REKLAMA

Od boje Kláry Zetkinové, babičky komunismu, k MDŽ: Historie svátku žen

Mezinárodní den žen (MDŽ), který se každoročně slaví 8. března, je dnes vnímán jako příležitost k oslavě ženských úspěchů, ale i k připomínce boje za rovnoprávnost. Jeho kořeny sahají do počátku 20. století, kdy se ženy v průmyslových zemích začaly organizovat a hlasitě žádat o lepší pracovní podmínky, volební právo a rovnost. Jak se tento svátek vyvíjel a co světu přinesl?

REKLAMA

Počátky v dělnickém hnutí

Příběh MDŽ začíná ve Spojených státech. V roce 1908 vyšly do ulic New Yorku tisíce švadlen, aby protestovaly proti nízkým mzdám, dlouhým pracovním hodinám a nebezpečným podmínkám v textilních továrnách. Demonstrace, organizovaná Socialistickou stranou Ameriky, položila základ pro myšlenku zvláštního dne věnovaného ženám. O rok později, 28. února 1909, se v USA poprvé konal Národní den žen.

Skutečný impuls ale přišel z Evropy. V roce 1910 na druhé Mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani navrhla německá socialistka Klára Zetkinová (přezdívaná babička komunismu – pozn. red.) ustanovení Mezinárodního dne žen. Cílem bylo sjednotit ženy napříč zeměmi v boji za jejich práva. Datum 8. března nebylo tehdy ještě pevně stanoveno – to se změnilo až později.

Klíčový rok 1917 a sovětský vliv

Osudový okamžik nastal 8. března 1917 (podle gregoriánského kalendáře; tehdy podle juliánského kalendáře 23. února – pozn. red.) v Petrohradě. Ruské dělnice zde zorganizovaly masivní stávku proti nedostatku potravin, válce a carskému režimu. Tento protest se stal jedním z impulsů k vypuknutí únorové revoluce, která svrhla cara Mikuláše II. Význam této události vedl k tomu, že Sovětský svaz později přijal 8. březen jako oficiální datum MDŽ.

Po vzniku komunistických režimů ve východním bloku se svátek stal pevnou součástí jejich propagandy. V Československu byl MDŽ za socialismu spojen s oslavou „pracující ženy“ a doprovázen státními akcemi, jako bylo předávání květin. Tento přístup však často zastínil původní myšlenku boje za rovnoprávnost.

REKLAMA

Globální rozměr a uznání OSN

Po druhé světové válce se MDŽ začal šířit do dalších zemí a postupně ztrácel svůj výlučně socialistický charakter. Klíčovým mezníkem bylo rozhodnutí Organizace spojených národů (OSN) v roce 1975, kdy byl 8. březen oficiálně uznán jako Mezinárodní den žen. OSN tento den využívá k podpoře genderové rovnosti a upozorňování na problémy, jako je diskriminace, násilí na ženách či nerovné příležitosti.

MDŽ dnes

Dnes má Mezinárodní den žen různé podoby podle zemí a kultur. V některých státech, například v Rusku, na Ukrajině či v Číně, je státním svátkem spojeným s dáváním květin a dárků. Jinde, jako v USA nebo západní Evropě, se klade důraz na feministická témata a protesty proti přetrvávajícím nerovnostem – například v platové rovnosti nebo politické reprezentaci.

Po Sametové revoluci začal tento svátek v Česku upadat v zapomnění kvůli své spojitosti se socialismem. Naopak na popularitě získal dříve přehlížený Svátek matek, který připadá na druhou květnovou neděli. Přesto si Mezinárodní den žen u nás stále nachází své příznivce.

V roce 2025, kdy si připomínáme 50 let od uznání MDŽ OSN, zůstává tento den připomínkou, že cesta k rovnoprávnosti není zdaleka u konce. MDŽ tak zůstává nejen oslavou, ale i výzvou k dalšímu pokroku.

REKLAMA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Politik Novotný prohrál další soud. Rodina Kristelové si kvůli šikaně prošla peklem

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Slovensko umožní schválit 18. balík sankcí proti Rusku

Slovensko nebude vetovat 18. balík sankcí proti Rusku, řekl slovenský premiér Robert Fico ve videu na sociální...

Meta na Facebooku zavádí striktní politiku proti plagiátorům

Meta na Facebooku zpřísňuje pravidla. Cílí na plagiátory, snižuje dosah příspěvků a nově trestá i ztrátou výdělků...

Do Česka se o víkendu vrátí tropické počasí

Po sérii chladnějších dnů se do Česka vrátí tropické počasí. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...

Radim Fiala opakuje narativy ruské propagandy o Ukrajině

Místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala v pořadu 360° ve středečním vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že...

Rusko shodilo leteckou pumu na nákupní centrum v Dobropillji

Ruský útok zasáhl ve středu nákupní centrum v ukrajinském městě Dobropillja v Doněcké oblasti. Výbuch poškodil desítky...

Rusko vycvičilo žoldáky pro převrat v Moldavsku

Rusko připravilo žoldnéře v Srbsku a Bosně pro převrat v Moldavsku, odhalilo vyšetřování. Cílem bylo narušit tamní...

Trest smrti podporuje většina Čechů

Většina Čechů by chtěla trest smrti zpět v zákonech. Pro jsou hlavně starší a méně vzdělaní, zatímco...

Policie má posledních 14 dní na dopadení vraha ze Šternberka

Policie zveřejnila novou podobiznu vraha ze Šternberka, kterou vytvořila AI. Po 20 letech má jen 14 dní,...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA