Ministr Boris Šťastný (Motoristé sobě) zveřejnil na Facebooku a Instagramu verzi svého příspěvku s výrazně vyššími počty interakcí, než jaké vykazoval originál na síti X. Rozdíl činil až pětinásobek. Podle ministra šlo o grafickou šablonu jeho týmu pro sociální sítě. Expert na sociální sítě však upozornil na znaky manipulace.
„Tým, který se mi stará o sítě, mne informoval, že takový postup zvolil proto, že příspěvky na všech třech sociálních sítích jsou vydávány prakticky ve stejný čas,“ napsal Šťastný v SMS zprávě pro NašeTéma.cz. Podle ministra zobrazené metriky „sloužily pouze jako vizuální prvek“ a jejich účelem bylo „rozbít jednolitou plochu příspěvku“ a zvýšit jeho čitelnost.
O čem byl původní příspěvek
Šťastný v pondělí 22. června na síti X reagoval na demonstraci proti návrhu mediálního zákona, který má zrušit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas a převést jejich financování pod státní rozpočet.
Mezi demonstrujícími se podle Šťastného objevila i veřejná ochránkyně práv Eva Kostolanská spolu se zástupcem Vítem Alexanderem Schormem a dětským ombudsmanem Martinem Benešem. „Tak jsme se stali svědky toho, jak veřejní ochránci práv (…) se aktivně zapojili do politiky a demonstrovali proti vládě a demokraticky zvolené poslanecké většině za zachování mediálních poplatků,“ napsal Šťastný v příspěvku na síti X. Podle ministra ombudsmani „museli ztratit důvěru těch občanů, kteří chtějí poplatky zrušit, a zneuctili úřad, který zastávají“.
Na výrok reagovala řada politiků. Bývalý ministr vnitra a poslanec Vít Rakušan (STAN), poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09) i europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) Šťastného přístup zkritizovali jako útok na nezávislé instituce.
Nejostřeji reagovala poslankyně Eva Decroix (ODS), která ministrovi pod jeho příspěvkem na X napsala: „Budou politicky potrestáni? Když už se ústavní činitel vyjadřuje tak, že někdo svým svobodným názorem zneuctil úřad, jsme už jen kousek od politických procesů. Jste svoloč, recht jsem měla.“ Decroix Šťastného později k číselnému rozporu označila za „lháře“ a doporučila mu, „ať chodí do schodů a nedělá nic“.
Rozdíl ve stovkách procent
Na nesoulad mezi originálním postem a sdíleným příspěvkem na dalších sítích upozornil redakci NašeTéma.cz čtenář, který si z obav z dehonestujících útoků na svou osobu přeje zůstat v anonymitě (jeho totožnost redakce zná, pozn. red.).
Originál Šťastného příspěvku, který je archivován na adrese archive.ph/mOpMl, vykazoval v úterý dopoledne nižší interakce, než pondělní verze sdílená na Facebooku a Instagramu, archivovaná na archive.ph/rqgG6. Upravená verze naopak uvádí 242 odpovědí, 18 sdílení, 1 743 lajků a 65,5 tisíce zobrazení. Čísla neodpovídají metrikám původního příspěvku ani v době vydání článku.
Tento typ srovnání je běžně dostupný komukoliv, stačí otevřít originální profil ministra Šťastného na síti X. Právě na tom postavil svou reakci europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je v Evropském parlamentu vicekoordinátorem skupiny Evropské lidové strany pro výbor Evropského štítu pro demokracii (EUDS), zaměřený na boj proti dezinformacím a ochranu demokratických procesů.
ČTĚTE TAKÉ: Nerušil z SPD prozradil to, co Babišova vláda dosud popírala. Kontrolovat chce i obsah médií
„Tým ministra sportu se zřejmě inspiroval od Jindřicha Rajchla, jehož dosahy jsou větší než u světových celebrit,“ komentoval pro NašeTéma.cz rozpor počtu interakcí. „Ale teď vážně, je to neuvěřitelná ostuda ministra Šťastného. Tady zřejmě šlo o upravení příspěvku pomocí umělé inteligence, aby se obalamutili lidé na Facebooku. Každé malé dítě se ale umí podívat na X a srovnat si čísla. Není to raketová věda.“ Zdechovský doplnil, že „od ministra sportu, který by měl hrát FairPlay, je to obzvlášť trapné“. Ministrovo vysvětlení o grafické šabloně označil za „absolutně zavádějící věc“.
Šťastný se omluvil
Odborník na fungování sociálních sítí Daniel Dočekal příspěvek na žádost NašeTéma.cz analyzoval a redakci sdělil, že „vykazuje znaky manipulace“.
Šťastný v reakci redakci uvedl, že tým postupoval tímto způsobem kvůli souběžnému zveřejňování na třech platformách. „Na základě upozornění vašeho serveru si však uvědomuji, že taková grafika by mohla být zavádějící, proto jsem vydal důrazný pokyn, aby příště grafické prvky zachycující jakékoli metriky nebyly využívány,“ napsal Šťastný. „Zároveň se omlouvám všem, které to mohlo uvést v omyl,“ dodal.
Součástí šablony, kterou ministrův tým použil, bylo podle jeho slov i zobrazení tlačítka „To se mi líbí“, které „rovněž neslouží jako informace o konkrétní interakci, ale jako součást stylizace příspěvku“.
Sporné grafiky s odlišnými čísly interakcí byly v době vydání článku stále dostupné na ministrově profilu na Facebooku a Instagramu.
Text byl aktualizován o vyjádření europoslance Tomáše Zdechovského.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brusel žádá zastavení dotací firmám Andreje Babiše. Týká se i SynBiolu a Hartenbergu