REKLAMA

Od boje Kláry Zetkinové, babičky komunismu, k MDŽ: Historie svátku žen

Mezinárodní den žen (MDŽ), který se každoročně slaví 8. března, je dnes vnímán jako příležitost k oslavě ženských úspěchů, ale i k připomínce boje za rovnoprávnost. Jeho kořeny sahají do počátku 20. století, kdy se ženy v průmyslových zemích začaly organizovat a hlasitě žádat o lepší pracovní podmínky, volební právo a rovnost. Jak se tento svátek vyvíjel a co světu přinesl?

REKLAMA

Počátky v dělnickém hnutí

Příběh MDŽ začíná ve Spojených státech. V roce 1908 vyšly do ulic New Yorku tisíce švadlen, aby protestovaly proti nízkým mzdám, dlouhým pracovním hodinám a nebezpečným podmínkám v textilních továrnách. Demonstrace, organizovaná Socialistickou stranou Ameriky, položila základ pro myšlenku zvláštního dne věnovaného ženám. O rok později, 28. února 1909, se v USA poprvé konal Národní den žen.

Skutečný impuls ale přišel z Evropy. V roce 1910 na druhé Mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani navrhla německá socialistka Klára Zetkinová (přezdívaná babička komunismu – pozn. red.) ustanovení Mezinárodního dne žen. Cílem bylo sjednotit ženy napříč zeměmi v boji za jejich práva. Datum 8. března nebylo tehdy ještě pevně stanoveno – to se změnilo až později.

Klíčový rok 1917 a sovětský vliv

Osudový okamžik nastal 8. března 1917 (podle gregoriánského kalendáře; tehdy podle juliánského kalendáře 23. února – pozn. red.) v Petrohradě. Ruské dělnice zde zorganizovaly masivní stávku proti nedostatku potravin, válce a carskému režimu. Tento protest se stal jedním z impulsů k vypuknutí únorové revoluce, která svrhla cara Mikuláše II. Význam této události vedl k tomu, že Sovětský svaz později přijal 8. březen jako oficiální datum MDŽ.

Po vzniku komunistických režimů ve východním bloku se svátek stal pevnou součástí jejich propagandy. V Československu byl MDŽ za socialismu spojen s oslavou „pracující ženy“ a doprovázen státními akcemi, jako bylo předávání květin. Tento přístup však často zastínil původní myšlenku boje za rovnoprávnost.

REKLAMA

Globální rozměr a uznání OSN

Po druhé světové válce se MDŽ začal šířit do dalších zemí a postupně ztrácel svůj výlučně socialistický charakter. Klíčovým mezníkem bylo rozhodnutí Organizace spojených národů (OSN) v roce 1975, kdy byl 8. březen oficiálně uznán jako Mezinárodní den žen. OSN tento den využívá k podpoře genderové rovnosti a upozorňování na problémy, jako je diskriminace, násilí na ženách či nerovné příležitosti.

MDŽ dnes

Dnes má Mezinárodní den žen různé podoby podle zemí a kultur. V některých státech, například v Rusku, na Ukrajině či v Číně, je státním svátkem spojeným s dáváním květin a dárků. Jinde, jako v USA nebo západní Evropě, se klade důraz na feministická témata a protesty proti přetrvávajícím nerovnostem – například v platové rovnosti nebo politické reprezentaci.

Po Sametové revoluci začal tento svátek v Česku upadat v zapomnění kvůli své spojitosti se socialismem. Naopak na popularitě získal dříve přehlížený Svátek matek, který připadá na druhou květnovou neděli. Přesto si Mezinárodní den žen u nás stále nachází své příznivce.

V roce 2025, kdy si připomínáme 50 let od uznání MDŽ OSN, zůstává tento den připomínkou, že cesta k rovnoprávnosti není zdaleka u konce. MDŽ tak zůstává nejen oslavou, ale i výzvou k dalšímu pokroku.

REKLAMA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Politik Novotný prohrál další soud. Rodina Kristelové si kvůli šikaně prošla peklem

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

ANO v novém průzkumu upadají preference, SPOLU sílí. Motoristé sobě mi...

Hnutí ANO v červencovém průzkumu NMS Market Research ztrácí preference, přesto si udržuje vedení s 28,7 %...

VIDEO: Fréza, škrabky a model z hlíny. Takhle Škoda tvoří nové...

V modelárně Škoda Design se rodí budoucnost českých vozů. Hliněné modely, které tvarují zkušení modeláři, dávají prvním...

Masivní úder trval téměř 10 hodin. Cílem útoku byl Kyjev, oznámil...

Rusko v noci na čtvrtek zahájilo masivní kombinovaný úder na Ukrajinu, který trval téměř deset hodin. Rusové...

Zdechovský: Rychlíková píchla do vosího hnízda. Výhrůžky Motoristů odsuzuje i Milion...

Novinářka Apolena Rychlíková čelí vlně nenávisti a výhrůžkám smrtí od příznivců strany Motoristé sobě. Důvodem jsou její...

VIDEO: Ondřej Dostál hájil v europarlamentu komunisty

V Evropském parlamentu se strhla vášnivá debata o Číně, kde český europoslanec Ondřej Dostál obhajoval čínské komunisty....

Eva Decroix se postavila za Rychlíkovou. Novinářce vyhrožují motoristé smrtí

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix odsoudila kampaň a výhrůžky smrtí vůči novinářce Apoleně Rychlíkové, která čelí útokům od...

Proruské síly v čele s Huculovou útočí na parlamentní volby v...

Proruský blok Vítězství vedený Jevgenijí Huculovou a Ilanem Šorem míří na moldavské volby. Rusko vynakládá miliony na...

Turek čelí trestnímu oznámení. Macinka mluví o zmanipulovaných důkazech

Kontroverzní europoslanec Filip Turek čelí vážným obviněním z domácího násilí, znásilnění a vyhrožování smrtí, která vznesla jeho...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA