V případě ruského preventivního jaderného úderu by to automaticky vyvolalo odpověď ze strany NATO. Dle názoru bývalého podplukovníka Sergeje Guľajeva existují specifické cíle, které by NATO zasáhlo jako první. Je otázkou, kdo by válečnou mašinérii vyhrál.
Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině v únoru 2022 narostla obava z jaderného konfliktu. Vladimir Putin společně s dalšími představiteli z Kremlu neustále upozorňují na jaderné kapacity Ruska a vydávají jaderné výhrůžky vůči Ukrajině a zemím Západu.
Pokud by se scénář, v němž Vladimir Putin rozhodne o nasazení jaderných zbraní, stal skutečností, došlo by nezvratně k odpovědi ze strany NATO.
Bývalý sovětský podplukovník Sergej Guľajev má představu o prvních cílech v Rusku, které by NATO zasáhlo. V rozhovoru pro britský deník Express ruský politik zmínil tři lokality, na které by NATO pravděpodobně cílilo v rámci svého odvetného úderu.
Sergej Guľajev, který má za sebou dlouhou kariéru podplukovníka v sovětské armádě a nyní je politikem v Petrohradu, uvádí, že NATO by v případě konfliktu pravděpodobně zasáhlo následující tři cíle:
- Moskva – Hlavní město Ruska
- Rostov, velitelství jižního vojenského okruhu
- Ponorková základna severní flotily ruského námořnictva
Tento pravděpodobný odvetný úder Západu by Rusko nenechalo bez povšimnutí.
„Tento trend je nebezpečný a hrozí válečnou eskalací. Může se rozjet celá válečná mašinérie,“ upozornil podle TN.cz generál Jiří Šedivý.
Guľajev předvídá, že NATO pokládá za strategický cíl právě severní flotilu, která operuje v Baltském moři. Vladimir Putin by chtěl flotilu rozšířit o 12 nových ponorek třídy Jasan v následujících letech. Tyto ponorky mají kapacitu nést řízené střely Kalibr a Oniks, jež mohou být vybaveny jadernými hlavicemi, schopnými zasáhnout cíle na Západě během několika minut. Podle britského deníku Express budou nové ponorky vybaveny i hypersonickými střelami Zirkon s jadernými hlavicemi.
Server Statista.de uvádí, že v lednu 2023 disponovalo Rusko 4 489 jadernými hlavicemi, což jej řadí na první místo ve světovém žebříčku zemí s největším jaderným arzenálem. Tento počet je dostatečný, aby planetu Zemi zničil několikrát. Ve srovnání, Spojené státy americké mají druhý největší jaderný arzenál na světě s počtem 3 708 jaderných hlavic. Podle informací deníku Express, země patřící do NATO disponují celkem přibližně 5 580 jadernými hlavicemi.
Podle americké investigativní novinářky Annie Jacobsenové, která je autorkou nové knihy o strategiích a technologiích jaderné války, by se osud života na Zemi v případě odpálení jaderné rakety rozhodoval během prvních šesti minut. Jacobsenová ve své knize vyjádřila vážné obavy ohledně možnosti jaderného konfliktu, přičemž zdůraznila, že jakmile jaderná válka vypukne, pravděpodobně povede ke katastrofickým následkům a smrti většiny lidstva.
Autor: Petr Ševčík