V České republice letos výrazně přibylo případů žloutenky typu A, lidově nazývané nemoc špinavých rukou. Od začátku roku se nakazilo už 320 lidí. Hygienici varují před šířením nákazy a apelují na důslednou hygienu i očkování, zejména v souvislosti s blížící se sezónou cestování.
Počet lidí nakažených virovou hepatitidou A v Česku rychle roste. Jen za první tři měsíce letošního roku bylo podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) evidováno už 320 případů. Zdravotníci varují, že trend z loňského roku, kdy se nemocí nakazilo přes 600 osob a došlo ke dvěma úmrtím, pokračuje. Odborníci proto apelují na důsledné dodržování hygieny i preventivní očkování.
„320 případů za první čtvrtletí letošního roku ukazuje, že trend rychle narůstajících případů z loňska se nezastavil,“ uvedla MUDr. Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. S blížícím se obdobím dovolených a častějšího cestování podle ní hrozí další šíření infekce.
Nemoc známá také jako žloutenka typu A se přenáší především nedostatečnou hygienou – nejčastěji přes kontaminovanou vodu, potraviny nebo předměty, kterých se dotýká větší množství lidí. Závažný problém představuje nákaza u malých dětí, lidí bez domova nebo osob žijících v sociálně vyloučených komunitách. Zvýšené riziko infekce hrozí také cestovatelům mířícím do zemí s nižším hygienickým standardem.
„Infekce postihuje hlavně děti a mladé dospělé, kteří dosud nebyli vystaveni viru a nemají ochranné protilátky,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu. Podle ní je klíčové nejen očkování, ale také osvěta v oblasti osobní hygieny. Výrazný nárůst nemocnosti v minulosti souvisel také s rizikovým chováním, například u osob závislých na drogách.
Hygienici připomínají, že inkubační doba hepatitidy A může být až 50 dní. Navíc probíhá často bez výraznějších příznaků, což šíření infekce výrazně usnadňuje. V některých případech se však onemocnění může rozvinout v těžší formu s komplikacemi, zejména u starších nebo oslabených osob.
„Za nejlepší preventivní opatření je možné označit očkování, ideálně v dětském věku, protože úplné očkování chrání dlouhodobě. Očkování je doporučováno zejména osobám vystaveným zvýšenému riziku nákazy hepatitidou A v rámci svého povolání, dále cestujícím do oblastí s vysokým výskytem této infekce, osobám s chronickým onemocněním jater, blízkým kontaktům s nemocnými, stejně jako osobám s rizikovým chováním umožňujícím šíření viru,“ říká hlavní hygienička a ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA a dodává, že v ČR jsou k dispozici bezpečné a účinné očkovací látky jak pro děti od jednoho roku věku, tak i pro dospělé.
Očkování proti virové hepatitidě A ale nepatří, s výjimkou zákonem stanovených zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému, mezi očkování hrazená státem. Doporučuje se zejména lidem, kteří cestují do rizikových oblastí, osobám s onemocněním jater nebo těm, kteří žijí v kontaktu s nakaženými.
Při cestování hygienici doporučují používat výhradně balenou vodu, a to i na čištění zubů. U potravin je vhodné se řídit doporučením Světové zdravotnické organizace: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být.“
Zdravotníci varují, že bez prevence a osvěty bude počet nakažených dál růst. Žloutenka typu A sice nepatří mezi smrtelně nebezpečná onemocnění, ale dokáže zkomplikovat život na dlouhé týdny – a šíří se rychle.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Komentář: Vajíčka jsou nejdražší v historii Česka. Čeká nás cena 8 korun za vejce?