NASA vyzvala inovátory k řešení recyklace vesmírného odpadu a spustila soutěž LunaRecycle Challenge s odměnou 3 miliony dolarů. Cílem je recyklovat odpad na použitelné produkty pro budoucí vesmírné mise.
„Astronauti budou muset na maximum využít vše, co si s sebou vezmou, dokonce i svůj odpad,“ zdůraznila NASA v propagačním videu. Důraz je kladen na pevný odpad, který není plynný, biologický a nemetabolický.
Etapy a odměny
První fáze soutěže s cenovým fondem ve výši jednoho milionu dolarů má dvě dílčí etapy:
- Digitální dvojče: Soutěžící vytvářejí virtuální simulace svých technologií.
- Prototyp: Týmy vyvíjejí fyzický design recyklačního systému.
Každá dílčí etapa připouští osm vítězů, s cenami Digital Twin ve výši 50 tisíc dolarů a cenami za prototypování ve výši 75 tisíc dolarů. Podle NASA bude druhá fáze záviset na slibných výsledcích první fáze.
Novou výzvu NASA povede Dr. Rajiv Doreswamy, ředitel kosmických technologií a inženýrského výzkumu na University of Alabama.
Duševní vlastnictví
„Soutěžící, kteří se zúčastní výzev, si ponechají práva duševního vlastnictví na své příspěvky. Všechna obchodní tajemství, autorská práva, patentová práva a softwarová práva zůstanou u každého týmu,“ uvedla NASA na webu výzvy.
Jak je vidět, NASA se vážně připravuje na další vesmírné mise směrem k Měsíci a jeho okolí.
„Pokud budou nápady inovátorů úspěšné, mohly by snížit náklady na mise na Mars. Doprava kilogramu nákladu stojí kolem 900 tisíc eur,“ tvrdí Dr. Ibrahim Guven z Virginia Commonwealth University.
Autorský text: Petr Ševčík