REKLAMA

AI navrhuje revoluční čipy. Vědci netuší, jak přesně fungují

Vědecký svět zažívá revoluci. Umělá inteligence navrhla nové čipy, které fungují lépe než lidské návrhy. Vědci ale čelí záhadě – jak přesně tyto čipy pracují, zatím nikdo netuší.

REKLAMA

Umělá inteligence a superpočítače jsou ve vědě běžně využívány k řešení složitých výpočtů. Nyní se však objevuje nová možnost – AI se začíná podílet i na návrhu hardwaru. Skupina vědců použila model umělé inteligence k vytvoření revolučních mikročipů, které vykazují vyšší efektivitu než tradičně navrhované varianty.

Ve studii publikované v prestižním vědeckém časopise Nature Communications autoři popsali celý proces, ale zároveň upozornili na nečekaný problém – zatím nikdo přesně nechápe, jak tyto čipy vlastně fungují.

Design s bezchybnou funkčností

Když vědci analyzovali návrhy vytvořené umělou inteligencí, nestačili se divit. Čipy na první pohled vypadaly jako chaotická změť prvků, přesto při testech prokázaly nečekanou účinnost. AI vytvořila optimalizované elektromagnetické struktury, které překonávají běžné návrhy z hlediska výkonu i efektivity.

„AI jsme zadali pouze požadovaný výsledek a ona navrhla čip, který ho dokáže dosáhnout. Jak přesně došla k tomuto řešení, ale sami nevíme,“ přiznal profesor Kaushik Sengupta, vedoucí výzkumného týmu z Princeton Materials Institute.

REKLAMA

AI jako pomocník

Ačkoli umělá inteligence přinesla fascinující výsledky, výzkumníci upozorňují na její nedostatky. Model často generoval i chybné návrhy, které bylo nutné ručně opravovat.

„Smyslem není nahradit lidské inženýry, ale pomoci jim zefektivnit práci. Lidská mysl je nenahraditelná při vymýšlení nových konceptů, zatímco AI může urychlit rutinní procesy,“ dodává Sengupta.

Tradiční návrh čipu zahrnuje týdny testování, odborné znalosti i metodu pokus-omyl. Využití AI a superpočítačů by mohlo tento proces výrazně urychlit, snížit náklady a otevřít dveře k vývoji zcela nových technologií. Odpověď na otázku, jak přesně AI k těmto revolučním návrhům dochází, však zůstává zatím nezodpovězena.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Papežův stav se zhoršuje: K zápalu plic se přidalo selhávání ledvin

Vatikán v neděli večer informoval, že zdravotní stav papeže Františka se nadále komplikuje. 88letý pontifik, který bojuje...

Příprava na odběr plazmy: Co jíst a čemu se vyhnout před...

Darování krevní plazmy je ušlechtilý čin, který může zachránit životy. Ať už se rozhodnete darovat plazmu z...

Vědci objevili netopýří virus podobný tomu, který způsobuje COVID-19

Vědci z čínského Wuhanu odhalili nový netopýří virus HKU5-CoV-2, který připomíná SARS-CoV-2, původce covidu. I když se...

Vyhrajte ozdravný wellness pobyt

Soutěžíte rádi? Pak si nenechte ujít šanci od Amber Plasma – darujte krevní plazmu a vyhrajte wellness...

Dětská duše je křehká. Často si žádá pomoc odborníka

Stále více dětí se potýká s vážnými psychickými problémy. Od depresí přes úzkosti až po poruchy příjmu...

Vatikán: Papež František je v kritickém stavu

Papež František je v kritickém stavu. Dnes prodělal těžký astmatický záchvat. Podle Vatikánu vyžadoval intenzivní lékařskou péči...

V Labi u Lochenic nedaleko Hradce Králové nalezli mrtvé tělo

V Labi poblíž Lochenic na Královéhradecku bylo v sobotu odpoledne nalezeno lidské tělo. Na místě zasahovali hasiči...

Odměna a frekvence darování plazmy: Jak často a za jakých podmínek...

Darování krevní plazmy je nejen šlechetný čin, ale také způsob, jak si přivydělat nebo využít daňové úlevy....
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA