REKLAMA

Hemoglobin: K čemu je důležitý a jak si udržet v těle optimální hodnoty?

Hemoglobin je nenahraditelný protein v těle, díky kterému naše tělo funguje, jak má. Pravidelné sledování jeho hladiny je důležité, zejména pokud jste často unavení nebo máte jiné symptomy, které mohou vykazovat jeho nedostatek. Naštěstí výsledek můžete často sami ovlivnit: Správnou stravou, životním stylem, ale i včasnými kontrolami.

REKLAMA

Co je to hemoglobin (Hb)?

Hemoglobin je červené krevní barvivo, které je součástí červených krvinek u obratlovců a dalších živočichů. U savců tvoří až 35 % celkového obsahu červených krvinek. Je jednou z nejdůležitějších molekul v našem těle a zajišťuje, že každý orgán i tkáň získává pro své fungování životně důležitý kyslík. Kromě kyslíku je jeho funkcí také transport oxidu uhličitého zpět do plic k vyloučení. Pomáhá také udržovat rovnováhu mezi zásaditostí a kyselostí v krvi. Skládá se mj. ze železa, které váže kyslík. Díky tomu je naše krev červená.

Pokud nemáme v krvi dostatek hemoglobinu, může dojít k nedostatku kyslíku v tkáních (tzv. hypoxii), což způsobuje únavu, dušnost nebo další zdravotní komplikace. Nízké hodnoty se označují jako anémie, zvýšené jako polyglobulie.

Jaká je optimální hodnota hemoglobinu?

Pokud máte výsledky krevního obrazu, pak už vaši hladinu hemoglobinu nejspíš znáte. Optimální hodnoty závisí na věku i pohlaví, přibližné optimální hodnoty jsou pak:

  • u novorozenců 130–140 g/l ve 4. týdnech
  • u žen 120–160 g/l, u těhotných žen pak 110–140 g/l v důsledku zvýšeného objemu plazmy
  • u mužů 135–175 g/l

Hemoglobin, krevní obraz a plazma: Darujte bezpečně 

Hodnota hemoglobinu je důležitá také v případě, že jste dárcem krevní plazmy. Právě proto se před odběrem kontroluje krevní obraz včetně hodnot hemoglobinu, aby se zajistilo, že jako dárce máte dostatečné množství červených krvinek. Tak máte jistotu, že darování plazmy je pro vás bezpečné. A pokud teprve o darování plazmy uvažujete, mrkněte na Amberplasma.com, kde najdete veškeré potřebné informace o odběru, odběrových centrech i odměnách za darování.

REKLAMA

Jak zvýšit hladinu hemoglobinu v krvi? 

Pokud vám nevyšly dobře krevní testy a máte hodnotu hemoglobinu nízkou, můžete ji pomoci zvýšit několika způsoby. Vždy jednotlivé možnosti i léčbu konzultujte se svým lékařem:

  • Strava: S hladinou hemoglobinu dokáží čarovat potraviny bohaté na železo, zejména červené maso, vnitřnosti, listová zelenina, ořechy a luštěniny.
  • Kyselina listová: Je nezbytná pro tvorbu červených krvinek. Najdete ji přirozeně v celozrnných obilovinách, avokádu či brokolici. Nebo ji můžete suplementovat zvlášť.
  • Železo a vitamín B12: Doplňky stravy obsahující železo a vitamín B12 vám pomohou zvýšit hladinu hemoglobinu v krvi.
  • Vitamín C: Tento vitamín zlepšuje vstřebávání železa. Skvělými zdroji jsou citrusové plody, paprika, kiwi, květák, kapusta nebo černý rybíz.

TIP: Kromě doplňků a stravy, které pomáhají zvyšovat hladinu hemoglobinu v krvi, si dejte pozor na látky, které mohou blokovat vstřebávání železa. Je to třeba kofein (v kávě nebo černém a zeleném čaji) nebo vápník.

Nízká hodnota hemoglobinu? Tady jsou nejčastější příčiny

Abychom dokázali najít řešení, je potřeba také hledat příčinu. Nízká hladina hemoglobinu může být způsobena především nedostatkem železa, často u žen během menstruace. Na vině ale mohou být také chronické nemoci, jako je selhání ledvin nebo zánětlivá onemocnění. Příčinu lze hledat i v nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové, nebo z důvodu krvácení – ať už akutně při úrazu nebo chronicky při vředech či hemeroidech.

Kdy hemoglobin naopak snižovat? 

Ne vždy je problémem nedostatek hemoglobinu. I vysoké hladiny mohou být rizikové, protože zahušťují krev a zvyšují riziko trombózy. Pokud máte příliš vysoké hladiny hemoglobinu, doporučuje se zvýšit příjem tekutin, což pomáhá snižovat jeho hemoglobinu. Podstatné je ale pídit se i po dalších příčinách. Vždy svůj aktuální stav konzultujte s ošetřujícím lékařem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nový film Karavan s Aňou Geislerovou míří na filmový festival v...

Scenáristka a režisérka Zuzana Kirchnerová v Cannes vyhrála se svým studentským krátkým snímkem Bába (2009) a letos...

Roboti by mohli do 10 let vyhladit lidstvo. Nejde o sci-fi,...

Nový dokument AI 2027, vydaný Danielem Kokotajlem a jeho týmem, předpovídá, že umělá inteligence (AI) by mohla...

V Řeporyjích vyřešili nelegální odkládání odpadu dodáním zpět hříšníkům

Nelegální odkládání odpadu vedle kontejnerů se v Řeporyjích může nově obrátit proti samotným původcům. Starosta Pavel Novotný...

Gorila Gaia z pražské zoo oslaví první narozeniny

V sobotu 12. dubna uplyne rok od narození gorily nížinné Gaiy v pražské zoologické zahradě. Zoo Praha...

Chorvatsko nabídne v letní sezóně přímé lety se 122 městy

Chorvatsko bude mít v období od konce března do konce října přímé letecké spojení se 122 zahraničními...

Kancelář Poslanecké sněmovny: Nora Fridrichová obcházela pravidla akreditačního systému

Kancelář Poslanecké sněmovny neudělila jednorázovou akreditaci novinářce Fridrichové kvůli obcházení pravidel akreditačního systému, sdělila serveru NašeTéma.cz vedoucí...

Meta ukončí ověřování faktů na Facebooku a Instagramu

Společnost Meta ruší systém ověřování faktů na svých sociálních sítích a nahrazuje ho modelem "Community Notes", kde...

Revoluce v obouvání: Barefoot boty pro každodenní nošení

Barefoot obuv není v posledních letech jenom obyčejným módním výstřelkem, který pomine a zmizí. Naopak, svou myšlenkou...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA