Když přemýšlíme o letní dovolené a relaxaci u moře, nejčastěji se nám vybaví Chorvatsko, Řecko nebo Španělsko. Slunce vysoko na obloze, písek pod nohama a osvěžující mořský vánek. To vše (a mnohem více) nabízí i Polsko a pobřeží Baltského moře. Na plážích sice neuvidíte slunečníky, zato větrných ohrádek byste se nedopočítali. „Naše rodina na Balt nedá dopustit a rádi se na oblíbená místa vracíme,“ říká redaktorka NašeTéma Renáta Šestáková.
Proč vyrazit k Baltskému moři?
Polské pobřeží Baltského moře máme procestované křížem krážem a není místo, o kterém bych napsala, že se mi tam nelíbilo. Poláci jsou vstřícní, milí a co se týká služeb, nemám za ty roky žádné výtky. Téměř všude včetně místních trhů se dá platit kartou, nemusíte si vybírat či měnit na polskou měnu. Ceny jsou stejné jako u nás a ve většině případů i nižší.
Cesta autem ze středních Čech trvá kolem 7 hodin, polské dálnice jsou zpoplatněné prostřednictvím mýtných bran. Hlavní polská dálnice A1 vede přímo do Gdaňsku. Využít můžete i pravidelné spojení vlakem či autobusem. Zvolit můžete také cestu letadlem. Z gdaňského letiště se dostanete do centra vlakem za 20 minut.
Pokud máte rádi klid a přírodu, doporučuji zvolit k ubytování menší letoviska, případně jít pár metrů dál od hlavní promenády, kde jsou široké pláže bez lidí a za vámi borovicový les. Ovívat vás bude mořský vánek a s trochou štěstí můžete v moři potkat i tuleně.
Tipy na polské destinace
Začneme u polského Trojměstí – Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. Jedná se o města na kraji Baltského pobřeží, kde si na své přijdou i milovníci historie. Pokud se Poláků zeptáte, co navštívit v Gdaňsku, jejich první doporučení je Evropské centrum Solidarity. Jedná se o muzeum věnované moderní historii Polska a odporu proti komunistickému režimu.
Jednou z hlavních památek je bazilika Panny Marie, která patří k největším zděným kostelům na světě. Kouzelné je hlavní gdaňské náměstí Dlouhý trh, lemované zrekonstruovanými domy. Po královské cestě budete míjet radnici a naproti ní ikonický symbol města, Neptunovu fontánu.
Druhé město Gdyně jsme kvůli tehdejším cyklistickým závodům moc neprozkoumali, nicméně doporučuji navštívit gdyňské akvárium, kde můžete pozorovat krásy podmořského světa, a také nevynechat Jižní molo, které je dlouhé 600 metrů. Vyplouvají zde lodě na vyhlídkové plavby na poloostrov Hel.
Pokud jste se již nasytili měst Gdaňsk a Gdyně, přesuňte se do lázeňských Sopot, které se pyšní nejdelším dřevěným molem v Evropě. To je ideální pro procházky s výhledem na moře. „Nedaleko mola se nachází kdysi vyhlášený luxusní hotel Grand, který lákal díky umístění u pláže a přepychovému zařízení slavné osobnosti, jako je Marlen Dietrichová, Greta Garbo nebo Fidel Castro,“ uvádí na svých stránkách Polish Tourism Organisation. Z českých hvězd byli hosty Grand hotelu například Karel Gott a Helena Vondráčková.
Osobně se mi nejvíce líbí ve městě Leba. Je obklopeno z jedné strany mořem a z druhé jezery. Pláž je široká a čistá, ideální na dlouhé procházky. Nachází se zde jedinečná krajina Sloviňského národního parku s pohyblivými písečnými dunami. Pokud máte malé děti, k písečným dunám vás doveze vláček. Srdcem města je bezpochyby přístav s malebnými výhledy.
Pobřeží Baltského moře je plné majáků a jeden z nich, černo-bílo-červený maják Stilo, je nedaleko od Leby v obci Osetnik. Je přístupný návštěvníkům a nabízí nezapomenutelné výhledy na Baltské moře. Pozor, nahoře na majáku fouká silný vítr.
Kolobrzeg mě moc neoslovil, ale jeden rok jsme měli s sebou pejska a na místních plážích byl vítaný. Promenáda je plná atrakcí a vyhlídek, molo přímo vybízí k obdivování východů a západů slunce. I tady můžete navštívit historický cihlový maják, který je ale otevřen pouze v letních měsících.
Město Miedzyzdroje je ze všech zmíněných letovisek nejkomerčnější. Pláže táhnoucí se kilometry byly v prázdninových letních měsících přeplněné. Za vidění stojí polský chodník slávy, který je obdobou toho hollywoodského. Nicméně večerní romantická procházka po molu s výhledem na Baltské moře, zakončená večeří v některé z místních restaurací nebo místech zvaných „smažalnia“, kde si můžete vychutnat rybí speciality, je nepřekonatelná. Mezi naše oblíbené smažené ryby v Polsku patří losos nebo treska, polsky „dorsz“, s jejich výtečným salátem. V blízkosti se nachází Wolinský národní park, kde ve volném výběhu můžete pozorovat zubry, které se podařilo odchovat přímo na místě.
Wladyslawowo je místo, kam se rádi vracíme i proto, že je zde cyklostezka na Helskou kosu. Ve Wladyslavowu doporučuji navštívit Ocean Park, kde se projdete vedle žraloků a velryb. Navíc se dozvíte i zajímavosti o jejich podmořském životě. Ocean Park je plný atrakcí, včetně rybářské vesnice a vodopádu. K vidění jsou také modely savců a ryb v měřítku 1:1. A pokud vás podmořský svět nezajímá, můžete zajít do muzea motýlů, kde je hmyz z celého světa. Kromě motýlů jsme v muzeu viděli také různé druhy brouků, pavouků nebo štírů. Připravena je také sbírka mincí, hraček a vzdělávací filmy o životě motýlů.
Pokud s sebou nemáte jízdní kolo, doporučuji si ho ve městě půjčit a využít výše zmíněnou cyklostezku. Je dlouhá 36 km a dojedete po ní až na poloostrov Hel. Cesta je příjemná ve stínu borovicových lesů a podél pobřeží Baltského moře. Dovolím si zmínit vtipnou příhodu, kdy jsem první rok dojela na Hel půjčeným polským rowerem a zjistili jsme, že mám píchlou duši u kola. Zpět jsem musela vlakem, a to je vlastně i tip pro vás.
Vlakové spojení z Helu do Wladyslawowa jezdí v pravidelných časových intervalech. Další rok jsme již měli vlastní jízdní kola a pro změnu na mě spadl na cyklostezce dron. Naštěstí jsem měla helmu na hlavě a nic se nestalo. Nejzajímavější atrakcí Helu je fokárium. Jedná se o záchrannou stanici tuleňů. Během návštěvy můžete pozorovat tuleně, jak se krmí, hrají si, a dozvíte se, jaký je jejich život v přirozeném mořském prostředí.
Za vidění stojí 41 metrů vysoký maják Hel a památky opevněné oblasti. Nejpůsobivější vojenskou stavbou na Helu je Šlesvicko-Holštýnská pobřežní dělostřelecká baterie, která patří k nejcennějším památkám tohoto typu v Polsku. Skutečným centrem života na Helu je Wiejská ulice a krásné výhledy jsou z věže bývalého evangelického kostela, z kterého můžete vidět na Pucký záliv, přístav Hel. Za příznivého počasí dohlédnete dokonce až na Trojměstí.
Ubytování u Baltu
Mnoho hotelů u Baltského moře nabízí pobytové balíčky s atrakcemi, jako je bazén či wellness. To je varianta pro ty, kteří hledají komfort, relaxaci a pohodlí. My však patříme k těm, co ocení soukromí, klid, a proto jsou pro nás ideální menší ubytovací zařízení. Před 7 lety, kdy jsme objevili kouzlo Baltského moře, jsme se ubytovali tzv. „na blind“. Popojížděli jsme každé dva až tři dny na jiné místo. Prošli jsme pár ubytování a vybrali si to, kde se nám nejvíce líbilo a kde to pro nás bylo cenově dostupné. Cenově jsme sehnali ubytování do 300 Kč/noc, kde nám nic nechybělo.
Počet turistů i cen však stále roste a loňský rok jsme již byli u Baltu i s dvouletým dítětem a nechtěli jsme riskovat, že bychom ztráceli čas několik hodin hledáním ubytovacího zařízení. Proto jsme si na internetu dopředu našli a zaplatili ubytování na první dny.
Následně, když jsme se domluvili, kam pojedeme dále, zamlouvali jsme ubytování postupně po internetu nebo telefonicky. I to byl celkem oříšek. Moc možností jsme neměli a nebylo z čeho vybírat, protože bylo téměř vše vyprodané.
„Baltské moře bylo vždy oblíbenou destinací některých Čechů, kteří buď nejezdili do Chorvatska rádi, nebo jim prostě vyhovovalo klima u Baltského moře. Upozorňujeme, že pláže u Baltského moře jsou úplně jiné než u Jadranu. A podle toho, co slyším a čtu v novinách, Chorvatsko teď zdražilo, a proto mnoho turistů z Česka volí cestu na sever Polska,“ uvedl loni v červnu Pavel Trojan, ředitel Zahraničního centra Polské turistické organizace v Praze v rozhovoru pro web Glos Live.
U Baltu se nudit nebudete
Počasí u Baltu je velmi nevyzpytatelné a dobrodružné. V deset hodin dopoledne svítí sluníčko, lehnete si na deku na pláži a za 40 minut již vše sklízíte, protože začíná pršet. A jestli si myslíte, že se v Baltském moři nedá koupat, protože je studené, tak se pletete. Odvážlivců se najde dost, navíc v letních měsících je to osvěžující.
A pokud vás přestane bavit relaxovat na pláži, můžete se toulat borovými lesy nebo se procházet po pobřeží a hledat odlehlejší místa k opalování. Polské pobřeží je plné majáků a vydat se můžete i na vyhlídkovou plavbu s rybáři na volné moře. Nudu s dětmi u Baltu nezažijete. Kromě dovádění a stavění hradu z písku na pláži na vás čekají skákací hrady, zábavní parky, malé zoologické zahrady nebo muzea s námořní a vojenskou tématikou.
Baltské moře a jód
K Baltu můžete vyrazit v každou roční dobu, na jaře jsou pláže oázou klidu a pobyt u moře může být výbornou příležitostí k dobití energie po zimním období. Je to ideální čas odpočinout si od každodenního shonu. Můžete obdivovat kvetoucí rostliny, poslouchat zpěv ptáků, respektive chechtajících racků, a také inhalovat jódový vzduch.
„Hlavním zdrojem jódu je moře. To Baltské je na jód mimořádně bohaté. Jód je nejen ve vodě, ale uvolňuje se také do ovzduší. Na množství jódu v mořském vánku má vliv nejen roční období, ale také počasí. Nejvíce jódu je na jaře, na podzim a v zimě a také za větrného počasí, při bouřce a po ní. Jód se doporučuje alergikům, při potížích s lupenkou a osobám trpícím chronickými infekcemi dýchacího ústrojí,“ vysvětluje doktorka Anna Plucik-Mroźeková v rozhovoru pro Polský rozhlas 24.
Nevyšší koncentraci najdeme přibližně 300 metrů od moře. Když jsme u moře, užíváme si pláž, jak jen to jde.
Autor: Renáta Šestáková. Zdroj: Vlastní zkušenosti redaktorky Renáty Šestákové z cestování po polském pobřeží Baltského moře.