REKLAMA

Starověcí Mayové na počest nové dynastie upalovali mrtvé vládce

V základech mayského chrámu našli vědci zuhelnatělé kosti královské rodiny. O ohnivém rituálu, který ukončil jednu dynastii, informoval tým vědců pod vedením docentky Christiny Halperinové v odborném časopisu Cambridge Core.

REKLAMA

Christina Halperinová působí jako docentka na katedře antropologie Montrealské univerzity. Dalším členem týmu ze stejné univerzity je Jean Jean-Baptiste LeMoine. Na archeologickém výzkumu spolupracovali s vědci a studenty z dalších univerzit v Guatemale a USA.

Archeologický tým zjistil, že asi před 1200 lety byly v jednom mayském městě spáleny kosti několika členů rodiny královského původu a byly bez jakékoli schránky odhozeny do základů nového chrámu. Tyto nedávno objevené ostatky mohou ukazovat, že v době převratů v mayském světě docházelo k doslova ohnivé politické změně. Spálením se zakončila éra dřívější dynastie a odstartovala dynastie nová.

„Když jsme začali s vykopávkami, neměli jsme ani tušení, co to je,“ uvedla Christina Halperinová v New Scientist. Ona a její kolegové učinili objev v roce 2022 v archeologické lokalitě Ucanal, která leží na území dnešní Guatemaly.

Archeologické průzkumy tam podle webu Ucanal-archaeology probíhají více než sto let.

REKLAMA

Vědci nalezli pozůstatky kostí promíchané s horninami pod pyramidovou chrámovou stavbou. Jednalo se o kosti nejméně čtyř různých osob spolu s tisícovkami úlomků ozdob a korálků. Kosti dvou královských osob a také mnoho ozdob vykazovaly známky spálení při vysoké teplotě.

Zdá se, že ke spálení ostatků nedošlo přímo v místě, kde byly uloženy, protože vápencové bloky a podlaha nenesly známky poškození ohněm. Přesto zachovalost sazí a dalších stop po spálení byla vynikající, což svědčí o tom, že depozit nebyl před zahájením stavby delší dobu vystaven působení přírodních živlů.

„Bylo jasné, že se nejedná o běžný soubor ostatků. Prosévání těchto stop z popela trvalo věčnost. Ale nosní nástavec a obsidiánové oční kotouče z pohřební masky jasně ukázaly, že se jedná o královské jedince,“ uvedla Christina Halperinová. Vědci našli důkazy, že i když se jednalo o osoby královského původu, jejich ostatky nebyly pečlivě pohřbeny.

Radiokarbonová analýza kostí a popela navíc ukázala, že minimálně jeden člověk, jehož pozůstatky zde byly nalezeny, zemřel o několik desítek, možná dokonce až sto let dříve, než došlo ke spálení ostatních ostatků. Vědci z toho usuzují, že kosti byly exhumovány ze staršího hrobu a teprve pak rituálně spáleny.

REKLAMA

„Požár v pohřebišti 20-1 v lokalitě Ucanal znamenal významný mezník v politických dějinách Mayského království K’anwitznal. Byla zavržena dřívější dynastická linie, což zahrnovalo opětovný vstup do hrobky či hrobek pozdně klasických mayských královských rodů a rituální spálení nejméně dvou královských těl a jejich tělesných ozdob,“ uvádí Halperinová se svými kolegy v článku v Cambridge University Press.

Podle všeho se tak stalo v době nástupu nového vůdce v Ucanalu. Jmenoval se Papmalil a k moci se dostal uprostřed rozkladu mayské společnosti začátkem 9. století, což bylo předmětem starších výzkumů. Papmalil (jinak také Papamalil) je jméno, které v předchozí době nemá v této lokalitě obdoby. Mohlo by být i cizího původu. „Papmalil nevládl s královským titulem, ale v pozici často spojované s vojenskými vůdci a mocnými vládci nejvyššího postavení,“ uvádí Halperinová a její tým v článku.

Nová éra se vyznačovala výstavbou monumentálních budov v Ucanalu, které využívaly obkladové kameny předchozích staveb jako stavební výplň k pohřbení symbolů dřívějšího režimu. Nově se zdůrazňovaly horizontální politické vazby a zásadní změny v sociální struktuře společnosti. „Šlo tak o zásadní bod obratu v životě Mayského království K’anwitznal. V Ucanalu došlo také k mírnému zvýšení počtu obyvatel,“ dolňuje vědecký tým.

Papmalilova vláda byla zásadní nejen kvůli jeho možnému cizímu původu. Je možné, že přerušil posloupnost vládnoucích dynastií v této lokalitě a jeho vláda také změnila politickou dynamiku v jižní mayské nížině. „Zdá se, že tento obřad (ohnivý rituál, pozn. red.) je zároveň aktem uctívání, ale také aktem zničení,“ dodala Halperinová.

Autor: Mirka Nová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Žák ve škole v Černošicích vytáhl zbraň, byla to maketa

Drama ve škole v Černošicích! Žák šesté třídy vytáhl během vyučování zbraň. Ukázalo se, že jde o...

Víte, proč papeže hlídá švýcarská garda? Armáda žoldnéřů je nejmenší na...

Představte si armádu. Co se vám vybaví? Možná tanky, letadla, tisíce vojáků v maskáčích. A teď si...

Nejočekávanější horor roku 2025 míří do kin. Přinášíme necenzurovanou ukázku z...

Prahnete po pořádné dávce strachu? Film Opice podle Stephena Kinga slibuje krvavou lázeň a absurdní humor. Podívejte...

Jaké lodičky zvolit, aby spojovaly eleganci a pohodlí?

Moderní žena nechává svůj šatník ovládnout nadčasovými trendy, mezi které bezpochyby patří i lodičky. Tyto ikonické boty,...

Požár v Brandýse nad Labem zdevastoval autoservis. Škoda 17 milionů

V noci na čtvrtek bojovali hasiči v Brandýse nad Labem s rozsáhlým požárem, který zcela zničil halu...

Nejlepší online obchody pro nákup fotbalových doplňků

Podívejte se na našeho komplexního průvodce nejlepšími internetovými obchody, které nabízejí širokou škálu fotbalového příslušenství za nejlepší...

Nový Samsung Galaxy S25 aneb Král Androidu s vylepšenou AI v...

Samsung Galaxy S25 byl oficiálně odhalen. Samsung představil novou revoluční řadu telefonů Galaxy S25 ve středu na...

Američtí vojáci budoucnosti: DARPA sází na geneticky modifikované vojáky

Americká agentura DARPA pracuje na projektu, který by mohl vést k revoluci ve vojenství. Cílem je modifikovat...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA