Slovensko čelí vážnému podezření z rozkrádání eurofondů. Kontrolní mise Evropského parlamentu odhalila systémové problémy s klientelismem a netransparentním čerpáním evropských peněz. „Peníze mizely v podivných projektech,“ zmínil pro NašeTéma vedoucí delegace europoslanec Tomáš Zdechovský.
Třídenní kontrolní mise Výboru Evropského parlamentu pro kontrolu rozpočtu (CONT) na Slovensku odhalila závažné nedostatky v čerpání evropských fondů. Delegace vedená českým europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) odjíždí z Bratislavy s vážnými pochybnostmi o tom, zda peníze evropských daňových poplatníků skutečně sloužily k prospěchu občanů Slovenska.
Podle zjištění mise se systém rozdělování fondů potýká s tunelováním, klientelismem a nedostatečnými kontrolními mechanismy.
„Přijeli jsme na Slovensko, protože jsme měli opakované signály o tunelování eurofondů, klientelismu a selhání kontrolních mechanismů. A musím říct, že po třech dnech na místě vnímám situaci jako vážnou. Mluvíme tu o systémovém problému, kdy peníze evropských daňových poplatníků mizely v podivných projektech, které rozhodně nesloužily ku prospěchu občanů Slovenska,“ řekl Tomáš Zdechovský.
Během mise se delegace setkala s představiteli ministerstev, kontrolních úřadů, novináři i zástupci občanské společnosti. Ti dlouhodobě upozorňují na netransparentní přidělování fondů a absence efektivní kontroly. Podle Zdechovského hrozí, že se Slovensko může stát „černou dírou“ evropských peněz, pokud se situace nezmění.
„Eurofondy nejsou bankomat pro vyvolené ani způsob, jak si politici vyplácejí politické dividendy. Byly zřízeny za účelem pomáhat – ne živit armádu přisátých lidí, kteří se k nim dostávají jen díky známostem a politickým konexím. Slovensko je členský stát EU, který musí respektovat pravidla, kontrolu i odpovědnost,“ řekl Zdechovský.
Zároveň varoval, že Evropský parlament je připraven přijmout tvrdší opatření, včetně možné suspendace financování. „Pokud budou eurofondy dál zneužívány, můžeme sáhnout k tvrdším opatřením. Nechceme Slovensko vystavit mezinárodní ostudě, ale když někdo rozkrádá evropské peníze, krade přímo občanům EU. A na to máme nulovou toleranci,“ dodal striktně.
Přesto Zdechovský zdůraznil, že cílem mise není pouze kritizovat, ale pomoci Slovensku vrátit se na správnou cestu. „Máte tady skvělé lidi, experty, novináře i občanskou společnost. Ale stát musí přestat hájit ty, kteří systém zneužívají. Pokud k tomu bude politická vůle, může být Slovensko za pár let respektovaným lídrem regionu. Ale bez očisty a odvahy to nepůjde,“ dodal europoslanec.
Slovenský premiér Robert Fico se k třídenní misi europoslanců, kteří na Slovensku kontrolovali nakládání s evropskými prostředky, staví s nelibostí. Kriticky se k tomu vyjádřil během odpolední tiskové konference věnované hodnocení členství Slovenska v Evropské unii.
„Chápu, že se panu premiérovi nelíbí, že řešíme projekty staré několik let, protože se některé z nich děly ještě za jeho éry. Ale to je naším úkolem. Kontrolujeme nakládání s evropskými prostředky. Jestli si vládní politici myslí, že na to při kontrole nepřijdeme, tak se mýlí. Podnětů jsme za několik měsíců shromáždili opravdu hodně. A tyto staré kauzy vyšumět rozhodně nenecháme. Na to se mohou spolehnout,“ reagoval na slova Roberta Fica pro NašeTéma europoslanec Zdechovský.
Delegaci tvořili kromě Zdechovského také europoslanci Ondřej Knotek, Michal Wiezik a Daniel Freund. Výbor CONT plánuje na základě zjištění připravit doporučení pro zlepšení systému čerpání fondů a případně navrhnout další kroky k zajištění transparentnosti a odpovědnosti.
Zobrazit v aplikaci Threads
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Turek už za kampaň neděkuje: Jsme v kulturně politické válce, jdou proti nám úplně všichni