Americký prezident Donald Trump nařídil znovu otevřít legendární věznici Alcatraz. Do nechvalně proslulé káznice na ostrově v Sanfranciském zálivu chce posílat ty nejhorší zločince.
Prezident Donald Trump rozpoutal vlnu diskusí svým nejnovějším rozhodnutím. Na sociální síti Truth Social oznámil, že nařídil znovuotevření věznice Alcatraz, proslulé federální káznice na ostrově v Sanfranciském zálivu. Do vězení, které bylo uzavřeno v roce 1963 a dnes slouží jako turistická atrakce, chce posílat „ty nejbezohlednější a nejhorší americké zločince“.
„Znovuotevření Alcatrazu bude sloužit jako symbol práva, pořádku a spravedlnosti,“ napsal Trump v příspěvku, který okamžitě vyvolal bouřlivé reakce. Prezident dále uvedl: „Nařizuji Úřadu pro vězeňství, společně s ministerstvem spravedlnosti, FBI a vnitřní bezpečností, aby znovu otevřel podstatně rozšířený a přestavěný Alcatraz.“
Bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová návrh Donalda Trumpa označila za populistické gesto. „Alcatraz je dnes národní park a oblíbená turistická destinace. Tohle není seriózní návrh,“ napsala na síti X.
Nákladný provoz a pochybnosti
Alcatraz, který byl otevřen v roce 1934, se stal symbolem nepřístupnosti díky své poloze asi dva kilometry od pobřeží San Franciska a drsným podmínkám. Většina vězňů, kteří se pokusili o útěk, byla chycena, zastřelena nebo se utopila v chladných vodách zálivu.
Věznice byla uzavřena především kvůli vysokým provozním nákladům. Televize CNN připomíná, že provoz Alcatrazu byl téměř třikrát dražší než u jiných federálních věznic. Podle odhadů by jen opravy a údržba mohly stát tři až pět milionů dolarů, a to bez zahrnutí každodenních nákladů.
„Provoz Alcatrazu by byl téměř třikrát dražší než provoz jakékoli jiné federální věznice,“ uvádí web Úřadu pro vězeňství. Otázkou zůstává, zda je Trumpovo rozhodnutí ekonomicky udržitelné, nebo jde spíše o symbolický krok.
Turistická perla ohrožena
Dnes je Alcatraz především turistickou atrakcí a historickou památkou pod správou Národního parku. Ročně přiláká přibližně 1,2 milionu návštěvníků, kteří obdivují nejen samotnou věznici, ale i pozůstatky vojenského opevnění a nejstarší maják na západním pobřeží USA. Ostrov je také domovem kolonie mořských ptáků a dalších vzácných živočichů, což z něj činí chráněné území.
Kontroverzní plán na znovuotevření věznice tak vyvolává obavy o budoucnost této populární destinace. Změna by mohla znamenat omezení přístupu pro turisty a narušení přírodního prostředí. Trumpovo rozhodnutí je zatím v rané fázi a čeká na další podrobnosti, které mají objasnit, jak bude přestavba a provoz věznice realizován.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: GIBS stíhá příslušníka vězeňské služby. V pronajatém baru měl prodávat kokain