Vědci z CERNu přeměnili olovo na zlato ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC). Tento průlom potvrzuje alchymistické sny, ale zlato existuje jen zlomek sekundy.
Vědci z CERNu ve Švýcarsku dosáhli průlomu, který připomíná dávné sny alchymistů – přeměnili olovo na zlato. Tento fascinující objev, publikovaný v časopise Physical Review Journals, však přichází s jedním podstatným omezením: zlato existuje pouze zlomek sekundy.
Alchymistický sen ve Velkém hadronovém urychlovači
Na rozdíl od středověkých alchymistů, kteří hledali chemické postupy, se tento úspěch odehrál ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC) v CERNu. Kolaborace ALICE, která experiment vedla, zaznamenala měření potvrzující transmutaci olova na zlato během extrémně vysokoenergetických srážek olověných jader.
Tyto srážky vytvářejí kvark-gluonovou plazmu, horký a hustý stav hmoty, který napodobuje podmínky krátce po Velkém třesku. Při méně intenzivních interakcích, kdy se jádra „míjí“, dochází k elektromagnetickým procesům, které umožňují přeměnu olova na zlato prostřednictvím interakcí foton-foton a foton-jádro.
„Je působivé, že naše detektory zvládají jak čelní srážky produkující tisíce částic, tak jemné interakce s několika málo částicemi, které nám umožňují studovat tyto procesy jaderné transmutace,“ uvedl Marco Van Leeuwen, mluvčí experimentu ALICE.
Jen na zlomek sekundy
Vědci využili detektory s nulovým stupněm kalorimetru (ZDC) k zachycení interakcí, při kterých vznikají jádra olova, thalia, rtuti a zlata. Produkce zlata je však vzácná – LHC generuje přibližně 89 000 zlatých jader za sekundu, avšak tato jádra mají vysokou energii a při dopadu na stěny urychlovače se okamžitě rozpadají na jiné částice.
Celkové množství vyrobeného zlata je přitom nepatrné, bilionkrát menší, než by bylo potřeba k výrobě například šperku. Zlato tedy existuje pouze na zlomek sekundy, což znemožňuje jeho praktické využití.
Krok vpřed, ale bez bohatství
Ačkoliv vědci z CERNu technicky splnili sen alchymistů, jejich objev nepřináší bohatství, o kterém snili středověcí učenci. Místo toho však otevírá nové možnosti pro studium elektromagnetických procesů a chování hmoty v extrémních podmínkách.
Tento průlom je dalším důkazem, že moderní věda dokáže překročit hranice, které si lidé kdysi mysleli, že jsou nemožné – i když jen na okamžik.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Pavel Novotný má jít do vězení