REKLAMA

Chromozom Y u mužů mizí a mohl by vést k vyhynutí lidí, obávají se vědci

Vědci z Japonska odhadují, že během milionu let bylo ztraceno přibližně pět genů. Tímto tempem by posledních 55 genů na chromozomu Y mohlo zmizet za 11 milionů let. Objev nového genu u krys přináší naději pro lidstvo, vyplývá ze studie publikované v odborném časopisu PNAS.

REKLAMA

Moderní životní styl a změny životního prostředí ovlivňují nás i naše zdraví. Vědci z Japonska učinili znepokojivý objev, který by v budoucnu mohl vést k vyhynutí lidí. Zjistili, že lidský chromozom Y, který se vyskytuje pouze u mužů, degeneruje a mohl by za pár milionů let zcela zmizet.

Ale lidé nejsou jediní, u kterých je zaznamenáno mizení chromozomu Y. Dva druhy hlodavců již chromozom Y ztratily, ale i tak přežily.

Právě studie publikovaná v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Science, ukázala, co se s těmito hlodavci stalo a jak se vyvinuli.

Jak japonští vědci vysvětlují, u savců, stejně jako u lidí, mají samice dva chromozomy X a samci chromozomy X a Y. Zatímco chromozom X obsahuje asi 900 genů odpovědných za vývoj nového člověka, chromozom Y obsahuje pouze 55 genů, které nejsou spojené s vývojem nového organismu. Ale chromozom Y má gen, který je zodpovědný za vývoj mužského embrya. Tento gen se aktivuje zhruba 12 týdnů po početí a spouští vývoj varlat, která jsou nezbytná pro vývoj embrya v budoucího mužského jedince.

REKLAMA

Autoři zmíněné studie poukazují na to, že takový poměr chromozomů X a Y se u některých zvířat liší. Například australský ptakopysk má zcela odlišné chromozomy určující pohlaví zvířete. U nich je pár XY obyčejný chromozom, což by mohlo naznačovat, že takový pár měli před pár miliony let i jiní savci.

Vědci proto odhadují, že chromozom Y během evoluce ztrácí aktivní geny. Odhadují také, že během milionu let bylo u mužů ztraceno přibližně pět genů. Tímto tempem by posledních 55 genů na chromozomu Y mohlo zmizet za 11 milionů let.

To však nutně neznamená, že muži vyhynou. Vědci pro svůj výzkum použili hlodavce (hraboš evropský a krysa ostnatá japonská), kteří dokázali bez chromozomu Y přežít. Nyní mají pouze chromozom X, v jednoduchém nebo dvojitém výskytu u obou pohlaví.

Přestože vědci stále nevědí, jak tito hlodavci určují pohlaví bez genu SRY, zjistili, že většinu genů „přesunuli“ z chromozomu Y do jiných chromozomů. Zjistili také, že malý rozdíl v blízkosti klíčového pohlavního genu SOX9 u potkana byl charakteristický pouze pro samce tohoto druhu. To naznačuje, že tento malý rozdíl může stačit k odlišení mužských a ženských členů tohoto druhu.

REKLAMA

Zjištění přimělo vědce k úvahám, co by se stalo, kdyby chromozom Y u lidí zmizel. Na jednu stranu by to mohlo způsobit vyhynutí naší populace, na druhou stranu existuje možnost, že se i u nás vyvine nový gen, který byl určoval pohlaví.

Výzkumníci však varují, že vývoj nových genů přináší nová rizika. Co když se lidé v různých částech světa vyvíjejí odlišně, jako se to v minulosti stalo u zvířat?

Hypoteticky vzato, někdo, kdo navštíví Zemi za 11 milionů let, může také zjistit, že lidé vyhynuli. Nebo že existuje několik různých lidských druhů s různým pohlavím. Kdo si totiž může být jistý, že se během evoluce nevyvine třetí nebo čtvrté pohlaví?

Autor: Jan VotrubaZdroj: PNAS

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...

Herecký svět smutní. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík

Herecký svět přišel o výjimečnou osobnost. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, nezaměnitelný hlas českého divadla...

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...

Máte svůj domov skutečně v bezpečí?

Domov je obvykle považován za útočiště a často jediné klidné místo v každodenním shonu. Ale co když...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA