Společnost Meta ruší systém ověřování faktů na svých sociálních sítích a nahrazuje ho modelem „Community Notes“, kde o pravdivosti obsahu budou rozhodovat sami uživatelé. Mark Zuckerberg změnu označil za návrat ke svobodě projevu.
Společnost Meta, která provozuje sociální sítě Facebook, Instagram a Threads, tento týden ohlásila zásadní změnu ve svém přístupu ke kontrole obsahu. Systém ověřování faktů, známý jako „fact-checking“, končí. Místo specializovaných organizací budou nyní pravdivost příspěvků posuzovat sami uživatelé prostřednictvím nového nástroje „Community Notes“.
By Monday afternoon, our fact-checking program in the US will be officially over. That means no new fact checks and no fact checkers. We announced in January we’d be winding down the program & removing penalties. In place of fact checks, the first Community Notes will start…
— Joel Kaplan (@joel_kaplan) April 4, 2025
Mark Zuckerberg, šéf společnosti Meta, tento krok oznámil již na začátku roku jako součást širší strategie, kterou označil za „návrat ke kořenům“ a důraz na svobodu slova. Podle jeho slov byl původní systém ověřování faktů sice dobře míněný, ale v praxi vedl k častým chybám, nespokojenosti uživatelů a omezování svobodného projevu. „Rozhodli jsme se tento systém zrušit a dát větší slovo komunitě,“ uvedl Zuckerberg.
Nový model „Community Notes“ umožní uživatelům přidávat k příspěvkům poznámky a kontext, tím prý sami určí, co považují za pravdivé či zavádějící. Změna začíná tento týden v USA, zatímco na jiných trzích bude ověřování faktů organizacemi pokračovat, dokud se nový systém plně nerozběhne.
Rozhodnutí Mety vyvolává smíšené ohlasy. Část uživatelů změnu vítá s tím, že dosavadní systém považovali za neobjektivní a příliš závislý na subjektivních názorech ověřovatelů. „Konečně se vrací svoboda slova, kterou sociální sítě slibovaly,“ uvedl na Facebooku jeden z příznivců nového přístupu.
Naopak kritici varují před rizikem šíření dezinformací, fake news a nenávistných projevů. „Bez profesionální kontroly se sítě mohou změnit v chaos,“ obává se jiný uživatel. Server Tech Times v této souvislosti připomíná, že podobný systém poznámek od komunity na síti X vedl k výraznému nárůstu dezinformací.
Co přinese budoucnost?
Jak se změna projeví na obsahu sociálních sítí Meta, ukáže až čas. Společnost Meta zatím slibuje, že bude vývoj situace pečlivě monitorovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Albánie zakázala TikTok: Důvod? Násilí mezi mládeží