REKLAMA

Rakovina by neměla být tabu ani strašákem. Hlavní je přijít včas!

Když se řekne rakovina, hodně lidí ztuhne. Ale je důležité o ní mluvit, neopomíjet prevenci. A klidně si z ní i dělat legraci. Jediné, co nesmíme, je tvářit se, že nás či naše blízké nikdy zasáhnout nemůže.

REKLAMA

Ve své loňské tiskové zprávě uvedla Všeobecná fakultní nemocnice, že každých 20 minut v Česku zemře jeden člověk na rakovinu a ročně se objeví až 80 tisíc nových případů. Za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent. Přitom až šedesáti procentům těchto případů by se dalo zabránit prevencí a včasným záchytem nemoci.

I když u nás existuje propracovaný systém preventivních screeningových vyšetření, až třetina české populace šanci objevit rakovinné bujení včas zanedbává, a to i přesto, že vyšetření jsou hrazena zdravotními pojišťovnami.

U části lidí to může být ze strachu, co by jim takový screening mohl přinést. Ne každý je schopen čelit nepříjemným zprávám s hlavou vztyčenou, takže obavy jsou sice pochopitelné, ale nikoli moudré. Další skupina lidí má pocit, že je spousta jiných důležitějších věcí, ať už jde o práci, rodinu, zábavu… A pak je tu skupina lidí, kteří prostě k lékaři nechodí, pokud skutečně nemusí, takže prevenci prostě sabotují.

Proč je třeba o rakovině mluvit

Není to tak dávno, co byla moje sestřenice v naprostém šoku, když zjistila, že naše společná kamarádka Lucie má rakovinu a prý je to hodně špatné. Hned Lucii volala a totálně ji odzbrojilo, jak byla Lucka srovnaná s tím, že jí zbývá jen pár dní. Na nádor se přišlo pozdě, protože ona byla z těch, co mají program od rána do noci a na doktory ani nepomyslela. Taky kouřila krabičku cigaret denně, ale když jí lékař sdělil diagnózu, nepropadla panice. Dokonce si z přátel dělala legraci, že to berou hůř než ona. Odešla v klidu, důstojně a s úsměvem na rtech.

REKLAMA

Vždycky si na ní vzpomenu, když dostanu pozvánku na nějaké preventivní vyšetření a snažím se je neodkládat. Ne, že by se mi to vždycky povedlo, ale snažím se, i kvůli Lucce. Proto bychom se měli naučit brát vážné nemoci jako součást svých životů. S věčným strachem a snahou vyhnout se nějakému slovu či diagnóze obloukem se žít nedá. I o tom bolestném je třeba mluvit. A nejen 4. února, což je Světový den proti rakovině.

Rakovina a Smysl pro tumor

Velkou část práce mohou za lékaře odvézt také filmaři či televizní tvůrci. V České televizi právě běží nový seriál Smysl pro tumor, v kterém hraje vedle nádoru mladého sympatického hrdiny důležitou roli také humor a empatie. Navíc jsou jednotlivé díly seriálu doplněny také o reálná svědectví skutečných onkologických pacientů, což seriálu dodává autenticitu. Možná je právě takový seriál cestou, jak oslovit širší veřejnost i s obávaným tématem rakoviny.

Měsíček lékařský – symbol boje proti rakovině

Už od roku 1996 se u nás koná sbírka, za níž stojí Liga proti rakovině Praha. Jejím symbolem je květ měsíčku lékařského, který dobrovolníci prodávají v ulicích a informují zároveň veřejnost. Sbírku lze podpořit i online a každý rok má specifické téma. Tím letošním je rakovina prsu. Český den proti rakovině se bude konat ve středu 15. května. Přispět můžete každý. Vybrané peníze jsou určeny na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center. Snad to nebudete potřebovat právě vy.

Léčba rakoviny

Američtí vědci z Rice University, Texas A&M University a University of Texas nedávno objevili revoluční metodu léčby rakoviny, která slibuje zničení 99 procent rakovinných buněk. Výsledky studie, provedené týmem vědců, ukazují na možnost zásadního zvratu v boji proti rakovině.

REKLAMA

Autor: Mirka Nová – NašeTéma. Zdroj: Liga proti Rakovině Praha

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...

Herecký svět smutní. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík

Herecký svět přišel o výjimečnou osobnost. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, nezaměnitelný hlas českého divadla...

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA