Když postihne srdeční příhoda seniora, lidé se tomu nediví. Pomyslí si, že to souvisí s věkem. Bohužel infarkt už není jen záležitost starší generace, útočí i na populaci v produktivním věku.
Mrtvice je život ohrožující stav, při kterém dochází k místnímu odumření tkáně. Tu způsobuje zástava, či pokles přívodu okysličené krve. Téměř každý má spojený infarkt se srdcem, pro laika tak bude překvapením, že může zasáhnout nejen mozek a srdce, ale také míchu, plíce, ledviny a játra. Nejčastěji se projevuje bolestí na hrudi, pocením, dýchacími obtížemi, zvracením, nevolností či závratěmi.
Infarkt opět vede
Poslední roky ovlivňovalo statistiky úmrtnosti Čechů hlavně onemocnění covid-19. V loňském roce se však na nejvyšší příčky úmrtnosti hned za zhoubné novotvary vrátily nemoci, jako jsou ischemická chronická choroba srdce, cévní nemoci mozku a srdeční selhání. Dle údajů Českého statistického úřadu zemřelo v 1. pololetí roku 2023 na akutní infarkt myokardu celkem 1 367 osob, což meziročně představuje pokles o více než 6 %.
I když čísla klesají, není důvod k oslavě
V dnešní době se populace přiklání ke zdravému životnímu stylu. Zatímco období před 10 a více lety bylo spojeno s bohatým nočním životem, nadměrnou konzumací alkoholu a kouřením, dnes jsou lidé jiní. Těžko říci, co za tím vězí. Možná je to dostupnost čerstvých potravin, lepší pracovní vyhlídky a s tím související atraktivnější výdělky. Nebo prostě jen všichni zestárli a dostali rozum. Infarkt ale není možné podceňovat, protože je zákeřný a zlomí i člověka, který se stravuje zdravě a cvičí. Na vině je většinou stres a nadstandardní profesní zápřah.
Změna životního stylu vám prodlouží život
Možná byste tomu nevěřili, ale do stresu se dostanete už ráno. Pokud nevstanete pravou nohou, nebo zaspíte, vcucne vás kolotoč povinností. Prostě nestíháte. K tomu se přidá hektické pracovní tempo, péče o děti a domácnost. Krevní tlak letí nahoru, což je špatné, protože právě vysoký krevní tlak má dle britského deníku Sun na svědomí polovinu infarktů. Je nutné změnit životní styl, odstranit zavedené nezdravé návyky a vyvarovat se především stresu.
8 opatření, které s kapkou pevné vůle zvládnete
- Dbejte na pravidelné měření krevního tlaku. Nemusíte kvůli tomu chodit k doktorovi. Tlakoměr koupíte v každé lékárně. Trpíte-li hypertenzí, návštěva specialisty je doslova povinností.
- S optimálním krevním tlakem souvisí i cvičení, které je pro organismus blahodárné hned z několika důvodů. Udržíte si nejen ideální váhu a upevníte imunitu. Vaše cévy se zprůchodní a tlak budete mít na lepší úrovni.
- A už se dostáváme k alkoholu. Klidně si ho někdy dopřejte, ale s mírou. Alkohol zvyšuje krevní tlak, a navíc se z něj tloustne. S čistou hlavou bude život plnohodnotnější. Kouříte-li, tak s tím rychle sekněte.
- Zamyslete se nad tím, proč svým dětem často nedopřáváte sladké pochoutky. Vysvětlujete jim, že nejsou zdravé, ale sami je konzumujete ve velkém. Když už máte na něco chuť a jste ve stresu, dejte si kvalitní hořkou čokoládu, nebo ovoce.
- Ve zpracovaných potravinách je spousta soli, která cévám neprospívá. Dle informací britského deníku Sun by měl dospělý člověk sníst potraviny s obsahem pouhých cca 6 g soli denně. V jídelníčku dospělých schází suroviny bohaté na vlákninu, jako jsou banány, špenát, luštěniny, ovesné vločky či sušené ovoce.
- Káva je doping dospěláků. Většina z nás nedokáže bez ranního šálku kávy fungovat. Na tom by nic nebylo, ale během dne jí vypijeme neuvěřitelné množství, což už problém je. Káva může za jistých okolností zvýšit krevní tlak, odpoledne ji vyměňte za zelený čaj.
- Dodržujte pitný režim. Obloukem se vyhýbejte syceným i energetickým nápojům a naučte se pít pramenitou vodu a bylinkové čaje. Nejenže budete produktivnější, ale také se udržíte štíhlou linii a nebudete zbytečně tloustnout.
- Nevyhýbejte se bohatému milostnému životu, díky němu budete mít optimální krevní tlak, odbouráte stres a do těla se vám dostane endorfin, který vás emočně vzpruží.
Autor: Michaela Hajdová – NašeTéma. Zdroj: The Sun.