Zástupce vedoucího ukrajinské rozvědky Vadym Skibitsky varuje, že Rusko by mohlo do roku 2030 zahájit novou fázi vojenské agrese proti zemím NATO. V souvislosti s rostoucí hrozbou Ruska a jeho spoluprací s Čínou, Íránem či Severní Koreou se státy NATO připravují na rozsáhlou obranu, zatímco Ukrajina posiluje strategická partnerství prostřednictvím nového think-tanku Snake Island Institute.
Ruská hrozba vůči zemím NATO nabývá na intenzitě. Podle zástupce náčelníka Hlavního zpravodajského oddělení Ukrajiny (GUR) generálmajora Vadyma Skibitského by Rusko mohlo do roku 2030 zahájit novou fázi vojenské agrese, tentokrát namířenou proti členským státům Severoatlantické aliance.
Varování zazněla během diskuse u kulatého stolu při příležitosti otevření nového ukrajinského analytického centra, Institutu Snake Island, který se zaměřuje na bezpečnostní otázky a posílení spolupráce mezi Ukrajinou, Spojenými státy a dalšími mezinárodními partnery.
Ruská hrozba přesahuje Ukrajinu
„Musíme zvážit možnost nové fáze ruské agrese do roku 2030, tentokrát proti zemím NATO,“ uvedl Skibitsky během svého vystoupení, jak informoval ukrajinský server New Voice. Podle něj hrozba ze strany Ruska daleko přesahuje současné ukrajinské operační pole a má potenciál destabilizovat celý evropský kontinent.
Skibitsky zdůraznil, že Ukrajina zůstává klíčovým partnerem Spojených států mimo rámec NATO, zejména v oblasti obrany a bezpečnosti, a hraje významnou roli při formování nové bezpečnostní architektury.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v červnovém rozhovoru pro Sky News tato varování potvrdil, když prohlásil, že ruský diktátor Vladimir Putin by mohl do pěti let zaútočit na NATO. Vadym Skibitsky uvedl, že takový krok by mohl být součástí širší strategie Kremlu, která zahrnuje až 15 možných scénářů vojenských konfliktů do roku 2045. Z těchto scénářů se šest týká severní Evropy a čtyři Polska, což podtrhuje strategické zaměření Ruska na východní křídlo NATO.
NATO posiluje obranu
V reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska se NATO intenzivně připravuje na možný konflikt. Generální tajemník NATO Mark Rutte upozornil, že Rusko rapidně zvyšuje svou výrobu zbraní. Podle odhadů západních zpravodajských služeb by Rusko mohlo do roku 2025 vyrobit 1 500 tanků, 3 000 obrněných vozidel a 200 raket Iskander.
Kromě toho Moskva posiluje své ozbrojené síly díky spolupráci s Čínou, Severní Koreou a Íránem, přičemž využívá čínské technologie k modernizaci svého vojenského potenciálu.
Na východní hranici NATO, která se táhne od Finska po Polsko v délce přibližně 3 440 kilometrů, plánuje Aliance vytvořit tzv. „zeď dronů“ a minová pole jako součást své obranné strategie. Tento krok přichází na pozadí zpráv německých tajných služeb z března, které naznačily, že Vladimir Putin se připravuje na rozsáhlou válku s NATO do konce desetiletí.
Institut Snake Island
Během diskuse u kulatého stolu Skibitsky podpořil založení Institutu Snake Island, nového think-tanku, který má ambici přispět k vytvoření obnovené bezpečnostní architektury.
„Chápeme důležitost vytváření strategických partnerství jak pro Ukrajinu, tak pro naše západní spojence. Ukrajina již utváří budoucnost systému kolektivní bezpečnosti a Institut Snake Island je v tomto procesu jedním z klíčových nástrojů,“ uvedl Vladyslav Sobolevskij, vedoucí Institutu Snake Island.
Sobolevskij dále zdůraznil, že Ukrajina aktivně přispívá k formování nového systému kolektivní bezpečnosti, který má posílit spolupráci mezi Ukrajinou, Spojenými státy a dalšími mezinárodními partnery. Institut Snake Island by měl hrát roli platformy pro analýzu bezpečnostních hrozeb a vývoj strategií, které zajistí stabilitu v regionu.
Evropa zrychluje přípravy
Na pozadí vleklé války na Ukrajině a rostoucí ruské agrese evropské státy zintenzivňují své obranné přípravy. Kromě plánů NATO na vytvoření „zdi dronů“ se jednotlivé členské státy zaměřují na posílení vlastních vojenských kapacit. Tento vývoj podtrhuje naléhavost situace, kdy evropské země vnímají Rusko jako dlouhodobou hrozbu pro svou bezpečnost.
Závěrem lze konstatovat, že varování ukrajinských a západních zpravodajských služeb před možnou ruskou agresí vůči NATO zdůrazňují potřebu silnější koordinace a přípravy na straně Aliance.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svědectví z ruského zajetí: Ukrajinský voják přežil brutální mučení