REKLAMA

Objevili jsme přírodní alternativu léku na cukrovku, tvrdí vědci

Představte si svět bez injekcí a léků na diabetes! Čínští vědci prý našli klíč k přirozené regulaci hladiny cukru v krvi a chuti na sladké, a to přímo v našich střevech.

REKLAMA

Diabetes 2. typu se stal globální epidemií a miliony lidí po celém světě se potýkají s jeho následky. Léky jako Ozempic sice přinášejí úlevu, ale nejsou bez vedlejších účinků a pro mnohé pacienty představují finanční zátěž. Vědci proto neustále hledají nové cesty, jak s touto zákeřnou nemocí bojovat. Naději nyní přináší studie z Jiangnan University v Číně, která se zaměřila na fascinující svět střevního mikrobiomu.

Naše střeva jsou domovem bilionů mikroorganismů, které hrají klíčovou roli v našem zdraví. Ovlivňují trávení, imunitu a podle nejnovějších poznatků i metabolismus cukrů. Čínští vědci se zaměřili na bakterii Bacteroides vulgatus a její vliv na produkci hormonu GLP-1 (glukagonu podobný peptid-1, pozn. red.).

GLP-1 je zodpovědný za regulaci hladiny cukru v krvi a pocitu sytosti. Stimuluje slinivku břišní k produkci inzulínu a zároveň zpomaluje vyprazdňování žaludku, což vede k pocitu plnosti a menší chuti na sladké.

Studie publikovaná v časopise Nature Microbiology ukázala, že u myší s nedostatkem střevního proteinu Ffar4 dochází ke snížení hladiny B. vulgatus a následně i hormonu FGF21, který úzce souvisí s chutí na cukr. U lidí byly genetické varianty FGF21 spojovány s vyšší konzumací cukru. „Naše touha po určitých složkách potravy pochází ze signálů vysílaných ze střeva,“ vysvětlují autoři studie. „Střevo je klíčovým orgánem v přenosu potravinových preferencí.“

REKLAMA

Vědci následně podali diabetickým myším metabolit bakterie B. vulgatus. Výsledky byly ohromující! Došlo ke zvýšení sekrece GLP-1 a FGF21, což vedlo ke zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi a zároveň ke snížení chuti na sladké. „Naše zjištění otevírají zcela nové možnosti v prevenci a léčbě diabetu,“ tvrdí nadšeně autoři zmíněné studie.

I když je cesta od pokusů na myších k aplikaci u lidí ještě dlouhá, objev čínských vědců představuje významný krok vpřed.

Možná se tak v budoucnu dočkáme probiotik s bakteriemi B. vulgatus, která by mohla diabetikům pomoci regulovat hladinu cukru v krvi přirozenou cestou a zbavit se závislosti na lécích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Předváděcí vozy Škoda aneb Možnost, jak ušetřit při koupi (téměř) nového...

Nové auto si dnes koupí málokdo. Důvody? Rostoucí ceny, čím dál tím delší dodací lhůty – a...

Well-being na pracovišti: Co skutečně funguje?

Pohoda na pracovišti zvyšuje produktivitu a loajalitu. Well-being jako konkurenční výhoda. Jak ji dosáhnout? Odborníci z Colliers...

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO s 35,1 %. SPOLU posílilo na...

Volby se blíží a volební model agentury Ipsos ukazuje jasného favorita. Hnutí ANO s přehledem vede, zatímco...

Polívková, Pechlát, Nosek a Seidlová v nové komedii Něco za něco

Nová česká komedie Něco za něco s Annou Polívkovou, Martinem Pechlátem, Mirou Noskem a Barborou Seidlovou zamíří...

Pečené plněné papriky podle francouzského receptu

Využijte sezónu paprik a připravte si lahodné pečené plněné papriky podle francouzského receptu. Tento vcelku zdraví pokrm...

Pentagon zastavil dodávky některých raket a munice na Ukrajinu

Pentagon pozastavil dodávky některých raket protivzdušné obrany a přesné munice na Ukrajinu z důvodu obav z příliš...

Policii se podařilo rozbít drogový gang, který dodával drogy do věznice...

Kriminalisté obvinili osm osob, které se podíleli na pašování drog do věznice Nové Sedlo na Lounsko. Do...

Od července se mění pravidla. Týká se to úřadů, dopravy i...

Od 1. července vstupuje v platnost řada novinek. Řidičský průkaz si nově vyzvednete z výdejního boxu, mění...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA