Vědci objevili nové důkazy, které naznačují, že dinosauři nebyli vyhubeni pouze dopadem obřího meteoritu. Na vině je také dlouhodobé ochlazování klimatu způsobené masivními sopečnými erupcemi.
Meteorit nebyl jediný viník
Před 66 miliony let zasáhl Zemi meteorit o průměru 15 kilometrů, který vyvolal globální katastrofu. Většina dinosaurů a mnoho dalších druhů vymřela během krátké doby. Tato událost je známá jako Křídové-paleogénní hranice (K-Pg).
„Ale meteorit nebyl jediným faktorem, který ovlivnil osud dinosaurů,“ píše The Washington Post. V téže době probíhaly na indickém subkontinentu obrovské sopečné erupce, které pokryly rozsáhlou oblast lávou a vypustily do atmosféry obrovské množství plynů, jako je oxid siřičitý. Tyto plyny způsobily ochlazení klimatu, které trvalo desítky let.
Sopečné erupce
V nové studii, která byla publikována v časopise Science Advances, vědci analyzovali vzorky hornin z oblasti známé jako Deccan Traps, kde se nachází stopy po sopečných erupcích. Vědci zjistili, že lávové proudy obsahovaly vysoké koncentrace síry a fluoru, které měly silný vliv na životní prostředí.
Síra byla schopna odrážet sluneční záření a snižovat teplotu na Zemi. Fluor mohl způsobovat kyselé deště, ničení rostlin a otravu zvířat. Vědci odhadují, že teplota na Zemi klesla o 10 stupňů Celsia v důsledku sopečných erupcí.
Vymírání dinosaurů
„Tyto erupce byly tak intenzivní a časté, že změnily klima na dlouhou dobu,“ řekl Don Baker, spoluautor studie a geochemik na McGill University. „Meteorit byl jen poslední kapkou, která zapříčinila konec dinosaurů.“
Studie také ukazuje, že sopečné erupce začaly ještě před dopadem meteoritu a pokračovaly i po něm. To znamená, že dinosauři čelili kombinaci několika stresorů, které zhoršovaly jejich šance na přežití.
„Naše studie přináší nový pohled na vymírání dinosaurů a ukazuje, že to bylo složitější, než jsme si mysleli,“ řekl Paul Renne, spoluautor a geochronolog z University of California v Berkeley. „Není to jen jednoduchý příběh o meteoritu, ale spíše o interakci mezi několika faktory, které ovlivnily život na Zemi,“ dodal.
Vědci řeší hádanku
Je těžké předvídat, co se v té době stalo s dinosaury, ale vědci se neustále snaží vyřešit hádanku. Pravděpodobně neexistuje jednoduché vysvětlení, proč dinosauři vymřeli. Ale nechť dinosauři slouží jako příklad toho, co se stane, když se Země změní příliš rychle. To je varovný příběh pro dnešní změnu klimatu.
„Rychlá změna klimatu, bez ohledu na to, jak k ní dojde, může být pro druhy žijící na Zemi velmi nebezpečná. Jakákoli změna, která je rychlejší než adaptace během evoluce, může být velkým problémem.