REKLAMA

Vědci objevili nový druh člověka Homo juluensis. Vymřel před 120 tisíci lety

Čínští archeologové odkryli fascinující střípek naší evoluční historie. Fosilie druhu Homo juluensis, staré až 200 tisíc let, naznačují existenci dosud neznámého druhu člověka, který žil ve stejné éře jako Homo sapiens a neandertálců.

REKLAMA

Ve studii publikované v časopise Nature autoři poukazují na to, že tento objev zpochybňuje dlouhodobé modely lidské evoluce a ukazuje větší rozmanitost mezi starověkými populacemi ve východní Asii. Vědci věří, že tento druh vymřel přibližně před 120 tisíci lety.

Jak složitý je vývoj lidského druhu, snad nejlépe potvrzují zprávy přicházející z Číny. Tým archeologů tam našel pozůstatky 16 jedinců, o kterých usoudil, že patří zcela novému lidskému druhu.

Tento druh s názvem Homo juluensis žil a zmizel v Číně přibližně před 200 000 lety. Pozůstatky byly nalezeny na místě Xujiayao.

Evoluční záhada

Homo juluensis se podle odborníků vyznačoval větší hlavou a mozkem, což ale nemusí nutně znamenat vyšší inteligenci. Větší zuby ukazují na jejich pravděpodobnou zálibu v lovu a schopnost zpracovat i tvrdší části kořisti, jako jsou kosti nebo chrupavky.

REKLAMA

Zatímco lebky moderních lidí mají objem přibližně 1340 cm³ a ​​neandrtálců kolem 1440 cm³, Homo juluensis měl lebku o objemu mezi 1690 a 1785 cm³, což je výrazně více.

Podle antropologa Christophera Bae tento druh žil v malých loveckých skupinách, které se zaměřovaly například na lov divokých zvířat.

Jak mohl Homo juluensis vymřít?

Fosilie byly nalezeny v Číně, kde v době jejich existence panovaly extrémně chladné zimy. Jedna z teorií říká, že právě nepříznivé klimatické podmínky mohly vést k vyhynutí. Homo sapiens, kteří se v téže době šířili z Afriky, pravděpodobně byli lépe adaptováni na přežití.

Výzkumy ukazují, že Homo juluensis byli zdatnými lovci, podobně jako neandertálci nebo moderní lidé. Zatímco ve filmech jsou naši předkové často zobrazováni jako bojovníci s oštěpy, realita mohla být jiná.

REKLAMA

Objev Homo juluensis otevírá novou kapitolu v poznání našich prapředků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Písecko zasáhlo zemětřesení. Seismická stanice Kašperské Hory naměřila 3,2 stupně

Jihočeský kraj ve čtvrtek večer zasáhlo zemětřesení o magnitudě 3,2 stupně Richterovy škály v blízkosti obce Mirotice,...

Útoky na novináře v Česku sílí. Institut vyzývá politiky: Nepodněcujte k...

Útoky na české novináře se stávají každodenní realitou, varuje průzkum Českého výboru International Press Institute a agentury...

Co se stane v Arktidě, nezůstane v Arktidě. Vědci varují před...

Tání ledu v Arktidě může odhalit i dávno zapomenuté hrozby. Vědci bijí na poplach: pod permafrostem mohou...

Rychlou jízdu Turka vyšetřují dálniční policisté. Může přijít o řidičák

Europoslanec Filip Turek se dostal do hledáčku dálniční policie kvůli rychlé jízdě. Na sociálních sítích sám zveřejnil...

Ministři nepřišli na interpelace. „To je chování ve stylu totalitních manýrů,“...

Čtvrteční interpelace v Poslanecké sněmovně se nekonaly. Ani jeden ministr vlády Petra Fialy se nedostavil, to opozici...

Omlouvám se za šikanu, osočování a dehonestaci. Pavel Novotný zveřejnil omluvu...

Kontroverzní starosta Řeporyjí Pavel Novotný musel skousnout hořkou pilulku! Po letech šikany a urážek na adresu moderátorky...

Přidejte centimetry a sebevědomí – módní lodičky na platformě 2025

Lodičky nejsou jen symbolem ženské elegance, ale i nástrojem, jak dodat outfitu výšku, půvab a špetku sebevědomí....

Integrace mobilních sázkových aplikací do každodenního života

Mobilní sázkové aplikace se v posledních letech staly běžnou součástí digitálního života mnoha uživatelů. Umožňují snadný a...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA