Britský admirál a náčelník štábu obrany Sir Tony Radakin varuje, že svět se ocitl na prahu nového období, které nazývá „třetím jaderným věkem“. Podle jeho slov se po relativně klidných dekádách opět zvyšuje riziko jaderného konfliktu, a to kvůli aktivitám mocností jako jsou Rusko, Čína, Írán a Severní Korea.
Návrat jaderných hrozeb
V rámci svého výročního projevu v obranném think-tanku Royal United Services Institute (RUSI) v Londýně Radakin poukázal na dramatický posun v globální bezpečnostní situaci. Po prvním jaderném věku, spjatém se studenou válkou, a druhém období odzbrojení, nyní podle něj svět vstupuje do třetí éry, kdy se jaderné hrozby opět stávají běžnou součástí geopolitiky.
„Z Ruska jsme viděli divoké hrozby taktického využití jaderných zbraní, rozsáhlá cvičení a simulované útoky proti státům NATO. Všechny tyto kroky mají za cíl ovlivnit naši schopnost udržovat stabilitu,“ řekl ve svém projevu Radakin.
Rusko, Čína, Írán a Severní Korea
Kromě Ruska zmínil i další státy, které podle něj zvyšují globální napětí. „Čínské hromadění jaderných zbraní představuje pro Spojené státy dvojí výzvu. Neschopnost Íránu spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii je znepokojivá. A severokorejský balistický program, spolu s nevyzpytatelným chováním režimu, představuje nejen regionální, ale stále více i globální hrozbu,“ vysvětlil.
Velká Británie
Navzdory rostoucímu napětí šéf britské armády Radakin zůstává optimistou ohledně přímého ohrožení Velké Británie. „Existuje pouze vzdálená šance, že by Rusko přímo napadlo Spojené království nebo jiné státy NATO,“ prohlásil. Přesto zdůraznil důležitost udržení silného jaderného odstrašujícího prostředku.
„Moskva ví, že jakýkoli útok by vyvolal ohromující odpověď,“ řekl a zároveň dodal, že britský jaderný arzenál zůstává jedním z klíčových faktorů, které Kreml vnímá jako silný protiargument k eskalaci.
Třetí jaderný věk
Radakin popsal současnou situaci jako mnohem komplexnější.. „Tento nový věk je definován množstvím souběžných dilemat, přibývajícími jadernými mocnostmi a převratnými technologiemi. Zároveň téměř zcela chybí bezpečnostní architektury, které dříve zajišťovaly rovnováhu,“ varoval admirál.
V reakci na tyto výzvy Velká Británie dlouhodobě investuje do modernizace svého jaderného arzenálu, včetně obnovy ponorek a hlavic. „To je oblast, kterou Rusko pečlivě sleduje, a má to větší dopad na Putina než na cokoli jiného,“ zdůraznil.
Budoucnost jaderného světa
Podle Radakina je nyní klíčové, aby Británie a její spojenci měli „otevřené oči“ při hodnocení hrozeb, kterým čelí. „Musíme být připraveni nejen na potenciální vojenské střety, ale také na nové formy destabilizace, které přináší třetí jaderný věk,“ uzavřel.
Jeho projev je zároveň varováním i výzvou k jednotě a spolupráci západních států v době rostoucích bezpečnostních rizik. Celý přepis projevu náčelníka štábu obrany zveřejnila britská vláda na svém webu.