REKLAMA

Od trojského koně k Achillově patě: 7 mýtů o řecké mytologii

Řecká mytologie už po tisíce let fascinuje svět. Příběhy o statečných válečnících, mocných bozích a tragických osudech jsou plné napětí, vášně a intrik. Jenže co když některé z těchto mýtů nejsou tak úplně pravdivé? Podívejme se na sedm nejčastějších mýtů, které si o starověkém Řecku stále myslíme.

REKLAMA

Trojský kůň: Skutečná lest, nebo jen legenda?

Příběh o trojském koni patří k nejznámějším příběhů řecké mytologie. Podle Homéra se řečtí válečníci ukryli do obrovského dřevěného koně, kterého důvěřiví Trojané vtáhli za městské hradby.

V noci z něj bojovníci vylezli a otevřeli brány nepřátelům, čímž Trója padla. Zní to jako geniální lest, ale historici a archeologové nemají pro existenci tohoto koně žádné důkazy. Přestože se v Tróji našly stopy bojů, žádný dřevěný kůň nebyl nikdy objeven. Spíše se mohlo jednat o metaforu pro jiný vojenský trik nebo zbraň.

Sparta: Mýtus o neporazitelných válečnících

Sparťané jsou považováni za dokonalé bojovníky, kteří nikdy nezažili porážku. Pravda je ale složitější. Ano, Sparta měla přísně organizovanou vojenskou společnost a chlapci byli trénováni k boji od útlého věku.

Jenže Sparta nebyla vždy neporazitelná. Po slavné bitvě u Thermopyl, kde 300 Sparťanů statečně vzdorovalo Peršanům, přišly i těžké porážky. V roce 371 př. n. l. Sparta podlehla v bitvě u Leuctry, což odstartovalo její úpadek. Sparťané možná byli skvělí bojovníci, ale ne nesmrtelní.

REKLAMA

Mužská láska: Romantika, nebo výchova?

V antickém Řecku bylo běžné, že dospělí muži měli mladé chráněnce, které učili nejen bojovým a politickým dovednostem, ale mnohdy je zasvěcovali i do milostného života.

Tento vztah, známý jako pederastie, však nebyl vždy výhradně sexuální. Mnoho historiků tvrdí, že hlavním smyslem bylo mentorství, nikoliv fyzická stránka vztahu. Pokud starší muž své vášně krotil, bylo to považováno za znak ctnosti a sebekontroly.

Amor nebyl roztomilé miminko

Dnes si Erose (neboli Amora – pozn. red.) představujeme jako baculatého andílka s lukem, který střílí šípy lásky. Ve skutečnosti byl ale původně zobrazován jako mocný a pohledný mladík – bůh touhy a chtíče.

Až Římané jeho obraz postupně proměnili v dětskou figurku, kterou známe dnes.

REKLAMA

Afrodita nebyla jen bohyně lásky

Afrodita je často vykreslována jako něžná bohyně lásky a krásy. Ve skutečnosti byla mnohem víc než jen romantickou ikonou. Byla rivalem Héry a Athény a dokázala využít svou krásu k manipulaci s bohy i lidmi.

Dokonce se podílela na vyvolání trojské války tím, že Parisovi slíbila nejkrásnější ženu světa – Helenu – výměnou za to, že ji prohlásí za nejkrásnější bohyni.

Pandořina skříňka? Ve skutečnosti džbán

Mýtus o Pandoře a její skříňce patří k nejznámějším. Pandora otevřela nádobu, ze které se na svět uvolnila všechna zla, a na jejím dně zůstala jen naděje. Jenže původní texty nehovoří o skříňce, ale o džbánu – vysoké hliněné nádobě zvané pithos.

Záměna se objevila až v renesanci, kdy překladatel Erasmus Rotterdamský nahradil slovo „džbán“ slovem „skříňka“.

Hádes nebyl padouch

Bůh podsvětí Hádes je často líčen jako krutý vládce říše mrtvých. Ve skutečnosti ale nebyl zlý – jen měl na starosti rovnováhu mezi životem a smrtí.

Jeho říše zahrnovala nejen ponuré Tartaros, kde končili zločinci, ale i Elysejská pole – ráj pro hrdiny a spravedlivé. Kromě únosu Persefony se Hádes nijak zvlášť neprojevoval jako tyran.

Achillova pata: Mýtus

Achilles měl být podle legendy nesmrtelný, kromě jediné zranitelné části – paty, za kterou ho jeho matka držela, když ho ponořila do řeky Styx. Přesto se o tomto příběhu Homér v Iliadě vůbec nezmiňuje. Tento detail se objevuje až v římských textech o několik století později. Ve skutečnosti nebyla Achilleova největší slabost fyzická, ale jeho pýcha a hněv.

Řecká mytologie je plná fascinujících příběhů, ale ne všechny jsou takové, jak se na první pohled zdají. Mnohé se v průběhu staletí proměnily, přibarvily a upravily podle potřeb různých epoch. A tak i dnes, když se ponoříme do těchto starověkých legend, je dobré si položit otázku: Kde končí mýtus a začíná realita?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kryštof Kolumbus byl žid původem ze Španělska, odhalila analýza DNA

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Pozor na nebezpečné barvy na vlasy. Některé obsahují toxický lilian, Henkel...

V posledních dnech se množí upozornění od krajských hygienických stanic i Ministerstva zdravotnictví ČR na nebezpečné drogistické...

Škoda Elroq RS: Sportovní elektromobil už má českou cenu

Škoda Elroq RS, nejdynamičtější elektromobil značky, je tady! S cenou od 1 269 000 Kč, výkonem 250...

Mohou včelí úly stát v lese? Výhody, nevýhody a doporučení pro...

Umístění včelích úlů je jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného chovu včel. Včelaři často zvažují umístění úlů do...

Hvězda fotbalové budoucnosti: osmiletý brankář si jde za svým snem s...

Adrián, mladý fanoušek týmu Real Madrid, si získal zvláštní místo na sociálních sítích díky své vášni pro...

Tragédie na Hradčanské: Tramvaj srazila chlapce, nepřežil

K tragické nehodě došlo ve čtvrtek dopoledne na tramvajové zastávce Hradčanská v Praze 6. Tramvaj zde srazila...

Zpěvák Dan Bárta utrpěl poškození sluchu. J. A. R. zrušila koncerty

Skupina J. A. R. zrušila plánované koncerty v pražském Lucerna Music Baru. Dan Bárta v úterý utrpěl...

V Chorvatsku zavádějí skenování obličeje při nákupu tabákových výrobků

Chorvatsko zavádí nový systém ověřování věku při nákupu tabákových výrobků. Technologie umožňuje skenování obličeje, která s vysokou...

Mediální asociace: Návrh poslance Radka Vondráčka ohrožuje svobodu médií

Česká unie vydavatelů, Sdružení pro internetový rozvoj, Asociace online vydavatelů, Český výbor International Press Institute a Syndikát...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA