Nacistické ústředí Vlčí doupě: Amatérští archeologové našli kostry lidí v Göringově domě

Nacistické ústředí Vlčí doupě vydalo další děsivé tajemství z dob Adolfa Hitlera. Německo-polský tým amatérských archeologů tam objevil při vykopávkách v domě bývalého říšského maršála Hermanna Göringa kostry několika lidí, včetně novorozence. Všem tělům chyběly ruce a nohy. O archeologickém nálezu informoval časopis Relics of History.

Reklama

Archeologický nález ve Vlčím doupěti

Bývalé nacistické ústředí Vlčí doupě v severovýchodním Polsku je jedno z nejtemnějších míst německé historie. Několik nacistických velikánů jako Adolf Hitler a říšský maršál Hermann Göring mělo na místě v tehdejším východním Prusku své vlastní domy.

Polsko-němečtí amatérští archeologové nyní učinili v bývalém Göringově domě děsivý objev. „Objevili jsme tam kostry pěti lidí,“ sdělil redakci NašeTéma Oktavian Bartoszewski, který vydává časopis Relics of History. „Byli jsme naprosto šokováni,“ doplnil Bartoszewski.

Podle zpráv z minulosti byl Göringův dům skutečně považován za zcela prozkoumaný. Jeden z členů týmu si však všiml důkazů o staré dřevěné podlaze. Při hledání hřebíků a dalších pozůstatků pak archeologové narazili na lidskou lebku asi deset centimetrů pod podlahou.

Během dalších vykopávek tým archeologů nakonec našel ostatky celkem pěti lidí. Podle slov Bartoszewskiho tam koroner identifikoval tři dospělé osoby, teenagera a dítě. „Těch pět osob možná byla rodina,“ spekuluje Bartoszewski.

Při ohledání nalezených koster bylo zjištěno, že u všech osob chybí ruce a nohy. Je tedy vysoce pravděpodobné, že jim byly amputovány končetiny.

O tom, co vedlo ke smrti pěti lidí, lze v současnosti pouze spekulovat. Redaktor časopisu Relics of History Bartoszewski se domnívá, že je pravděpodobné, že mrtví byli v domě pohřbeni poté, co byl dům postaven. Göring o tělech pravděpodobně věděl.

Spekuluje se i o tom, že těla tam mohla být pohřbena až po skončení druhé světové války. Nálezem se aktuálně zabývá polské státní zastupitelství.

Jak uvedl pro NašeTéma Bartoszewski, na Vlčím doupěti, které bylo postaveno v roce 1940 během nacistické éry, bylo kolem 200 budov.

„Od roku 1939 do roku 1945, tedy během druhé světové války, tam Adolf Hitler strávil více času než kdekoli jinde, celkem 800 dní,“ dodal Bartoszewski.

O Vlčím doupěti

Vojenské velitelství Adolfa Hitlera pro operace na východní frontě, nechvalně známé jako Vlčí doupě (Wolfsschanze), bylo postaveno na území bývalého Východního Pruska, v oblasti Mazurských jezer. Komplex o rozloze 2,5 km2 se nachází v lese Gierłoż, zhruba 8 km od města Kętrzyn (dříve Rastenburg).

„Komplex Vlčího doupěte se skládá ze 7 hlavních bunkrů (Hitlerův, Göringův, Bormannův, Keitelův, pro hosty, pro komunikační služby a jeden pro různé nespecifikované účely) a dalších budov. Hlavní bunkry jsou vybaveny stěnami a střechou z betonu o tloušťce až 8 m. Bunkry mají dvojitou konstrukci, mezi nimi je 50 cm silná vrstva,“ uvádí polský web komplexu WilczySzaniec.

Německá armáda, která tehdy ustupovala, zničila 24. ledna 1945 Vlčí doupě. Z menších budov zůstaly pouze trosky, bunkry jsou rozbité, poškozené, ale stále drží svůj tvar a z některých úhlů vypadají jako neporušené.

Z budovy, kde došlo 20. července 1944 k pokusu o atentát na Adolfa Hitlera, zůstala pouze hromada sutin. Vstup do bunkrů je přísně zakázán, ale v praxi nic nebrání vstupu a tak se do nich návštěvníci.

Areál je možné projít jakýmkoli způsobem. V bývalém hotelu pro důstojníky je možné se ubytovat i v dnešní době, ve stejné budově je i restaurace. Poněkud neobvyklým dojmem působí atrakce, kde si děti mohou u Göringova domu a důstojnického kasina střílet do prázdných lahví.

Autor: Jan Votruba

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama