Máte nebo plánujete tetování? Studie potvrdila zvýšené riziko vzniku rakoviny

V Česku má tetování každý šestý až sedmý člověk a zájem o něj roste. Inkousty používané při tetování často neprocházejí zdravotními testy a některé byly dokonce nedávno zakázány. Před lety němečtí vědci z Spolkového institutu pro hodnocení rizik zjistili, že inkoust migruje do lymfatického systému ve formě nanočástic, ale doposud nebylo jasné, co v těle způsobuje.

Reklama

Nová švédská studie publikovaná v časopisu eClinicalMedicine přináší důvody k obavám.

V současnosti je tetování oblíbeným způsobem vyjádření identity, životního stylu nebo označení důležitých životních okamžiků na těle nositele, ale o jeho dlouhodobých dopadech na zdraví víme jen málo.

Výzkumníci z Lundské univerzity se zaměřili na možné spojení mezi rostoucí oblibou tetování a nárůstem případů maligních lymfomů, což jsou různé druhy rakoviny lymfatického systému.

Zmíněné studie se účastnilo 11 905 lidí, z nichž 2938 bylo ve věku od 20 do 60 let a byl u nich diagnostikován lymfom. Z těchto pacientů mělo 21 % alespoň jedno tetování, což je o něco více než 19 % v kontrolní skupině bez lymfomu. Vedoucí výzkumu, Christela Nielsenová, a její tým zohlednili pohlaví, věk a kuřácké návyky účastníků. „Riziko vzniku lymfomu bylo u lidí s tetováním o 21 procent vyšší,“ tvrdí Nielsenová.

Výsledky studie neprokázaly souvislost mezi počtem nebo velikostí tetování a rizikem vzniku rakoviny. Nicméně, riziko bylo nejvyšší v prvních dvou letech po tetování. „Přesný důvod tohoto jevu zatím neznáme. Předpokládáme, že tetování může způsobit mírný zánět v těle, který by mohl přispět ke vzniku rakoviny, bez ohledu na velikost tetování. Tento problém je složitější, než jsme původně předpokládali,“ uvedla docentka Nielsenová.

Tělo rozpozná inkoust jako cizí těleso, které je třeba odstranit, což spustí imunitní odpověď. To způsobí, že velká část inkoustových částic skončí v lymfatických uzlinách.

Jak novou studii číst? U následných kontrolních studií je možné, že jednotlivé případy se mohou lišit i v jiných aspektech, jako je vzdělání nebo zdravotní návyky, i když některé z těchto faktorů byly ve studii zohledněny. Otázka, zda tetování skutečně zvyšuje riziko rakoviny, se diskutuje poměrně dlouho a zatím nebyla definitivně vyřešena.

Autoři studie zdůrazňují potřebu dalších výzkumů, které by potvrdily, zda tetování opravdu zvyšuje riziko lymfomu. Vědci uvádějí, že jejich cílem není odrazovat lidi od tetování, ale zajistit, aby proces tetování probíhal bezpečně.

Autor: Milan Polák

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Reklama
Reklama
Reklama