Sezóna samosběru prvních českých jahod začíná. Cena se pohybuje do 100 korun za kilo

První české jahody právě dozrávají. Sezóna samosběru tento rok začíná o 14 dnů dříve než v minulých letech. Kvůli nedávným mrazům bude letos množství jahod o něco menší. Cena za samosběr jahod se pohybuje v rozmezí od 60 do 100 korun za kilogram.

Reklama

Samosběr českých sladkých jahod právě odstartoval. Kam se můžete letos vydat na samosběr třeba s rodinou? Jaká je cena jahod, které si sami nasbíráte na jahodových farmách a plantážích?

Dopoledne strávené s dětmi na jahodové farmě může být zajímavým zážitkem, o který je v posledních letech velký zájem. Přinášíme ucelený přehled míst, kde si v Česku můžete sami nasbírat čerstvé sladké jahody a přitom ušetřit pár korun do rodinného rozpočtu. Vzhledem k vysokým cenám jahod v obchodech lze předpokládat, že samosběr jahod na jahodových farmách vzroste na oblibě.

„Jahody jsou v letošném roce dřívě. Samosběr v Česku už začal. Otázkou je, kolik jahod bude k dispozici, protože jahodové plantáže jsou dost poškozeny,“ sdělil pro NašeTéma předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. „Návštěvu jahodových farem není na místě odkládat, pokud si chcete nasbírat,“ doplnil Ludvík.

Letošní cena jahod do 100 korun za kilo

V letošním roce se cena jahod při samosběru z farem a jahodáren pohybuje až do výše 100 korun za jeden kilogram. Samozřejmě, cena závisí na odrůdě, jakosti, ale také na lokalitě. Velkou část letošní úrody zničil mráz, a proto některé farmy buď zrušily samosběr, nebo zvýšily ceny. Než se rozhodnete vyrazit na samosběr, doporučujeme si předem na internetu zjistit nejen konkrétní ceny za kilogram, ale také termín samosběru na dané plantáži. Přesto se v této jahodové sezóně samosběr určitě vyplatí.

Na některých plantážích, které postihl mráz, byl samosběr zcela zrušen. Přesto je na těchto místech možné pořídit již nasbírané jahody, jejichž cena však může dosáhnout až 200 korun za jeden kilogram.

První aktuální termíny samosběru jahod

Od pondělí 13. května můžete zajet do Vraňan na farmu Hanč na Mělnicku. „Vzhledem k poškození porostů mrazy bude letos jahod méně, proto nejsme s časovým předstihem schopni říci, jak často a kdy přesně bude samosběr probíhat. Sledujte tedy prosím aktuální info, které budeme každý večer aktualizovat. Cena samosběru prvních nazrálých jahod je 100 korun za kilo,“ uvedla farma Hanč na sociální síti Facebook. V jejich prodejně můžete koupit kilogram již nasbíraných jahod za 250 korun (odrůda Rumba).

Dnes odstartoval samosběr jahod v Semicích v okrese Nymburk. Jeden kilogram sladkých jahod nasbíráte za 80 korun.

Jahodárna Piletice v Hradci Králové, která se nachází nedaleko tamního letiště, zahájí samosběr tento čtvrtek v 8 hodin. Cena za jeden kilogram jahod ze samosběru je stanovena na 96 korun. Kilogram již nasbíraných jahod zde můžete zakoupit za 220 korun.

Jahodárna v Prostějově informovala, že letošní samosběr je k dispozici od čtvrtka v čase od od 9 do 18 hodin. Kilogram jahod zde nasbíráte za 85 korun.

Od úterý 14. května je možné navštívit jahodárnu v Podolí u Brna, kilogram jahod zde vyjde na 85 korun.

Sklizeň mezi 15. a 19. květnem zahájí také Jahodárna Brno Slatina. Přesný termín se redakci nepodařilo zjistit. Stejná situace je v Jahodárně Olomouc Slavonín, kde začátek samosběru bude k dispozici mezi 15. a 18. květnem.

Jahody Velké Bílovice odstartovaly samosběr již v úterý 14. května. Kilogram jahod zde nasbíráte za 80 korun.

Nejlevnější jahody se redakci NašeTéma podařilo najít ve Středočeském kraji, konkrétně ve Starém Kolíně. Na samosběr se sem můžete vydat každý den od 7 do 20 hodin. Cena za kilogram sladkých jahod ze samosběru je jen 60 korun.

Pravidla samosběru jahod

Při samosběru jahod na farmách a plantážích se setkáte s místními pravidly, které je potřeba dodržovat. Například může být vaším úkolem postupně sbírat jahody v určeném řádku. Na farmách bývají pracovníci, kteří dohlížejí na dodržování pravidel a rádi vám poskytnout rady ohledně správné techniky sběru.

Autor: Milan Polák. Zdroje: JahodovyWeb.cz, sociální sítě jahodových farem

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama