svět se změnil. Nastává třetí jaderný věk, varuje šéf britské armády Tony Radakin
Písečné bouře na Sahaře často pocházejí z oblasti Reggane v Alžírsku, kde Francie v 60. letech provedla čtyři jaderné testy. Vědci se proto zaměřili na to, zda se zbytky těchto testů mohou znovu dostat do atmosféry a následně do Evropy.
Analýza izotopů plutonia, unikátních stop po výbuchu jaderné bomby, ukázala, že radioaktivní stopy v prachu spíše odpovídají globálnímu spadu z testů USA a SSSR z 50. a 60. let.
Výsledky studie tak sice potvrzují přítomnost radioaktivních látek v saharském prachu, ale zároveň uklidňují, že množství, které se dostává do západní Evropy, nepředstavuje riziko pro veřejné zdraví. Přesto je podle autorů studie důležité toto téma dále sledovat a zkoumat, zejména s ohledem na možné dlouhodobé dopady na životní prostředí.
Saharský prach má ale i další dopady. Zhoršuje kvalitu ovzduší a může způsobovat dýchací potíže, zejména u citlivých jedinců. Hraje roli i v tvorbě oblaků a bouří, a může tak ovlivňovat srážky a sluneční záření.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zrod atomové pumy: Na vývoji ničivé zbraně měl lví podíl i český rodák