V úterý 20. května vystoupil europoslanec Filip Turek v pořadu Přísně tajné na Xaverově televizi, kde se před svými příznivci hájil proti údajným lžím v médiích. Zároveň se vyjádřil k válce na Ukrajině a české vládě, o které tvrdí, že si objednala lidi na propagandu, kteří šíří nenávist.
„Ukrajina masivně prohrává. Není možné říct, že Ukrajina vyhraje proti Rusku,“ prohlásil Filip Turek (Motoristé sobě/Patrioti) na YouTube kanále Xaver Live v pořadu Přísně tajné.
Kromě toho se obul i do české vlády, když řekl: „Přijde mi bizarní, co předvádí občas naše ministerstvo zahraničí. Přijde mi bizarní, co předvádí naši představitelé a přijde mi hlavně bizarní, že si najme naše vláda nějakého plukovníka a nějaké vyloženě lidi na to, kteří dobře, že šíří propagandu. Kdyby šířili pozitivní českou propagandu, pozitivní ukrajinskou propagandu, že máme být všichni hrozně rádi, že tady máme velkou část Ukrajinců, které jsme pomohli, já bych to asi pochopil. Ale pokud součástí jejich práce je i to, že šíří absolutní nenávist vůči všem lidem, kteří mají realistický názor na konflikt na Ukrajině, tak to je primitivismus a česká vláda, představitelé české vlády a všichni tihle ti umělci, kteří neví, co je to teorie mezinárodních vztahů, neorealistická, ofenzivní a defenzivní, neví vůbec, o čem teď já mluvím, tak tito lidé by se k tomu neměli vyjadřovat. Všichni by se nám měli omlouvat.“
Tyto výroky okamžitě vyvolaly vlnu kritiky, především ze strany europoslanců Tomáše Zdechovského a Danuše Nerudové, které redakce NašeTéma oslovila jako jeho kolegy z Evropského parlamentu.
Zdechovský: Fantasmagorie a ruská propaganda
„Ukrajina masivně neprohrává, to je fantasmagorie pana Turka. Stateční Ukrajinci stále odolávají ruské přesile,“ reagoval Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na Turkův výrok pro NašeTéma. Podle něj je nyní klíčové, aby Západ pokračoval v podpoře Ukrajiny, protože Vladimir Putin „cítí, že teď jsou ideální podmínky pro další útoky a případné územní zisky“.
Zdechovský se také pozastavil nad Turkovo obviněním české vlády z šíření nenávisti. „Asi nemá cenu ani komentovat výrok, že si naše vláda najala lidi na propagandu a nenávist. Ať se pan Turek podívá kolem sebe, a to nemusí chodit ani příliš daleko, třeba chování pana Macinky na síti X je často slušnou porcí nenávisti, především vůči lidem, kteří nesouhlasí s jeho názory. A těch je dost,“ reagoval. Dodal, že skutečnou propagandu „roky šíří ruská strana“, a vyjádřil politování nad tím, že Turek na tuto rétoriku „naskakuje“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Filip Turek brojí proti politikům, nazývá je pokrytci a panáky
Zdechovský také připomněl Turkovo hlasování v Evropském parlamentu. „Stačí se podívat, jak hlasoval v Evropském parlamentu u mnoha rezolucí, které mířily na Rusko. Spíše v těchto tématech souhlasí se soudružkou Konečnou, pak se tedy sám označuje za soudruha,“ uvedl a dodal, že po posledních volbách se parlament „posunul výrazně doprava“, což omezilo vliv Socialistů a Zelených.
Nerudová: Turek je sám sobě problémem
Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) se k Turkovi vyjádřila stručněji, ale neméně kriticky. „Výroky pana Turka nehodlám podrobně komentovat – dlouhodobě říkám, že jeho největším problémem je on sám,“ prohlásila v reakci pro NašeTéma. Podle ní Turek svým chováním a rétorikou „často překračuje hranice, které by měl veřejný činitel ctít“. Nerudová zdůraznila, že hodnotit jeho práci by měli především jeho voliči. „Zda skutečně zastupuje zájmy svých voličů a plní práci, ke které byl zvolen, si musí odpovědět především oni sami,“ dodala.
Nerudová také poznamenala, že pokud by Filip Turek nevyvolával neustálé kontroverze, pravděpodobně by si ho vůbec ani nevšimla. „Upřímně řečeno, nebýt jeho neustálých výstupů na hranici bizarnosti, vůbec bych si ho nevšimla. Svůj čas věnuji práci pro své voliče a tomu, aby Česko bylo u toho, když se rozhoduje o budoucnosti Evropy,“ uzavřela europoslankyně.
Kontroverze jako Turkův styl
Turkův včerejší kontroverzní výstup není prvním případem, kdy jeho rétorika vyvolala ostré reakce. Jeho přímý útočný styl a ostrá kritika, ať už směrem k médiím, vládě, hercům, sportovcům nebo kolegům z politické sféry, se stal jeho poznávacím znamením.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hranatá legenda Filipa Turka: Nakladatelství tají počet výtisků
Otázkou však zůstává, zda jeho slova odrážejí skutečný politický postoj, nebo jsou spíše snahou o získání pozornosti na sílu. V kontextu probíhající války na Ukrajině a geopolitického napětí, mohou mít výroky vážné dopady na veřejnost, zejména pokud posilují narativy, které podkopávají podporu Ukrajině.
Reakce europoslanců Zdechovského a Nerudové tak spíše naznačují, že si Filip Turek svými výroky spíše škodí. Zatímco Tomáš Zdechovský přirovnává jeho způsob komunikace k šíření ruských narativů, Danuše Nerudová naznačuje, že jeho chování ho zcela diskvalifikuje jako důvěryhodného a seriózního politika.
Jaký dopad budou mít jeho výroky na voliče a politickou kariéru, ukáží podzimní volby do Poslanecké sněmovny, kam možná bude kandidovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lucie přišla o Vaška těsně před svatbou. Čeká dceru a potřebuje naši pomoc