REKLAMA

Vědcům se podařilo přeměnit olovo na zlato

Vědci z CERNu přeměnili olovo na zlato ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC). Tento průlom potvrzuje alchymistické sny, ale zlato existuje jen zlomek sekundy.

REKLAMA

Vědci z CERNu ve Švýcarsku dosáhli průlomu, který připomíná dávné sny alchymistů – přeměnili olovo na zlato. Tento fascinující objev, publikovaný v časopise Physical Review Journals, však přichází s jedním podstatným omezením: zlato existuje pouze zlomek sekundy.

Alchymistický sen ve Velkém hadronovém urychlovači

Na rozdíl od středověkých alchymistů, kteří hledali chemické postupy, se tento úspěch odehrál ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC) v CERNu. Kolaborace ALICE, která experiment vedla, zaznamenala měření potvrzující transmutaci olova na zlato během extrémně vysokoenergetických srážek olověných jader.

Tyto srážky vytvářejí kvark-gluonovou plazmu, horký a hustý stav hmoty, který napodobuje podmínky krátce po Velkém třesku. Při méně intenzivních interakcích, kdy se jádra „míjí“, dochází k elektromagnetickým procesům, které umožňují přeměnu olova na zlato prostřednictvím interakcí foton-foton a foton-jádro.

„Je působivé, že naše detektory zvládají jak čelní srážky produkující tisíce částic, tak jemné interakce s několika málo částicemi, které nám umožňují studovat tyto procesy jaderné transmutace,“ uvedl Marco Van Leeuwen, mluvčí experimentu ALICE.

REKLAMA

Jen na zlomek sekundy

Vědci využili detektory s nulovým stupněm kalorimetru (ZDC) k zachycení interakcí, při kterých vznikají jádra olova, thalia, rtuti a zlata. Produkce zlata je však vzácná – LHC generuje přibližně 89 000 zlatých jader za sekundu, avšak tato jádra mají vysokou energii a při dopadu na stěny urychlovače se okamžitě rozpadají na jiné částice.

Celkové množství vyrobeného zlata je přitom nepatrné, bilionkrát menší, než by bylo potřeba k výrobě například šperku. Zlato tedy existuje pouze na zlomek sekundy, což znemožňuje jeho praktické využití.

Krok vpřed, ale bez bohatství

Ačkoliv vědci z CERNu technicky splnili sen alchymistů, jejich objev nepřináší bohatství, o kterém snili středověcí učenci. Místo toho však otevírá nové možnosti pro studium elektromagnetických procesů a chování hmoty v extrémních podmínkách.

Tento průlom je dalším důkazem, že moderní věda dokáže překročit hranice, které si lidé kdysi mysleli, že jsou nemožné – i když jen na okamžik.

REKLAMA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Pavel Novotný má jít do vězení

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Psí den v Praze: Svého francouzského buldočka představí i Osmany Laffita

Devátý ročník Psího dne s Prahou 13 přinese 31. května 2025 do Centrálního parku Lužiny zábavu pro...

Chorvaté si stěžují na české turisty. Dělají z našeho městečka Monte...

Chorvaté, zejména v oblasti Dalmácie, už mají plné zuby návalů turistů z Česka. Hlavním důvodem jejich rozhořčení...

Nejlepší barvy pro interiér, které podporují klid a pohodu

Správný výběr barev do interiéru může mít zásadní vliv na naši psychickou pohodu, kvalitu spánku i celkovou...

V Libereckém kraji řádí falešní policisté

Podvodníci vydávající se za policisty řádí v Libereckém kraji. Využívají falešné služební průkazy Policie ČR a tlačí...

V hotelu Zámeček se zřítil strop. Sutiny zavalily dva lidi

V noci na pátek zasahovaly všechny záchranné složky v Hotelu Zámeček v obci Čeladná, kde došlo ke...

Modernistický byt – jak skloubit eleganci s jednoduchostí?

Modernistický styl je synonymem čistých linií, střídmých barev a funkčního designu. Pokud miluješ jednoduchost, ale zároveň si...

V dubnu na silnicích zemřelo 43 lidí. Na vině je nepřiměřená...

Duben letošního roku se stal dosud nejtragičtějším měsícem na českých silnicích. Podle předběžných údajů Policie ČR přišlo...

VIDEO: Pavel Novotný má jít do vězení. V odůvodnění padla slova...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný má jít na tři měsíce do vězení kvůli opakovaným přestupkům. Soud v odůvodnění...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA