Starověcí Mayové na počest nové dynastie upalovali mrtvé vládce

V základech mayského chrámu našli vědci zuhelnatělé kosti královské rodiny. O ohnivém rituálu, který ukončil jednu dynastii, informoval tým vědců pod vedením docentky Christiny Halperinové v odborném časopisu Cambridge Core.

Reklama

Christina Halperinová působí jako docentka na katedře antropologie Montrealské univerzity. Dalším členem týmu ze stejné univerzity je Jean Jean-Baptiste LeMoine. Na archeologickém výzkumu spolupracovali s vědci a studenty z dalších univerzit v Guatemale a USA.

Archeologický tým zjistil, že asi před 1200 lety byly v jednom mayském městě spáleny kosti několika členů rodiny královského původu a byly bez jakékoli schránky odhozeny do základů nového chrámu. Tyto nedávno objevené ostatky mohou ukazovat, že v době převratů v mayském světě docházelo k doslova ohnivé politické změně. Spálením se zakončila éra dřívější dynastie a odstartovala dynastie nová.

„Když jsme začali s vykopávkami, neměli jsme ani tušení, co to je,“ uvedla Christina Halperinová v New Scientist. Ona a její kolegové učinili objev v roce 2022 v archeologické lokalitě Ucanal, která leží na území dnešní Guatemaly.

Archeologické průzkumy tam podle webu Ucanal-archaeology probíhají více než sto let.

Vědci nalezli pozůstatky kostí promíchané s horninami pod pyramidovou chrámovou stavbou. Jednalo se o kosti nejméně čtyř různých osob spolu s tisícovkami úlomků ozdob a korálků. Kosti dvou královských osob a také mnoho ozdob vykazovaly známky spálení při vysoké teplotě.

Zdá se, že ke spálení ostatků nedošlo přímo v místě, kde byly uloženy, protože vápencové bloky a podlaha nenesly známky poškození ohněm. Přesto zachovalost sazí a dalších stop po spálení byla vynikající, což svědčí o tom, že depozit nebyl před zahájením stavby delší dobu vystaven působení přírodních živlů.

„Bylo jasné, že se nejedná o běžný soubor ostatků. Prosévání těchto stop z popela trvalo věčnost. Ale nosní nástavec a obsidiánové oční kotouče z pohřební masky jasně ukázaly, že se jedná o královské jedince,“ uvedla Christina Halperinová. Vědci našli důkazy, že i když se jednalo o osoby královského původu, jejich ostatky nebyly pečlivě pohřbeny.

Radiokarbonová analýza kostí a popela navíc ukázala, že minimálně jeden člověk, jehož pozůstatky zde byly nalezeny, zemřel o několik desítek, možná dokonce až sto let dříve, než došlo ke spálení ostatních ostatků. Vědci z toho usuzují, že kosti byly exhumovány ze staršího hrobu a teprve pak rituálně spáleny.

„Požár v pohřebišti 20-1 v lokalitě Ucanal znamenal významný mezník v politických dějinách Mayského království K’anwitznal. Byla zavržena dřívější dynastická linie, což zahrnovalo opětovný vstup do hrobky či hrobek pozdně klasických mayských královských rodů a rituální spálení nejméně dvou královských těl a jejich tělesných ozdob,“ uvádí Halperinová se svými kolegy v článku v Cambridge University Press.

Podle všeho se tak stalo v době nástupu nového vůdce v Ucanalu. Jmenoval se Papmalil a k moci se dostal uprostřed rozkladu mayské společnosti začátkem 9. století, což bylo předmětem starších výzkumů. Papmalil (jinak také Papamalil) je jméno, které v předchozí době nemá v této lokalitě obdoby. Mohlo by být i cizího původu. „Papmalil nevládl s královským titulem, ale v pozici často spojované s vojenskými vůdci a mocnými vládci nejvyššího postavení,“ uvádí Halperinová a její tým v článku.

Nová éra se vyznačovala výstavbou monumentálních budov v Ucanalu, které využívaly obkladové kameny předchozích staveb jako stavební výplň k pohřbení symbolů dřívějšího režimu. Nově se zdůrazňovaly horizontální politické vazby a zásadní změny v sociální struktuře společnosti. „Šlo tak o zásadní bod obratu v životě Mayského království K’anwitznal. V Ucanalu došlo také k mírnému zvýšení počtu obyvatel,“ dolňuje vědecký tým.

Papmalilova vláda byla zásadní nejen kvůli jeho možnému cizímu původu. Je možné, že přerušil posloupnost vládnoucích dynastií v této lokalitě a jeho vláda také změnila politickou dynamiku v jižní mayské nížině. „Zdá se, že tento obřad (ohnivý rituál, pozn. red.) je zároveň aktem uctívání, ale také aktem zničení,“ dodala Halperinová.

Autor: Mirka Nová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama