Podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se v České republice v poslední době zvyšuje počet hlášených případů pertuse, známé také jako černý kašel. Od začátku tohoto roku do září bylo hlášeno 127 případů, což je výrazný nárůst oproti 67 případům hlášeným ve stejném období minulého roku. SZÚ také informuje, že se černý kašel stále častěji objevuje u dětí, které nebyly očkovány.
Podle informací od Státního zdravotního ústavu se v posledních týdnech objevuje mírné zvýšení případů černého kašle. V minulosti byl tento nárůst spojen s vyšší nemocností u nejmladších dětí, přičemž nejčastějším zdrojem nákazy pro tuto věkovou skupinu je jejich bezprostřední okolí.
„Musím zdůraznit, že k lokálním výskytům dochází stále častěji u neočkovaných dětí, a to i školního věku, například v Královehradeckém nebo Libereckém kraji. Zatím se jedná o nahromadění několika případů, ale to svědčí o tom, že původce onemocnění stále koluje v populaci a čeká na svou příležitost,“ uvedla lékařka Kateřina Fabiánová, zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
Objevují se ohniska černého kašle
K lokálním výskytům černého kašle dochází zjevně u dětí, které nejsou očkovány. „Přitom očkování proti pertusi patří mezi povinné vakcíny. Vývoj tak napovídá, že černému kašli se daří z velké části mezi lidmi, kteří očkování odmítají,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková a apelovala na rodiče dětí, aby očkovací kalendář striktně dodržovali a o očkování se poradili s lékaři, pokud mají jakékoliv pochybnosti.
Během období covidové pandemie evropské země zaznamenávaly pokles infekčních onemocnění přenášených kapénkami, tedy včetně černého kašle. „V letošním roce dochází pravděpodobně ke změně epidemiologické situace a některé státy hlásí výrazný nárůst počtu potvrzených případů. Počty případů zatím nedosahují hodnot z předcovidového období, ale lze předpokládat, že postupně dojde k rozšíření infekce do vnímavé populace,“ uvedl SZÚ v tiskové zprávě.
Od ledna letošního roku již hygienici zaznamenali na 127 konkrétních případů černého kašle, loni za stejnou dobu ani ne polovinu, a sice 67. V roce 2021 pak bylo evidováno na 39 případů onemocnění černým kašlem. „Máme informace od kolegů ze zahraničí, a hovoří o tom i naše dřívější zkušenosti s výskytem infekce, že vývoj, který aktuálně pozorujeme v postižených zemích Evropy, jako jsou Německo, Dánsko, Španělsko a Nizozemí, se postupně přelévá i do České republiky. Proto se snažíme včas varovat před pravděpodobnou nastupující vlnou pertuse a apelovat co nejvýrazněji na očkování jak dětí, tak přeočkování dospělé populace,“ doplnila Fabiánová.
Pertuse, známá také jako černý kašel, je bakteriální infekce dýchacích cest, která je velmi nakažlivá. U malých dětí a starších osob může mít nemoc vážný průběh. Typickým projevem jsou dlouhotrvající záchvaty kašle, které mohou trvat několik týdnů. Dalšími příznaky mohou být zvracení, ztráta hmotnosti a celková únava. Pertuse může být také spojena s komplikacemi jako je zápal plic, selhání oběhového a nervového systému a těžké celkové onemocnění, které může vést k úmrtí pacienta.
„Onemocnění způsobuje komplikace také u neočkovaných jedinců trpících astmatem nebo CHOPN. Sliznice jejich dýchacích cest je již poškozena a jsou tudíž vůči černému kašli náchylnější. Statistiky potvrzují, že každý třetí astmatik nebo pacient s CHOPN černým kašlem opravdu onemocní a zhorší se u něj projevy jeho základní nemoci,“ uvádí Státní zdravotní ústav v tiskové zprávě.
V naší zemi je běžné, že se děti očkují proti černému kašli. Hexavakcína je podávána novorozencům a revakcinace se provádí u dětí ve věku mezi 10 a 11 lety.
Očkování proti černému kašli je důležité
Prevence nemoci: Černý kašel (pertuse) je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Očkování je nejdůležitějším prostředkem prevence černého kašle.
Ochrana novorozenců: Nejohroženější skupinou jsou nejmenší děti, které proti černému kašli ještě nejsou chráněné očkováním a zároveň už je nechrání ani přenesené protilátky od matky. Očkování rodičů a dalších členů rodiny může pomoci chránit.
Závažné komplikace: Černý kašel může vést k vážným komplikacím, jako je pneumonie (zápal plic), encefalopatie (onemocnění mozku), záchvaty a dokonce i úmrtí. U dospělých nebo starších dětí mezi komplikace patří krátkodobá neschopnost dýchat.
Šíření nemoci: Černý kašel se šíří prostřednictvím kapének, což jsou kapalné částečky, které se dostanou do vzduchu, když nakažená osoba kašle. Očkování pomáhá snižovat šíření této nemoci v populaci.
Dlouhodobá ochrana: Ochrana před černým kašlem po očkování v dětství není celoživotní. Praktici proto doporučují přeočkování, zejména u budoucích rodičů.