Známe správný čas pro ranní pití kávy. Počkejte alespoň hodinu po probuzení, doporučuje expert

Pro většinu lidí neexistuje nic lepšího, než si hned po probuzení kávu vypít. Odborníci ale varují před pitím kávy po ránu. Pokud chcete plně využít všech výhod kofeinu, měli byste počkat alespoň hodinu po probuzení, doporučuje Rex Isap, odborník na spánek.

Reklama

Někteří lidé začínají svůj den tím, že si uvaří šálek lahodné kávy. Nejčastěji tak činí proto, aby je tento oblíbený nápoj nastartoval a připravil na celý den. „I přesto, že se jedná o něco, co má sloužit jako zdroj energie v pochmurných dnech, mají odborníci na pití kávy po ránu odlišný názor,“ píše Chelsea Connorová pro Unilad.

Rex Isap, odborník na spánek, vysvětluje, proč bychom za žádných okolností neměli pít kafe první hodinu po probuzení. „Lidé mají tendenci sáhnout po rychlovarné konvici během prvních pěti až deseti minut po probuzení,“ říká. „Pokud chcete plně využít všech výhod kofeinu, měli byste počkat alespoň hodinu po probuzení,“ dodává Isap.

„Po probuzení je hladina stresového hormonu kortizolu na vrcholu. Kortizol také překvapivě zvyšuje bdělost. V případě, že vypijete kávu v době, kdy je stresový hormon vysoko, mohou být účinky kávy opačné,“ vysvětluje dále Isap. Znamená to, že čím dříve kávu vypijete, tím méně účinná pro vás bude v budoucnosti.

„Během dne náš mozek produkuje chemickou látku adenosin, která podporuje náš mozek. Čím déle zůstáváme vzhůru, tím více adenosinu se hromadí a my se tak cítíme ospalí. Kofein adenosinové receptory blokuje, díky čemuž nás udržuje ve střehu a podporuje bdělost. Pokud vám tedy někdy dělalo problém usínání po šálku kávy, už víte, proč to tak bylo,“ vysvětluje dále Rex Isap.

Na závěr se odborník na spánek podělil o jednu radu. „Radím vám, abyste s kávou počkali alespoň hodinu po probuzení. Vaše tělo to ocení, protože se lépe vyspíte a hladiny kortizolu budou v pořádku,“ dodává Isap.

Tři alternativy kávy

„Nemáte ráno tu potřebnou hodinu na kávu? Pak můžete zkusit tyto tři alternativy, které vám dodají podobný přísun energie. Jsou jimi matcha, kurkuma a čekanka,“ uvádí Christine Younanová pro Daily Star.

Matcha je starodávný japonský nápoj, který obsahuje velké množství aminokyselin, vitamínů a stopových prvků. Kromě toho obsahuje aminokyselinu L-theanin, která se nachází v čajovníku. Matcha také zlepšuje spánek, soustředění a učení.

Latté z kurkumy vám dodá energii a navíc působí antioxidačně. Kurkumě se pro její barvu přezdívá zlaté mléko. Má hned několik zdravotních benefitů včetně protizánětlivých vlastností. Jedná se také o účinné antidepresivum.

Kořen čekanky je také vynikající alternativou kávy. Připravuje se z praženého kořene a voní po dřevě a ořechu. Největší oblibě se těší ve Francii, Indii a v americkém městě New Orleans. Chuť kořene čekanky je velmi podobná kávě, takže dokáže přelstít mozek. Kořen čekanky má také pozitivní vliv na náš trávicí systém.

Autor: Nikola Strnadová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama