REKLAMA

Vědcům se podařilo přeměnit olovo na zlato

Vědci z CERNu přeměnili olovo na zlato ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC). Tento průlom potvrzuje alchymistické sny, ale zlato existuje jen zlomek sekundy.

REKLAMA

Vědci z CERNu ve Švýcarsku dosáhli průlomu, který připomíná dávné sny alchymistů – přeměnili olovo na zlato. Tento fascinující objev, publikovaný v časopise Physical Review Journals, však přichází s jedním podstatným omezením: zlato existuje pouze zlomek sekundy.

Alchymistický sen ve Velkém hadronovém urychlovači

Na rozdíl od středověkých alchymistů, kteří hledali chemické postupy, se tento úspěch odehrál ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC) v CERNu. Kolaborace ALICE, která experiment vedla, zaznamenala měření potvrzující transmutaci olova na zlato během extrémně vysokoenergetických srážek olověných jader.

Tyto srážky vytvářejí kvark-gluonovou plazmu, horký a hustý stav hmoty, který napodobuje podmínky krátce po Velkém třesku. Při méně intenzivních interakcích, kdy se jádra „míjí“, dochází k elektromagnetickým procesům, které umožňují přeměnu olova na zlato prostřednictvím interakcí foton-foton a foton-jádro.

„Je působivé, že naše detektory zvládají jak čelní srážky produkující tisíce částic, tak jemné interakce s několika málo částicemi, které nám umožňují studovat tyto procesy jaderné transmutace,“ uvedl Marco Van Leeuwen, mluvčí experimentu ALICE.

REKLAMA

Jen na zlomek sekundy

Vědci využili detektory s nulovým stupněm kalorimetru (ZDC) k zachycení interakcí, při kterých vznikají jádra olova, thalia, rtuti a zlata. Produkce zlata je však vzácná – LHC generuje přibližně 89 000 zlatých jader za sekundu, avšak tato jádra mají vysokou energii a při dopadu na stěny urychlovače se okamžitě rozpadají na jiné částice.

Celkové množství vyrobeného zlata je přitom nepatrné, bilionkrát menší, než by bylo potřeba k výrobě například šperku. Zlato tedy existuje pouze na zlomek sekundy, což znemožňuje jeho praktické využití.

Krok vpřed, ale bez bohatství

Ačkoliv vědci z CERNu technicky splnili sen alchymistů, jejich objev nepřináší bohatství, o kterém snili středověcí učenci. Místo toho však otevírá nové možnosti pro studium elektromagnetických procesů a chování hmoty v extrémních podmínkách.

Tento průlom je dalším důkazem, že moderní věda dokáže překročit hranice, které si lidé kdysi mysleli, že jsou nemožné – i když jen na okamžik.

REKLAMA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Pavel Novotný má jít do vězení

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Radim Fiala opakuje narativy ruské propagandy o Ukrajině

Místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala v pořadu v pořadu 360° ve středečním vysílání CNN Prima NEWS...

Rusko shodilo leteckou pumu na nákupní centrum v Dobropillje

Ruský útok zasáhl ve středu nákupní centrum v ukrajinském městě Dobropillja v Doněcké oblasti. Výbuch poškodil desítky...

Rusko vycvičilo žoldáky pro převrat v Moldavsku

Rusko připravilo žoldnéře v Srbsku a Bosně pro převrat v Moldavsku, odhalilo vyšetřování. Cílem bylo narušit tamní...

Trest smrti podporuje většina Čechů

Většina Čechů by chtěla trest smrti zpět v zákonech. Pro jsou hlavně starší a méně vzdělaní, zatímco...

Policie má posledních 14 dní na dopadení vraha ze Šternberka

Policie zveřejnila novou podobiznu vraha ze Šternberka, kterou vytvořila AI. Po 20 letech má jen 14 dní,...

Žebříček vlivu europoslanců: Niedermayer a Nerudová v čele, Turek a další...

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM zveřejnil druhý ročník žebříčku vlivu českých europoslanců. Nejlépe si vedou Luděk Niedermayer,...

Slovensko selhává v ochraně peněz z EU. OLAF na stopě hladových...

Kontrola evropských financí na Slovensku odhalila vážné nedostatky v ochraně peněz z fondů Evropské unie. Závěrečná zpráva...

Česko zasáhnou silné bouřky. Meteorologové varují před přívalovým deštěm a kroupami

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varují před silnými bouřkami. Výstraha, kterou zveřejnili v úterý dopoledne, platí...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA