REKLAMA

Vědci vytvořili diamantovou baterii, která se nemusí nabíjet tisíce let

Revoluce v oblasti baterií je na obzoru. Vědci z Bristolské univerzity a Britského úřadu pro atomovou energii (UKAEA) se pochlubili prvním funkčním prototypem diamantové baterie s uhlíkem-14. Co to znamená? Potenciál napájet zařízení po tisíce let, a to bez nutnosti dobíjení či výměny.

REKLAMA

Tajemství dlouhé životnosti této baterie tkví ve využití radioaktivního izotopu uhlíku-14, dobře známého z radiokarbonového datování v archeologii. Vědci jej však tentokrát zužitkovali pro výrobu zdroje energie s nevídanou výdrží, vyplývá z informací zveřejněné na webu University of Bristol.

„Naše mikroelektrická technologie otevírá dveře k neuvěřitelnému množství aplikací, od vesmírných technologií a bezpečnostních zařízení až po miniaturní lékařské implantáty,“ tvrdí s nadšením profesor Tom Scott, odborník na materiály z Bristolské univerzity.

Jak to funguje? Diamantová baterie využívá přirozeného radioaktivního rozpadu uhlíku-14, jehož čas rozpadu činí úctyhodných 5 700 let. Uvolňující se energie je pak „zachycována“ diamantovou strukturou. Princip je podobný solárním panelům, které přeměňují světlo na elektřinu. S tím rozdílem, že diamantová baterie namísto světelných částic (fotonů) využívá rychle se pohybující elektrony.

„Diamantové baterie představují bezpečný a udržitelný způsob, jak zajistit stálý výkon v mikrowattech. Jde o nově vznikající technologii, která využívá uměle vytvořený diamant k bezpečnému zapouzdření malého množství uhlíku-14,“ vysvětluje Sarah Clark, ředitelka Tritium Fuel Cycle v UKAEA.

REKLAMA

Kde všude by se taková „věčná baterie“ dala využít? Možností je celá řada. V medicíně by mohla znamenat revoluci pro pacienty s implantáty, jako jsou kardiostimulátory, oční implantáty či sluchadla. Pacienti by se tak vyhnuli opakovaným chirurgickým zákrokům spojeným s výměnou baterií.

Další uplatnění by se našlo v extrémních podmínkách, ať už ve vesmíru, kde je spolehlivý zdroj energie klíčový pro fungování satelitů a sond, nebo v odlehlých a těžko dostupných místech na Zemi. Baterie by mohly napájet například aktivní radiofrekvenční (RF) štítky pro sledování zařízení ve vesmíru i na Zemi, a to po celá desetiletí.

Vědci z Bristolské univerzity a UKAEA dokonce vyvinuli speciální plazmové depoziční zařízení pro pěstování diamantu v areálu UKAEA v Culhamu. Tento vývoj je částečně výsledkem výzkumu v oblasti jaderné fúze, což dokazuje, jak se znalosti z jednoho oboru mohou uplatnit i v jiných odvětvích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Pozor na nebezpečné barvy na vlasy. Některé obsahují toxický lilian, Henkel...

V posledních dnech se množí upozornění od krajských hygienických stanic i Ministerstva zdravotnictví ČR na nebezpečné drogistické...

Škoda Elroq RS: Sportovní elektromobil už má českou cenu

Škoda Elroq RS, nejdynamičtější elektromobil značky, je tady! S cenou od 1 269 000 Kč, výkonem 250...

Mohou včelí úly stát v lese? Výhody, nevýhody a doporučení pro...

Umístění včelích úlů je jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného chovu včel. Včelaři často zvažují umístění úlů do...

Hvězda fotbalové budoucnosti: osmiletý brankář si jde za svým snem s...

Adrián, mladý fanoušek týmu Real Madrid, si získal zvláštní místo na sociálních sítích díky své vášni pro...

Tragédie na Hradčanské: Tramvaj srazila chlapce, nepřežil

K tragické nehodě došlo ve čtvrtek dopoledne na tramvajové zastávce Hradčanská v Praze 6. Tramvaj zde srazila...

Zpěvák Dan Bárta utrpěl poškození sluchu. J. A. R. zrušila koncerty

Skupina J. A. R. zrušila plánované koncerty v pražském Lucerna Music Baru. Dan Bárta v úterý utrpěl...

V Chorvatsku zavádějí skenování obličeje při nákupu tabákových výrobků

Chorvatsko zavádí nový systém ověřování věku při nákupu tabákových výrobků. Technologie umožňuje skenování obličeje, která s vysokou...

Mediální asociace: Návrh poslance Radka Vondráčka ohrožuje svobodu médií

Česká unie vydavatelů, Sdružení pro internetový rozvoj, Asociace online vydavatelů, Český výbor International Press Institute a Syndikát...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA