Životní styl dnešní doby je velmi hektický. Za vším stojí především dlouhodobý stres, nedostatek spánku a pohybu, nezdravá strava. Všechno se negativně podepisuje na vašem zdraví. Do hry se dostávají i zhoršené životní podmínky: Znečištěné životní prostřední, nedostatek průmyslově nezpracovaných potravin přírodního původu. Naštěstí máte k dispozici látky, které vám pomohou se s výše jmenovanými jevy vyrovnat. Přizpůsobení mají přímo ve svém názvu – říká se jim adaptogeny.
Pomohou zvládnout zátěž
Adaptogeny skutečně lidskému tělu pomáhají přizpůsobit se zátěži kladenou vnějšími podmínkami i nevhodnými životními návyky. Působí pozitivně a komplexně – na imunitu, srdečně-cévní systém, metabolismus a hormonální rovnováhu a samozřejmě i kvalitnější spánek a celkově lepší psychickou pohodu. Které adaptogeny patří k nejpopulárnějším?
Vitánie snodárná – nejenom na lepší spánek
Ašvaganda, tedy vitánie snodárná, má spánek ve svém názvu. Ovšem lepší noční odpočinek není jejím jediným účinkem. Kromě nespavosti vám pomůže úspěšně zdolat také celkovou únavu a posílit oslabenou imunitu. Podporuje koncentraci a paměť. Posiluje játra a čistí krev.
Vyplatí se po ní sáhnout také v případě, že zrovna prožíváte psychicky náročné období. Díky ní budete klidnější a odolnější. Rovněž působí proti stárnutí organismu.
Rhodiola – pro duševní pohodu
Rhodiola je zase velmi silným antioxidantem. Dodává lidskému organismu vitalitu, podporuje psychickou i fyzickou výkonnost. Jestliže vás čekají náročné úkoly v práci, zkuste na ni vsadit. Díky ní se nebudete cítit tak unavení. Jestliže trpíte vysokým krevním tlakem, může být rovněž vhodnou volbou k jeho snižování. Pozitivně ovlivňuje i poruchy spánku.
Lesklokorka lesklá – na posílení imunity
Velmi podstatnou skupinu adaptogenů tvoří medicinální houby. Jedno z předních míst zde zaujímá reishi neboli lesklokorka lesklá. Vyladí hormonální nerovnováhu. Posiluje imunitu organismu a podporuje správnou funkci srdečně-cévního systému. Ulehčuje práci játrům, zejména v případě, že vaše strava má k té zdravé dost daleko. Podporuje regeneraci tohoto orgánu. Povzbuzuje metabolismus.
Housenice čínská – pro lepší krevní oběh
Velmi podobně působí také cordyceps čili housenice čínská. S ní budete také snáze čelit alergiím. Housenice rovněž velmi pomáhá prokrvení orgánů a podporuje vazbu kyslíku na červené krvinky, proto je hodně oblíbená u sportovců.
Také upravuje krevní srážlivost a je tedy pro vás vhodná máte-li sklon k trombózám. Působí regeneračním účinkem na vnitřní orgány zajišťující látkovou výměnu – především játra a ledviny.
Čaga – nejenom na žaludek
Čaga čili rezavec šikmý působí jako vhodný doplněk onkologické léčby. Dokáže tlumit vedlejší účinky spojené s ozařováním a chemoterapií při léčbě rakoviny. Měli byste ji využít také pokud trpíte problémy se žaludkem a střevním traktem.
Naslouchejte svému tělu
Adaptogenů je hodně, ať už hovoříme o rostlinách či medicinálních houbách. Co dokonale sedne jednomu člověku, nemusí ovšem vyhovovat druhému. Proto je důležité naslouchat vlastnímu tělu a podle jeho odezvy si vybrat ten správný adaptogen nebo jejich kombinaci. Platí, že je možné adaptogeny mezi sebou kombinovat, je však třeba to dělat s rozmyslem.
Jak adaptogeny kombinovat
Vhodnou kombinací je například ašvaganda a cordyceps. Ašvaganda dodá energii a zabrání únavě, cordyceps zase vytrvalost. Proto se tato kombinace hodí pro sportovce. Jestliže předpokládáte velké pracovní zatížení, může být užitečná ašvaganda, kterou podpoříte rhodiolou.
K této dvojkombinaci můžete pro větší protistresový účinek přidat i sibiřský a korejský ženšen. Ašvaganda s kurkumou nebo zázvorem zase dodá synergii ve zvýšení vitality, posílení imunity a utlumení zánětů. Doslova nadupaná je potom kombinace ašvagandy, rhodioly, cordycepsu, ženšenu, macy peruánské a bazalky.