Na Josefa Laufera vzpomínají kolegové jako na umělce mnoha talentů i parťáka v tenise

Na zpěváka a herce Josefa Laufera, který zemřel v sobotu večer ve věku 84 let, vzpomínají kolegové jako na umělce mnoha talentů i parťáka v tenise. Laufer se vedle hraní a zpívání živil i jako režisér, spisovatel, moderátor nebo tlumočník. Narodil se ve Francii, jeho otec byl českého původu a matka rodilá Španělka, uvedla ČT24.

Reklama

Kapelník skupiny Olympic Petr Janda, jejímž členem byl Laufer v 60. letech, o něm hovořil jako o bavičovi, který „skvěle vypadal, skvěle tancoval i mluvil a hezky zpíval“ a se kterým jezdil na tenisové turnaje. Také hudebník Karel Vágner připomněl, že Laufer považovaný za muže mnoha profesí byl jeho kamarád, se kterým hrál tenis a jezdil po světě s fotbalovým klubem osobností AMFORA. Za šoumena a tenisového kolegu Laufera označila i zpěvačka Helena Vondráčková.

„Vzpomínám na něj jenom v dobrém, protože jsme spolu prožili spoustu spolupráce, spoustu příjemných chvil strávených každý rok na tenise v Přerově, kde jsme bojovali s tenisovým míčkem a užívali krásného volna. Byl to úžasný šoumen, uměl navodit atmosféru a strhnout lidi. Je škoda, že už tady není,“ řekla dnes ČTK Vondráčková.

Podle hudebního publicisty Miloše Skalky byl Laufer poslední ze čtyřlístku silného ročníku 1939, kam řadí ještě Karla Gotta, Evu Pilarovou a Naďu Urbánkovou.

„Poprvé se výrazněji prosadil v první polovině šedesátých let ve slavném bigbeatovém pásmu divadla Semafor Ondráš podotýká, což bylo v té době naprosté zjevení. Byla to hudební série připravená Karlem Marešem a Jiřím Štaidlem, ve které vystupovala plejáda do té doby moc nepropagovaných rokenrolových průkopníků – Yvonne Přenosilová, Miky Volek, Pavel Bobek a taky právě Laufer,“ sdělil ČTK.

Skalka zdůraznil, že Laufer zazářil také tím, že písničky, které interpretoval, doprovázel mimickými gesty, protože byl výborný mim. „Nepochybně byl výjimečný tím, že jak byl multifunkční, tak si dokázal poradit se spoustou věcí. Snad jenom neskládal hudbu, ale psal výborné texty, byl scenárista, dramaturg i režisér a kromě toho měl herecké ambice. A všechno to dělal moc dobře,“ podotkl.

Skalka také připomněl píseň Fever známou mimo jiné z podání Elvise Presleyho, kterou podle něho Laufer doprovázel „skvělým mimickým pohybem, až to bylo dojemné“.

Převzatou skladbou Fever se Laufer proslavil i jako člen Olympiku. „Zpíval ji jenom s basovou kytarou a s bicími. To bylo číslo, které mělo vždycky obrovský úspěch,“ řekl dnes ČTK Janda.

Kontrabasista a hudební producent Karel Vágner považuje zemřelého Laufera ze jednoho ze svých nejlepších kamarádů. „To byl člověk, který uměl všechno – zpívat, režírovat i hrát a navíc, jestli si někoho z branže představuju jako dobrého kamaráda, tak to byl on. Přeju mu, ať je tam někde nahoře šťastný a hraje své oblíbené pecky s kapelou, která už je tam taky. Začíná nás být málo,“ řekl ČTK Vágner.

Zdroj: ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama