REKLAMA

Mikroplasty by mohly zničit naše zdroje potravy, varují vědci

Mikroplasty, drobné plastové částice, které jsou všude kolem nás, ohrožují nejen přírodu, ale i naše zásoby potravin. Nová vědecká studie odhalila, že kvůli mikroplastům můžeme přijít o značnou část zdrojů potravy.

REKLAMA

Už dávno není tajemstvím, že mikroplasty představují vážný problém pro životní prostředí. Tyto nepatrné částice plastu se nacházejí v oceánech, půdě, vzduchu, a dokonce i v našich tělech. Nová vědecká studie publikovaná v prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences ale přichází s ještě znepokojivějším zjištěním: mikroplasty by mohly vážně narušit globální zásoby potravin.

Vědci, kteří analyzovali výsledky 157 studií o vlivu mikroplastů na rostliny, zjistili, že tyto částice způsobují ztrátu úrody hlavních plodin, jako jsou pšenice, rýže a kukuřice, v rozmezí 4 až 14 procent.

Důvod? Mikroplasty narušují fotosyntézu, klíčový proces, díky kterému rostliny produkují. Studie ukázala, že v suchozemských, mořských i sladkovodních ekosystémech klesá účinnost fotosyntézy o 7 až 12 procent. „Je to alarmující zjištění, protože tyto plodiny tvoří základ výživy miliard lidí po celém světě,“ varuje tým vědců.

Co je ještě znepokojivější, ztráty na úrodě způsobené mikroplasty by se podle odborníků mohly v budoucnu přiblížit těm, které dnes připisujeme změně klimatu. „Pokud se situace nezlepší, můžeme čelit dvojnásobnému úderu – změna klimatu a plastová krize by mohly společně ohrozit potravinovou bezpečnost na globální úrovni,“ dodávají autoři studie.

REKLAMA

Mikroplasty jsou všude

Problém mikroplastů už dávno není jen otázkou znečištěných oceánů. Tyto částice byly objeveny v odlehlých koutech planety, kam by se podle všeho nikdy neměly dostat – od arktického ledu až po vrcholky hor. A co víc, vědci je nacházejí i v lidských tělech – v krvi, plicích či dokonce v mateřském mléce. Teď se ale ukazuje, že jejich dopad na zemědělství může být ještě ničivější, než jsme si mysleli.

„Mikroplasty nejenže znečišťují půdu, ale ovlivňují i růst rostlin a jejich schopnost přijímat živiny,“ vysvětluje hlavní autor studie. Rostliny vystavené mikroplastům produkují méně biomasy a jejich kořeny jsou slabší, což vede ke snížení výnosů. A to je problém, který se v příštích desetiletích může jen zhoršit, pokud se nepřijmou razantní kroky.

Skepticismus i naléhavost

Přestože studie přináší závažná zjištění, někteří odborníci volají po opatrnosti. „Data jsou sice působivá, ale potřebujeme další výzkum, abychom potvrdili přesný mechanismus, jak mikroplasty působí na rostliny,“ říká například ekolog, který se na studii nepodílel. I přes tyto výhrady však většina vědců souhlasí, že situace je vážná a vyžaduje okamžitou pozornost.

Autoři studie proto vyzývají k rychlé akci. „Musíme snížit produkci a spotřebu plastů a vyvinout účinné strategie, jak chránit naše ekosystémy a zásoby potravin,“ apelují. Jejich výzva přichází v době, kdy snahy o globální řešení plastové krize narážejí na překážky. Stačí vzpomenout prosinec 2024, kdy se rozpadla dlouho očekávaná dohoda OSN o boji proti znečištění plasty. Důvod? Nesouhlas několika ropných velmocí s omezením výroby plastů.

REKLAMA

Co bude dál?

Pokud svět nenajde společnou řeč a nepřijme opatření ke zmírnění plastové zátěže, problém mikroplastů bude jen narůstat. Vědci varují, že bez systémových změn – od snižování jednorázových plastů až po lepší recyklaci – může být ohrožena nejen příroda, ale i naše talíře. „Tato zjištění nejsou jen varováním, ale také výzvou pro politiky, výzkumníky i veřejnost,“ uzavírají autoři studie.

Plastová krize už není jen ekologickým strašákem, ale reálnou hrozbou pro budoucnost lidstva. Otázkou zůstává, zda ji dokážeme včas zastavit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Většina lidských mozků obsahuje polévkovou lžíci plastu, tvrdí vědci

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Pozor na nebezpečné barvy na vlasy. Některé obsahují toxický lilian, Henkel...

V posledních dnech se množí upozornění od krajských hygienických stanic i Ministerstva zdravotnictví ČR na nebezpečné drogistické...

Škoda Elroq RS: Sportovní elektromobil už má českou cenu

Škoda Elroq RS, nejdynamičtější elektromobil značky, je tady! S cenou od 1 269 000 Kč, výkonem 250...

Mohou včelí úly stát v lese? Výhody, nevýhody a doporučení pro...

Umístění včelích úlů je jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného chovu včel. Včelaři často zvažují umístění úlů do...

Hvězda fotbalové budoucnosti: osmiletý brankář si jde za svým snem s...

Adrián, mladý fanoušek týmu Real Madrid, si získal zvláštní místo na sociálních sítích díky své vášni pro...

Tragédie na Hradčanské: Tramvaj srazila chlapce, nepřežil

K tragické nehodě došlo ve čtvrtek dopoledne na tramvajové zastávce Hradčanská v Praze 6. Tramvaj zde srazila...

Zpěvák Dan Bárta utrpěl poškození sluchu. J. A. R. zrušila koncerty

Skupina J. A. R. zrušila plánované koncerty v pražském Lucerna Music Baru. Dan Bárta v úterý utrpěl...

V Chorvatsku zavádějí skenování obličeje při nákupu tabákových výrobků

Chorvatsko zavádí nový systém ověřování věku při nákupu tabákových výrobků. Technologie umožňuje skenování obličeje, která s vysokou...

Mediální asociace: Návrh poslance Radka Vondráčka ohrožuje svobodu médií

Česká unie vydavatelů, Sdružení pro internetový rozvoj, Asociace online vydavatelů, Český výbor International Press Institute a Syndikát...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA