Patříte mezi milovníky krásně křupavých vaflí a doma se vám válí vaflovač? Na internetu existuje obrovské množství receptů, ale ze všech, které jsem zkusila, mi vyšly gumové vafle, které ani nebyly moc dobré. Ale to se změnilo.
Celá naše rodina vafle přímo zbožňuje. Léta jsme si je kupovali už hotové v obchoďácích, ale před časem jsem si pořídila vaflovač a rozhodla se, že si je začneme vyrábět sami doma. Po spoustě nevydařených receptů jsem přišla na finální variantu, která je vynikající. Když necháte vafle správně vychladnout, jsou krásně křupavé.
Odkud se vzaly vafle
Za necelý měsíc, tedy 25. března, nás čeká mezinárodní den vaflí. Na jeho počest jsem si pro vás připravila recept na sladké vafle, po kterých se jen zapráší. „Vafle provází dlouhá a velmi zajímavá historie, uvádí web Visit Sweden.
Již před více než 4000 lety existovaly vafle, které tehdy měly podobu horkých placek. Ty se připravovaly na rozžhavených kamenech. Asi v době železné už se placky neobracely a na jejich propečení z obou stran lidé používali vyhřívané železné desky, dnes nazývané rošty.
Ve starověkém Řecku a ve středověku už lidé připravovali několik variant těchto placek, kterým v té době říkali obleios neboli oplatky. Koncem 14. století se objevil první známý recept na vafle. „Pravé vafle, jak je známe dnes, se začaly postupně formovat až v 15. století. V tu dobu se již připravovaly se známým mřížkovaným vzorem,“ uvádí autoři v knize Larousse Gastronomique (pozn. red. celosvětově nejuznávanější kulinářská referenční kniha).
Podle informací zveřejněných na webu Visit Sweden začal prodej vaflí na ulici přibližně v roce 1603, do Ameriky se vafle dostaly až v 17. století společně s holandskými přistěhovalci. Slovo vafle bylo v angličtině poprvé použito roku 1725 a recepty na tuto pochoutku se začaly postupně rozšiřovat po celé Anglii i Americe. Téměř všechny recepty pocházely z holandských, francouzských a belgických zdrojů.
Mezinárodní den vaflí se slaví koncem března téměř po celém světě. Vznikl poté, co Švédové začali jíst vafle na oslavu Ježíšova početí. Připadá totiž na stejný den jako svátek Zvěstování Páně, který se slaví devět měsíců před Vánocemi.
Recept: Sladké vafle
Tento recept na sladké vafle není žádnou fitness pochoutkou. Těsto obsahuje velkou dávku másla, mouky i cukru. Vafle jsou ideální k snídani a občas si je rádi uděláme také ke svačině. A přes léto u nás jedou prakticky neustále.
Ingredience:
- 125 g másla
- 100 ml mléka
- 100 ml perlivé vody (já používám klasickou kohoutkovou)
- 2 vejce
- 1 lžička vanilkového extraktu (dá se skvěle nahradit vanilkovým cukrem)
- 100 g cukru krupice
- 250 g polohrubé mouky, kterou můžete kombinovat se špaldovou
- 2 lžičky prášku do pečiva
Postup přípravy
- Rozpustíme si máslo a přidáme k němu mléko, vodu, vanilkový extrakt a vejce. Vše promícháme pomocí metličky, čímž se směs spojí dohromady.
- Následně přidáme mouku smíchanou s práškem do pečiva a opět promícháme. Vzniklé těsto necháme chvíli odpočinout.
- Před první vaflí bychom si měli plotýnky potřít trochou oleje nebo másla. Poté už se plotýnky potírat nemusí, protože jsou promaštěné od předchozích vaflí. Já jsem to jednou zkusila bez potření a vafle se i tak krásně odlepily.
- Naberte vrchovatou lžíci těsta a pokuste se ji rovnoměrně rozlít na plotýnku. Až budete mít hotovo, zavřete vaflovač a pečte do zlatavé barvy. Některé vaflovače mají kontrolku, která se po upečení vafle rozsvítí zeleně. Pečení jedné vafle trvá přibližně čtyři minuty.
- Po upečení přendejte teplé vafle na mřížku, kde je nechte úplně vychladnout. Mřížka slouží k tomu, aby se pod vaflemi nesrážela voda z tepla a vafle nezměkly. Já je nechávám chladit do té doby, než se mi upeče další várka.
TIP: Vafle si ozdobte podle svých preferencí. My nejčastěji dáváme šlehačku, domácí ovoce ze zahrádky a nahoru karamelový nebo čokoládový sirup. Zdobit můžete také banány politými rozehřátou čokoládou. Dobrou chuť.
Autor: Nikola Strnadová. Zdroj receptu: Nikola Strnadová.