Senátor Zdeněk Hraba (ODS) připravuje návrh zákona, který by v Česku zakázal bezdomovectví. Lidé bez domova by podle senárora měli dvě možnosti – začít pracovat a vydělat si na bydlení, nebo čelit vězení. Návrh čelí ostré kritice veřejnosti i lidskoprávních organizací, které jej označují za nehumánní a ekonomicky neefektivní.
„Je nejvyšší čas řešit problémy s bezdomovectvím,“ uvedl senátor Hraba ve videu na sociálních sítích. „Každý, kdo se ocitl na ulici nikoli vlastní vinou, si zaslouží pomoc. Ale ti, kteří nechtějí pro nápravu nic dělat, musí čelit důsledkům.“
Plním program, se kterým jsem dostal vaši důvěru: problémy s bezdomovectvím musíme řešit, ne před nimi strkat hlavu do písku. ✅
Začal jsem pracovat na návrhu, který nabídne pomocnou ruku těm, kteří ji chtěji, a naopak vykáže z veřejného prostoru ty, pro které je ohrožování… pic.twitter.com/KAsWeWHioP
— Zdeněk Hraba (@hraba_z) November 27, 2024
Návrh zákona by podle Hraby měl obsahovat čtyři klíčové body. Prvním je zákaz žití na ulici a zákaz zdržování se ve veřejném prostoru bez právního důvodu. Druhým je nabídka sociální pomoci těm, kdo chtějí svou situaci řešit. Třetím bodem je trestání nerespektování zákona, přičemž Hraba navrhuje veřejně prospěšné práce, nebo odnětí svobody pro ty, kdo odmítnou pracovat. Čtvrtý bod počítá s nárůstem financí a personálu v sociálních službách.
Právě věznění bezdomovců vyvolalo bouřlivé reakce. „Senátor Hraba chce zavírat lidi do vězení za to, že nemají kde bydlet. To je ekonomický i morální nesmysl,“ uvedl Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Podle něj by stát vynaložil měsíčně až 60 tisíc korun na jednoho vězně.
„Nevím, Zdeňku, jestli si to uvědomujete, ale svým idiotským návrhem jste se propadl na dno českého parlamentu. Normální člověk totiž předloží pozitivní koncepci řešení bezdomovectví, zatímco extremistický hlupák přijde s gulagy a kriminálem,“ komentoval Hrabův příspěvěk na síti X Lukáš Valenta.
„Zbytečný zákon, o který nikdo nestojí. Navíc nás vrací před rok 1989. Gratuluji, tak hloupý návrh se jen tak nevidí,“ komentoval senátorův post Pavel Zahradník. „Nová doba! Máme tady pravicového komunistu,“ kontruje Tomáš Hudec.
V Česku žije bez domova bezmála na 25 tisíc lidí, spousta z nich přespává venku. Při rostoucích cenách nemovitostí i nejistoty na pracovním trhu hrozí, že situace se bude dále zhoršovat. Kritici Hrabova návrhu upozorňují, že místo represí by stát měl investovat do prevence a dostupného bydlení.
Co je vlastně bezdomovectví? „Bezdomovectví se týká nejen těch, kteří žijí na ulici, v provizorních přístřešcích, ale také lidí na ubytovnách, v azylových domech nebo v nevyhovujícím či nejistém bydlení. Představit si můžeme třeba domácnosti žijící ve vlhkém suterénním prostoru, který není určen pro bydlení, v přelidněném bytě bez základního vybavení a bez dodržení hygienických standardů,“ řekla v rozhovoru pro portál Statistika a My Barbora Bírová, která se 13 let odborně zabývá tématem bezdomovectví.
Akutní bytová nouze se týká podle Bírové 154 tisíc osob, z nichž 61 tisíc tvoří děti. Ty žijí především na ubytovnách.