REKLAMA

Léky na spaní mohou ovlivňovat noční detoxikaci mozku, naznačují vědci

Nový výzkum odhaluje, že běžné léky na spaní mohou narušovat přirozený proces noční detoxikace mozku. Studie na myších ukázala, že některé prášky na spaní snižují průtok mozkomíšního moku, který je klíčový pro odplavování toxinů. Co to znamená pro lidské zdraví a jaké to má důsledky pro vývoj nových léků na spaní?

REKLAMA

Spánek je pro lidské tělo nezbytný nejen pro odpočinek, ale i pro regeneraci a detoxikaci. Během spánku se v mozku aktivuje glymfatický systém, který odplavuje toxiny nahromaděné během dne. Nová studie zveřejněná v odborném časopisu Cell však naznačuje, že běžně užívané léky na spaní by mohly tento důležitý proces narušovat.

Vědci z University of Rochester Medical Center pod vedením Maikena Nedergaarda zkoumali, jak funguje mechanismus čištění mozku během spánku. Pomocí optických vláken implantovaných do mozků myší sledovali tok krve a mozkomíšního moku. Zjistili, že klíčovou roli v tomto procesu hraje molekula noradrenalin.

Hladina noradrenalinu během spánku (NREM) kolísá. Když stoupá, krevní cévy v mozku se zužují, čímž se snižuje objem krve a usnadňuje se proudění mozkomíšního moku do mozku. Naopak, když hladina noradrenalinu klesá, cévy se rozšiřují a mozkomíšní mok je vytlačován zpět. Toto rytmické kolísání funguje jako pumpa pro glymfatický systém a zajišťuje efektivní odplavování toxinů.

V dalším kroku vědci podali myším zolpidem, lék běžně se vyskytující v lécích na spaní. Ačkoli myši usnuly rychleji, průtok mozkomíšního moku v jejich mozcích se snížil v průměru o 30 procent. To naznačuje, že zolpidem narušuje přirozený detoxikační proces mozku.

„Jejich mozek se nečistí příliš dobře,“ komentuje Nedergaard. Ačkoli studie testovala zolpidem, je pravděpodobné, že podobný efekt mohou mít i jiné léky na spaní, které inhibují produkci noradrenalinu.

REKLAMA

Je důležité zdůraznit, že studie probíhala na myších a je nutné provést další výzkumy, aby se potvrdily tyto závěry i u lidí. „Architektura lidského spánku je stále dost odlišná než u myši, ale máme stejný mozkový okruh, který byl studován zde,“ říká Laura Lewisová z Massachusetts Institute of Technology. „Některé z těchto základních mechanismů se pravděpodobně budou vztahovat i na nás.“

Pokud se potvrdí, že léky na spaní narušují detoxikaci mozku, bude nutné vyvinout nové typy léků, které tento proces nebudou ovlivňovat. V opačném případě riskujeme zhoršení spánkových problémů a potenciálně i poškození zdraví mozku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Sluneční symfonie: Poslechněte si, jak zní tříletý ohňostroj Slunce

Slunce se probouzí k životu! I když ještě nedosáhlo vrcholu svého 11letého cyklu, už nám předvádí neuvěřitelné...

V Ústí na přechodu srazil strážnici a ujel! Policie žádá o...

Přímo na přechodu pro chodce v Ústí nad Labem srazil řidič modrého vozu strážnici městské policie a...

Princezna Kate Middleton slaví 43. narozeniny

Dnes, 9. ledna 2025, slaví Kate Middleton, princezna z Walesu, své 43. narozeniny. Princezna Kate, jak je...

Katastrofa, je mi zle, Eva Burešová kritizuje nový zákon o znásilnění

Herečka Eva Burešová se na Instagramu pořádně rozčílila. Důvodem je kontroverzní rozsudek v případu muže, který zneužil...

První elektrické Ferrari v akci: Bude to revoluce pro burácející motory?

Italská legenda Ferrari v tichosti chystá revoluci. Letos představí svůj první elektromobil, který by se měl na...

Schůzky s mafiány, strach o život i ochranka. Josef Klíma na...

Známý investigativní novinář Josef Klíma se vrací na televizní obrazovky s novým pořadem "Jak jsem přežil devadesátky"....

Glosa: Stres ze stěhování? Jak se vyhnout depresi

Stěhování se často spojuje s novým začátkem. Málokdo si ale uvědomuje, jak stresující stěhování může být. Někdy...

Razie ve věznici v Příbrami

Byl odhalen drogový byznys za mřížemi ve věznici v Příbrami. Policie ve spolupráci s vězeňskou službou zasahuje...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA