Chystáte se na romantickou víkendovku, anebo na dovolenou v Itálii? Připravte si chuťové pohárky! Italská kuchyně je právem jedna z nejoblíbenějších na světě.
Jak vaří italské hospodyně
Tajemství Italů spočívá v použití mála ingrediencí a jednoduchém kořenění, které má pouze podtrhnout přirozenou chuť jídla. Genialita italské kuchyně spočívá v kombinaci surovin. Sýr a rajčata, pistácie s masem, parmská šunka s rukolou. Soli se v Itálii užívá střídmě. Když jsme ale na dovolené a nemáme známé Italy, asi těžko si sedneme k místním do kuchyně, abychom ochutnali pravou italskou pastu, tedy těstoviny, ideálně ty z čerstvého těsta. Italské restaurace a rychlá občerstvení však nabízí autentické a nezapomenutelné gastronomické požitky!
Jak chutná pravá italská pizza?
Sedět s Italy v restauraci na pizze může být velmi zajímavý kulturní zážitek. Oni nezkoumají, jestli je na pizze dost šunky nebo sýra, to hlavní, na co kladou důraz, je těsto. „Dneska to kuchař trochu víc připekl, těsto víc křupe,“ podotýkají na letní večeři. „Pravda, kuchaři se dneska povedlo trochu tužší těsto. Ale i tak je to ta nejlepší pizzerie široko daleko,“ přitakává druhý. Pravé těsto na pizzu je vláčné a křehké, trochu hutnější díky semolinové mouce, která udělá parádní kůrčičku, a olivovému oleji, co vytvoří v těstě těžší konzistenci.
Ne všude v Itálii však najdete tak kvalitní pizzu. Nejlepší, co můžete udělat, je zeptat se místních: „Kde tady dělají tu nejlepší pizzu?“ Věřte, nebo ne, ale vždycky vám někdo odpoví.
Až budete chtít těstoviny, řekněte „Pasta!“
Pravé boloňské špagety (nebo lasagne) jsou připravené z ragú z mletého hovězího, které se spolu se zeleninou vaří minimálně 2 hodiny. Za zkoušku stojí i pravá carbonara – špagety s lesklou omáčkou ze žloutků. „Z vaječných žloutků, sýra a vody po vaření těstovin se připraví dokonalý krém, který podle postupu vytvoří krémové, obalené a chuťově bohaté spaghetti alla Carbonara,“ píše Italka Simona Mirto na svém webu Tavolartegusto.
Italský fast food
Jednou z nejslavnějších pochutin je „calzone“. Nemyslí se tím rozmočená pizza s mokrými žampiony uvnitř. Jižanské calzone, či panzerotto, které najdete po celé Itálii, je slaná osmažená kobliha ve tvaru překlopené pizzy neboli půlměsíce. Kousnete a přes osmaženou krustu se dostanete k mozzarelle, rajčatům a passatě. Hned do druhé ruky si můžete vzít arancini. Osmažené koule, nebo kužely (údajně připomínající Etnu) z kulatozrnné rýže jsou naplněné mletým masem, nebo pistáciemi, či klasikou – rajčaty s mozzarellou. A zvláště v přímořských oblastech si nezapomeňte pochutnat na smažených mořských potvůrkách všeho druhu.
Něco pečeného či zapečeného
Milovníci listového těsta si přijdou na své se slaným koláčem zvaným „rustica“ plněným rajčaty a mozzarellou. K lehkému obědu nebo večeři si můžete dát „piadinu“, placatý chléb plněný třeba sýrem, houbami, cuketami, nebo dušenou či parmskou šunkou. Posléze následuje široký výčet italského pečiva, které je naplněné podle regionálních zvyklostí. Ve Florencii si pochutnáte na „lamprendottu“ z masem z hovězích drštěk, v Bologni narazíte na specifickou mortadellu s pistáciemi.
Italské sladkosti
Na dezert je místo vždycky, protože nejde do žaludku, ale rovnou do srdce. Kromě krémové zmrzliny a legendárního tiramisu je vaší výsadní povinnosti ochutnat cannoli siciliani, křehké trubičky plněné sladkou ricottou, která může být ochucena pistáciemi, nebo vanilkou. Kdo má rád rum, přijde si na své se sladkým dezertem „babà“, zjednodušeně kousky piškotového těsta namočené v rumovém sirupu. V italských cukrárnách dále naleznete miniaturní dortíčky – kakaové salámky, ovocné košíčky, měkké sušenky z mandlového těsta a mnoho dalšího. Jestliže se chcete rozplynout blahem, zkuste „cornetti al pistacchio“ plněné pistáciovým krémem.
Moudré lidové rčení říká, že láska prochází žaludkem. Proto se už v letadle připravte na pořádnou dávku sacharidů a každodenní všudypřítomné zmrzliny.
Autor: Martina Hokszová – NašeTéma. Zdroje: Vlastní kulinářské zážitky autorky. Giallozafferano, Travel365.