REKLAMA

Léky na spaní mohou ovlivňovat noční detoxikaci mozku, naznačují vědci

Nový výzkum odhaluje, že běžné léky na spaní mohou narušovat přirozený proces noční detoxikace mozku. Studie na myších ukázala, že některé prášky na spaní snižují průtok mozkomíšního moku, který je klíčový pro odplavování toxinů. Co to znamená pro lidské zdraví a jaké to má důsledky pro vývoj nových léků na spaní?

REKLAMA

Spánek je pro lidské tělo nezbytný nejen pro odpočinek, ale i pro regeneraci a detoxikaci. Během spánku se v mozku aktivuje glymfatický systém, který odplavuje toxiny nahromaděné během dne. Nová studie zveřejněná v odborném časopisu Cell však naznačuje, že běžně užívané léky na spaní by mohly tento důležitý proces narušovat.

Vědci z University of Rochester Medical Center pod vedením Maikena Nedergaarda zkoumali, jak funguje mechanismus čištění mozku během spánku. Pomocí optických vláken implantovaných do mozků myší sledovali tok krve a mozkomíšního moku. Zjistili, že klíčovou roli v tomto procesu hraje molekula noradrenalin.

Hladina noradrenalinu během spánku (NREM) kolísá. Když stoupá, krevní cévy v mozku se zužují, čímž se snižuje objem krve a usnadňuje se proudění mozkomíšního moku do mozku. Naopak, když hladina noradrenalinu klesá, cévy se rozšiřují a mozkomíšní mok je vytlačován zpět. Toto rytmické kolísání funguje jako pumpa pro glymfatický systém a zajišťuje efektivní odplavování toxinů.

V dalším kroku vědci podali myším zolpidem, lék běžně se vyskytující v lécích na spaní. Ačkoli myši usnuly rychleji, průtok mozkomíšního moku v jejich mozcích se snížil v průměru o 30 procent. To naznačuje, že zolpidem narušuje přirozený detoxikační proces mozku.

REKLAMA

„Jejich mozek se nečistí příliš dobře,“ komentuje Nedergaard. Ačkoli studie testovala zolpidem, je pravděpodobné, že podobný efekt mohou mít i jiné léky na spaní, které inhibují produkci noradrenalinu.

Je důležité zdůraznit, že studie probíhala na myších a je nutné provést další výzkumy, aby se potvrdily tyto závěry i u lidí. „Architektura lidského spánku je stále dost odlišná než u myši, ale máme stejný mozkový okruh, který byl studován zde,“ říká Laura Lewisová z Massachusetts Institute of Technology. „Některé z těchto základních mechanismů se pravděpodobně budou vztahovat i na nás.“

Pokud se potvrdí, že léky na spaní narušují detoxikaci mozku, bude nutné vyvinout nové typy léků, které tento proces nebudou ovlivňovat. V opačném případě riskujeme zhoršení spánkových problémů a potenciálně i poškození zdraví mozku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nový film Karavan s Aňou Geislerovou míří na filmový festival v...

Scenáristka a režisérka Zuzana Kirchnerová v Cannes vyhrála se svým studentským krátkým snímkem Bába (2009) a letos...

Roboti by mohli do 10 let vyhladit lidstvo. Nejde o sci-fi,...

Nový dokument AI 2027, vydaný Danielem Kokotajlem a jeho týmem, předpovídá, že umělá inteligence (AI) by mohla...

V Řeporyjích vyřešili nelegální odkládání odpadu dodáním zpět hříšníkům

Nelegální odkládání odpadu vedle kontejnerů se v Řeporyjích může nově obrátit proti samotným původcům. Starosta Pavel Novotný...

Gorila Gaia z pražské zoo oslaví první narozeniny

V sobotu 12. dubna uplyne rok od narození gorily nížinné Gaiy v pražské zoologické zahradě. Zoo Praha...

Chorvatsko nabídne v letní sezóně přímé lety se 122 městy

Chorvatsko bude mít v období od konce března do konce října přímé letecké spojení se 122 zahraničními...

Kancelář Poslanecké sněmovny: Nora Fridrichová obcházela pravidla akreditačního systému

Kancelář Poslanecké sněmovny neudělila jednorázovou akreditaci novinářce Fridrichové kvůli obcházení pravidel akreditačního systému, sdělila serveru NašeTéma.cz vedoucí...

Meta ukončí ověřování faktů na Facebooku a Instagramu

Společnost Meta ruší systém ověřování faktů na svých sociálních sítích a nahrazuje ho modelem "Community Notes", kde...

Revoluce v obouvání: Barefoot boty pro každodenní nošení

Barefoot obuv není v posledních letech jenom obyčejným módním výstřelkem, který pomine a zmizí. Naopak, svou myšlenkou...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA