REKLAMA

Golden Dome: Nový americký vesmírný štít proti raketám odhalí hrozby dřív, než udeří

Amerika odhalila ambiciózní plán Golden Dome, který má posunout protiraketovou obranu na novou úroveň. Vesmírný systém by měl zneškodnit hrozby ještě nad územím protivníka.

REKLAMA

Americké vesmírné síly (US Space Force) představily projekt, který může změnit pravidla válek v oblasti protiraketové obrany. Iniciativa Golden Dome, původně známá jako Iron Dome, má za cíl rozmístit ve vesmíru systémy schopné zneškodnit balistické i hypersonické střely ještě ve fázi jejich vzletu – co nejdále od území Spojených států.

O plánech, které v lednu odstartoval výkonný příkaz prezidenta Donalda Trumpa, hovořil šéf vesmírných operací generál Chance Saltzman na virtuální konferenci Defense One’s State of Defense 2025.

„Není to jen o tom, že chceme vesmírné interceptory. Chceme je pro posílení obrany,“ prohlásil Saltzman. „Musí být rychlí a přesní, aby zneškodnili hrozbu co nejdál od naší Země.“ Fáze posílení, tedy okamžik, kdy rakety letí nejpomaleji a jsou nejzranitelnější, je podle něj klíčovým momentem. Právě tehdy je díky oblaku horkých plynů snazší je odhalit a sestřelit – ideálně ještě nad územím nepřítele. To ale přináší technické i strategické výzvy, protože okno pro zásah je krátké.

Ozvěny „Hvězdných válek“?

Myšlenka vesmírných zbraní není vůbec nová. Už v 80. letech Ronald Reagan prosazoval Strategickou obrannou iniciativu (SDI), přezdívanou kritiky „Hvězdné války“. Tehdy ambiciózní plány ztroskotaly na technologické složitosti a vysokých nákladech. Saltzman ale věří, že dnešní doba je jiná. „Technické problémy tu jsou, ale americký vesmírný průmysl má neuvěřitelný inovativní potenciál. Jsem přesvědčen, že je dokážeme překonat,“ řekl s optimismem.

REKLAMA

Podle generála je klíčem rychlost – od vývoje technologií přes jejich testování až po nasazení. „Máme úžasnou průmyslovou základnu. Jde jen o to, jak rychle dokážeme novinky zavést a ukázat, co je možné,“ dodal.

Vesmír jako bojiště

Plány Golden Dome přicházejí v době rostoucích obav ze zbrojení. Saltzman připustil, že takové kroky mohou působit destabilizujícím dojmem, ale obrátil pozornost k Rusku a Číně. „Obě země rozšiřují své vesmírné i pozemní protidružicové systémy. Čína masivně investuje do hypersonických zbraní a vesmírných hrozeb. Americká vláda má povinnost chránit své občany,“ zdůraznil.

Jeho slova navazují na výroky generála Michaela Guetleina, zástupce náčelníka vesmírných operací, který tento týden varoval před Čínou ve vesmíru. „Vidíme satelity, které manévrují synchronně a nacvičují taktiku. To není jen demonstrace síly, ale příprava na reálné operace,“ uvedl podle Breaking Defense Guetlein. Space Force pozorovaly například sérii operací čínských experimentálních satelitů Shiyan-24C na nízké oběžné dráze.

„Bohužel, naši současní protivníci jsou ochotni jít proti mezinárodním normám chování, jít proti té gentlemanské dohodě a jsou ochotni to udělat velmi nebezpečným a neprofesionálním způsobem,“ řekl také Guetlein podle Air & Space Forces Magazine.

REKLAMA

Hrozby rostou, odpověď se rýsuje

Saltzman je přesvědčen, že vesmír už není jen klidnou zónou pro satelity, ale doménou potenciálního konfliktu. „Musíme být připraveni na útočné i obranné operace. Čína nám ukazuje, že investice do protivesmírných zbraní – od rušiček po kinetické systémy – jsou nezbytné,“ řekl. USA podle něj potřebují rozvíjet široké spektrum technologií, aby čelily hrozbám na oběžné dráze.

Ačkoli armáda zatím oficiálně přiznává pouze pozemní rušičky typu Counter Communications System, spekulace o utajených programech sílí. Golden Dome tak může být jen špičkou ledovce. „Plánujeme i ty nejhorší scénáře. Chceme být tak silní, abychom odradili jakýkoli útok,“ uzavřel Saltzman.

Zdá se, že vesmírné zbrojení nabírá na obrátkách. Otázkou zůstává, zda Golden Dome skutečně posílí bezpečnost USA, nebo jen rozdmýchá nové napětí mezi velmocemi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak přežít válku nebo jaderný útok? Francie rozešle domácnostem manuál přežití

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Ukrajinské drony zaútočily na Rusko: Výbuchy a požáry v několika regionech

V noci na sobotu zaútočily ukrajinské drony na několik ruských regionů, včetně Saratova, Engelsu a Čeboksar. Hlášeny...

Předváděcí vozy Škoda aneb Možnost, jak ušetřit při koupi (téměř) nového...

Nové auto si dnes koupí málokdo. Důvody? Rostoucí ceny, čím dál tím delší dodací lhůty – a...

Well-being na pracovišti: Co skutečně funguje?

Pohoda na pracovišti zvyšuje produktivitu a loajalitu. Well-being jako konkurenční výhoda. Jak ji dosáhnout? Odborníci z Colliers...

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO s 35,1 %. SPOLU posílilo na...

Volby se blíží a volební model agentury Ipsos ukazuje jasného favorita. Hnutí ANO s přehledem vede, zatímco...

Polívková, Pechlát, Nosek a Seidlová v nové komedii Něco za něco

Nová česká komedie Něco za něco s Annou Polívkovou, Martinem Pechlátem, Mirou Noskem a Barborou Seidlovou zamíří...

Pečené plněné papriky podle francouzského receptu

Využijte sezónu paprik a připravte si lahodné pečené plněné papriky podle francouzského receptu. Tento vcelku zdraví pokrm...

Pentagon zastavil dodávky některých raket a munice na Ukrajinu

Pentagon pozastavil dodávky některých raket protivzdušné obrany a přesné munice na Ukrajinu z důvodu obav z příliš...

Policii se podařilo rozbít drogový gang, který dodával drogy do věznice...

Kriminalisté obvinili osm osob, které se podíleli na pašování drog do věznice Nové Sedlo na Lounsko. Do...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA