REKLAMA

Vědci vytvořili diamantovou baterii, která se nemusí nabíjet tisíce let

Revoluce v oblasti baterií je na obzoru. Vědci z Bristolské univerzity a Britského úřadu pro atomovou energii (UKAEA) se pochlubili prvním funkčním prototypem diamantové baterie s uhlíkem-14. Co to znamená? Potenciál napájet zařízení po tisíce let, a to bez nutnosti dobíjení či výměny.

REKLAMA

Tajemství dlouhé životnosti této baterie tkví ve využití radioaktivního izotopu uhlíku-14, dobře známého z radiokarbonového datování v archeologii. Vědci jej však tentokrát zužitkovali pro výrobu zdroje energie s nevídanou výdrží, vyplývá z informací zveřejněné na webu University of Bristol.

„Naše mikroelektrická technologie otevírá dveře k neuvěřitelnému množství aplikací, od vesmírných technologií a bezpečnostních zařízení až po miniaturní lékařské implantáty,“ tvrdí s nadšením profesor Tom Scott, odborník na materiály z Bristolské univerzity.

Jak to funguje? Diamantová baterie využívá přirozeného radioaktivního rozpadu uhlíku-14, jehož čas rozpadu činí úctyhodných 5 700 let. Uvolňující se energie je pak „zachycována“ diamantovou strukturou. Princip je podobný solárním panelům, které přeměňují světlo na elektřinu. S tím rozdílem, že diamantová baterie namísto světelných částic (fotonů) využívá rychle se pohybující elektrony.

„Diamantové baterie představují bezpečný a udržitelný způsob, jak zajistit stálý výkon v mikrowattech. Jde o nově vznikající technologii, která využívá uměle vytvořený diamant k bezpečnému zapouzdření malého množství uhlíku-14,“ vysvětluje Sarah Clark, ředitelka Tritium Fuel Cycle v UKAEA.

REKLAMA

Kde všude by se taková „věčná baterie“ dala využít? Možností je celá řada. V medicíně by mohla znamenat revoluci pro pacienty s implantáty, jako jsou kardiostimulátory, oční implantáty či sluchadla. Pacienti by se tak vyhnuli opakovaným chirurgickým zákrokům spojeným s výměnou baterií.

Další uplatnění by se našlo v extrémních podmínkách, ať už ve vesmíru, kde je spolehlivý zdroj energie klíčový pro fungování satelitů a sond, nebo v odlehlých a těžko dostupných místech na Zemi. Baterie by mohly napájet například aktivní radiofrekvenční (RF) štítky pro sledování zařízení ve vesmíru i na Zemi, a to po celá desetiletí.

Vědci z Bristolské univerzity a UKAEA dokonce vyvinuli speciální plazmové depoziční zařízení pro pěstování diamantu v areálu UKAEA v Culhamu. Tento vývoj je částečně výsledkem výzkumu v oblasti jaderné fúze, což dokazuje, jak se znalosti z jednoho oboru mohou uplatnit i v jiných odvětvích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Google a Mercedes ukázaly, jak vypadá budoucnost navigací s AI Gemini...

Zapomeňte na zdlouhavé hledání restaurací či čerpacích stanic za jízdy. Mercedes-Benz ve spolupráci s Googlem představil revoluční...

Létající taxíky a auta bez řidiče? V hypermoderním Woven City už...

V Japonsku vyrostlo futuristické město Woven City, kde se testují nejmodernější technologie mobility. První obyvatelé, převážně zaměstnanci...

Proč je Grónsko pro Trumpa tak důležité? Za velkým zájmem je...

Grónsko, největší ostrov na světě se ocitl v centru celosvětové pozornosti díky nápadu nově zvoleného amerického prezidenta...

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť

Tragická bilance požáru v mostecké restauraci U Kojota se zvýšila na sedm obětí. Pacientka, která bojovala o...

Bodamské jezero skrývalo 68 let tajemství: Vytáhli trosky letadla a objevili...

Před 68 lety se zřítilo do Bodamského jezera letadlo Douglas DC-3 společnosti Swissair a při pádu zahynulo...

Krevní sraženiny pod lupou: Co je způsobuje, jak je léčit a...

Krevní sraženiny neboli trombózy, pomáhají tělu zastavit krvácení. Pokud se tedy tvoří tam, kde jsou žádoucí. V...

Žákyně vyskočila z budovy školy v Čelechovicích na Hané. Podle matky...

Pokus o sebevraždu žákyně otřásla v pondělí dopoledne Základní školou v Čelechovicích na Hané na Prostějovsku. Žákyně...

Co víme a nevíme o dřevostavbách

Dřevostavby jsou moderní a stále populárnější alternativou k tradičním zděným stavbám. Ačkoliv jsou na vzestupu, stále kolem...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA