REKLAMA

Jezero Neuron: Vědci v Albánii objevili největší termální jezero světa

Vědci objevili dosud největší podzemní termální jezero na světě. Nachází se v Albánii poblíž hranic s Řeckem a jeho existenci prozradil unikající sloup páry. Čeští vědci jezero Neuron zkoumali několik let a nyní potvrdili jeho jedinečné vlastnosti.

REKLAMA

Jezero Neuron v albánském podzemí

V odlehlém údolí Vromoneri v jižní Albánii se skrývá přírodní klenot, o kterém dosud nikdo netušil. Největší podzemní termální jezero světa, které dostalo jméno Neuron, bylo odhaleno díky práci českých vědců vedených speleologem Markem Audym. Tento fascinující objev přepisuje dosavadní rekordy a posouvá hranice vědeckého poznání o podzemních vodních útvarech.

Pára, která prozradila skrytý poklad

Jezero Neuron bylo objeveno díky sloupu páry stoupajícímu z podzemí. První podezření na přítomnost rozsáhlé vodní plochy přišlo již v roce 2021, kdy český výzkumný tým začal podrobně mapovat jeskynní systémy v oblasti Leskoviku. Pomocí pokročilých radarových technologií a 3D skenování nakonec odhalili monumentální vodní rezervoár ukrytý 127 metrů pod povrchem.

Největší svého druhu

Jezero Neuron se nachází na dně propasti Atmos a pyšní se impozantními rozměry. Dosahuje délky 138 metrů, šířky 42 metrů a obsahuje přibližně 8 335 metrů krychlových vody. Teplota vody dosahuje 26 stupňů Celsia, což ho řadí mezi termální jezera s mimořádnou geologickou aktivitou.

Tento objev odsunul dosavadního rekordmana – podzemní jezero pod tureckými lázněmi v Budapešti – na druhé místo. Podle odborníků dokonce převyšuje známá termální jezera, jako je Frying Pan Lake na Novém Zélandu či Modrá laguna na Islandu.

REKLAMA

Jak jezero vzniklo?

Jezero Neuron je výsledkem neobvyklého hypogenního procesu. Minerální voda pronikající z hlubin obsahuje vysoké množství sirovodíku, který při kontaktu se vzduchem oxiduje na kyselinu sírovou. Ta následně narušuje vápenec a přetváří ho na sádrovec, čímž dochází k formování rozsáhlého podzemního prostoru.

Český triumf ve světě vědy

Za objevem stojí tým českých vědců a Nadace Neuron, která výzkum financovala. Speleolog Marek Audy, vedoucí expedice, se dlouhodobě zabývá průzkumem neznámých oblastí. Právě jeho zvědavost a odhodlání vedly k tomuto přelomovému objevu. Česká věda se tak znovu zapsala do světových dějin díky jedinečnému objevu, který nemá obdoby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Škoda Elroq RS: Sportovní elektromobil už má českou cenu

Škoda Elroq RS, nejdynamičtější elektromobil značky, je tady! S cenou od 1 269 000 Kč, výkonem 250...

Mohou včelí úly stát v lese? Výhody, nevýhody a doporučení pro...

Umístění včelích úlů je jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného chovu včel. Včelaři často zvažují umístění úlů do...

Hvězda fotbalové budoucnosti: osmiletý brankář si jde za svým snem s...

Adrián, mladý fanoušek týmu Real Madrid, si získal zvláštní místo na sociálních sítích díky své vášni pro...

Tragédie na Hradčanské: Tramvaj srazila chlapce, nepřežil

K tragické nehodě došlo ve čtvrtek dopoledne na tramvajové zastávce Hradčanská v Praze 6. Tramvaj zde srazila...

Zpěvák Dan Bárta utrpěl poškození sluchu. J. A. R. zrušila koncerty

Skupina J. A. R. zrušila plánované koncerty v pražském Lucerna Music Baru. Dan Bárta v úterý utrpěl...

V Chorvatsku zavádějí skenování obličeje při nákupu tabákových výrobků

Chorvatsko zavádí nový systém ověřování věku při nákupu tabákových výrobků. Technologie umožňuje skenování obličeje, která s vysokou...

Mediální asociace: Návrh poslance Radka Vondráčka ohrožuje svobodu médií

Česká unie vydavatelů, Sdružení pro internetový rozvoj, Asociace online vydavatelů, Český výbor International Press Institute a Syndikát...

Karel Šíp je opět pranýřován. K divákům byl nezdvořilý, označil je...

Karel Šíp (79), oblíbený moderátor pořadu Všechnopárty, se opět ocitl v centru pozornosti. Tentokrát ale vůbec ne...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA