V sobotu 29. března se na obloze odehraje podívaná, kterou si nesmíme nechat ujít – částečné zatmění Slunce. Po více než dvou letech budeme mít opět šanci sledovat, jak Měsíc „zakousne“ kousek slunečního kotouče. Připravte si brýle a vyrazte třeba na hvězdárnu, stojí to za to!
Už je to více než dva a půl roku, co jsme naposledy mohli z Česka zvednout oči k nebi a spatřit částečné zatmění Slunce. Teď se tahle kosmická show vrací – v sobotu 29. března nás čeká půlhodinka, kdy Měsíc ukousne kousek slunečního svitu. A i když to nebude úplné zatmění, rozhodně to stojí za pozornost.
Zatímco pro nás je to vzácný zážitek, na celém světě se zatmění Slunce dějí častěji – několikrát ročně můžete někde na planetě vidět buď částečné, nebo třeba i to vzácnější úplné. Tentokrát se úkaz dotkne nejen Česka, ale i částí Asie, Afriky, obou Amerik a rozlehlých oceánů.
Největší drama si užijí v Kanadě – tam v severním Quebecu zakryje Měsíc Slunce až na 94,8 procenta. U nás to tak velkolepé nebude, ale i tak se máme na co těšit.
„Česko leží spíš na kraji dění,“ říkají odborníci z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě a České astronomické společnosti. Přesto si kolem poledne užijeme pohled na Slunce ve výšce přes 40 stupňů nad obzorem, kdy Měsíc zakryje až 22 procent jeho průměru – hlavně na severozápadě Čech. V jiných koutech republiky to bude o něco méně, třeba v Ostravě jen 14,2 procenta.
Kdy a kde sledovat zatmění Slunce?
Úkaz začne krátce po půl dvanácté a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Tady je rychlý přehled pro vybraná města:
- Cheb: Start v 11:30, maximum v 12:15, konec v 13:01 – zakrytí 22,7 %.
- Praha: Začátek v 11:35, vrchol v 12:18, konec v 13:01 – zakrytí 19,9 %.
- Brno: Od 11:41 do 12:58, maximum v 12:19 – zakrytí 15,2 %.
- Ostrava: Start v 11:45, vrchol v 12:22, konec v 12:59 – zakrytí 14,2 %.
Pozor na oči!
Sledovat Slunce bez ochrany? To je recept na malér. „Už Galileo si prý kvůli tomu pěkně zavařil se zrakem,“ připomíná Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. Takže žádné riskování – pořiďte si speciální brýle z hvězdárny nebo sáhněte po svářečském filtru číslo 14 a vyšší.
Pokud chcete zážitek posunout na vyšší level, zamiřte na některou z hvězdáren. Tam vás čekají nejen obří dalekohledy, ale i odborníci, kteří vám vše srozumitelně vysvětlí. Seznam těch nejlepších míst najdete na jejich webech.
Co se tam nahoře vlastně děje?
Zatmění Slunce je takový nebeský tanec – Měsíc se v novu postaví mezi Zemi a Slunce a částečně ho zastíní. Když ho zakryje úplně, mluvíme o úplném zatmění. Pokud je ale Měsíc na své eliptické dráze dál od Země, zůstane kolem Slunce vidět ohnivý prstenec – to je pak prstencové zatmění. U nás teď ale uvidíme jen tu částečnou verzi.
„Měsíc obíhá Zemi po trochu nakloněné dráze, takže většinou Slunce mine. K zatmění dojde jen tehdy, když se všechno seřadí tak akorát – což se stává zhruba jednou za půl roku,“ objasňují astronomové.
Do roku 2030 nás čekají ještě čtyři částečná zatmění viditelná z Česka, přičemž to nejparádnější přijde v srpnu 2026. Na úplné zatmění si ale počkáme – u nás až do října 2135. Pokud byste nechtěli čekat tak dlouho, vyrazte v srpnu 2026 do Španělska nebo na Island – tam si užijete úplné zatmění v plné parádě.
Takže v sobotu nezapomeňte zvednout oči k nebi – s brýlemi v ruce a třeba i s rodinou na výletě k nejbližší hvězdárně. Tahle podívaná se jen tak nevidí!