Archeologové objevili dosud neznámý fakt: Starověcí lidé žili v arabské poušti v lávových tubusech

V pouštním terénu Saudské Arábie učinili archeologové z Griffith University převratný objev. Našli důkaz, že naši předci měli obydlí uvnitř lávových tubusů. Dosud o ničem takovém důkazy neexistovaly. Výsledky bádání archeologové publikovali v odborném časopisu PLOS ONE.

Reklama

Vědci zkoumali jeskyni Umm Jirsan a její okolí na severu země. Leží ve vulkanickém poli označovaném jako Harrat Khaybar, a to severně od města Medina. Říká se jí jeskyně, ale v realitě je to největší dosud objevený lávový tubus (nebo jinak také trubice, pozn. red.) v Saudské Arábii.

Autoři uvedli, že horizontální délka chodeb v Umm Jirsan je v současnosti 1481 metrů a výška chodby obvykle dosahuje 8 až 12 m. Maximální šířka chodby je 45 m.

Lávové trubice vznikají při sopečných erupcích. Když láva ztuhne, vzniknou v ní tunely, které mohou sloužit jako úkryt. A právě v Umm Jirsan našel Mathew Stewart z Griffith University a jeho tým v australské Brisbane artefakty staré 7 až 10 tisíc let.

To, že byly tubusy lidmi využívány, není překvapením. Mathew Stewart v článku zdůraznil ostrý kontrast mezi drsným pouštním povrchem a chladným a chráněným prostředím uvnitř lávových trubic. „Na povrchu je horká, suchá a plochá čedičová poušť. Ale když jste dole v lávové trubici, je tu mnohem chladněji. Je to velmi chráněné a bylo by to skvělé útočiště. Tento objev významně mění chápání prehistorie Arabského poloostrova,“ uvedl Stewart.

Archeologové nalezli nástroje, keramiku a zvířecí kosti. Našly se i lidské kosti, ale u těch se předpokládá, že je do trubice mohly zanést hyeny. Historii osídlení ale dokládá skalní umění nalezené v sousedních lávových tubusech.

Na stěnách jsou vyobrazena domácí zvířata. „Využívání lávové trubice a okolní krajiny pastevci dokládá skalní umění a záznamy o fauně, což naznačuje, že Umm Jirsan se nacházel na pastevecké trase spojující klíčové oázy,“ uvedli vědci.

K nálezu se vyjádřil také Mike Morley z Flinders University v Adelaide, který řekl: „Jako vědec, který pracuje především v jeskyních, jsem nadšený, že máme další typ jeskynního systému, který lidská populace v minulosti používala. Tyto nálezy představují pro Arábii pokladnici archeologických informací.“

Výsledky Stewarta a jeho kolegů ale nebyly náhodné. Jak uvedl časopis New Scientist, v této oblasti pracovali déle než 15 let. Už dříve nalezli na povrchu řadu kamenných struktur, které potvrzovaly lidské osídlení. Měli ale problém s datováním svých objevů, protože horké a suché podnebí v poušti zapříčinilo rozpad organického materiálu.

Autoři dále uvedli, že výsledky archeologického průzkumu ukazují opakované fáze lidského osídlení v této lokalitě, a to přinejmenším od neolitu až po dobu bronzovou.

Objevy se mohou dotknout nejen historie, ale i budoucnosti lidstva. „Lávové trubice na Měsíci a Marsu by mohly sloužit jako potenciální úkryty pro budoucí lidský průzkum. Tato idea získává s každým novým podobným objevem na Zemi víc a víc na síle,“ míní James Woodford v New Scientist.

Autor: Mirka Nová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama