Naděje na dožití ruského vojáka na Ukrajině je podle odhadu estonského analytika Artura Rehiho v průměru přibližně jeden měsíc, uvedl to ve své nové analýze na sociální síti X. Bohužel, ani brutálně krátká životnost ruských vojáků nezpomalila ruský postup.
Rusové nemilosrdně útočí na 1300 kilometrů dlouhé frontové linii. Analytik Artur Rehi vypočítal, že průměrná délka života ruského vojáka se pohybuje mezi dvěma týdny a jedním měsícem.
The average life expectancy of a Russian assault trooper after signing a contract is from two weeks to a month. The Russian offensive continues and it has made advances in several areas at once. Russian troops have advanced to the areas of Kurakhove, Rozdolne,
1/11 pic.twitter.com/aH91dhVWtX— Artur Rehi (@ArturRehi) November 27, 2024
V září a říjnu letošního roku mělo Rusko 1500 zraněných a zabitých vojáků denně. Pro srovnání, během druhé světové války ztratili Sověti 18335 mužů denně.
Američané a Ukrajinci odhadují, že od začátku invaze v roce 2022 ztratilo Rusko 600 až 730 tisíc vojáků (zraněných a zabitých). Toto číslo je těžké potvrdit, protože Rusové své ztráty tají.
Letos na podzim podnikla ruská armáda u Vuhledaru velký manévr a donutila Ukrajince k ústupu. Generálmajor Dmytro Marčenko řekl, že situace je tak špatná, že se frontová linie na východě zhroutila. Velké problémy mají Ukrajinci také v Kurské oblasti.
Rusko nedávno zahájilo ofenzívu s 50 tisíci vlastními a 12 tisíci severokorejskými vojáky s cílem co nejdříve vyhnat ukrajinské brigády ze svého území.
Západ a Ukrajinci jsou přesvědčeni, že Moskva nebude posílat vojáky na Ukrajinu bez ustání. Válečné výdaje Ruska nyní činí okolo 8 procent HDP. To je dvojnásobek podílu HDP, který například USA vydávají na armádu.
Ministr Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů Alexandr Šokin uvedl, že válka na Ukrajině ovlivňuje ruský průmysl.
Situace na Ukrajině také není dobrá. Na rozdíl od Moskvy má Kyjev mnohem menší počet obyvatel a menší průmysl.
Dosud bylo zabito asi 100 tisíc ukrajinských vojáků a 400 tisíc bylo zraněno, uvádí server The New York Times. Na rozdíl od Ruska má Ukrajina mnohem menší „lidský fond“, z něhož lze mobilizovat nové vojáky.
V poslední době má Kyjev stále větší problémy s mobilizací. Na sociálních sítích se každý den objevují nová videa, na kterých policie zatýká dezertéry s cílem vrátit je na frontu. V prvním roce invaze měli Ukrajinci 9 tisíc dezertérů. O rok později 22 tisíc a letos více než 30 tisíc.
Tresty za dezerci se pohybují od pěti do 12 let vězení. Na Ukrajině platí zákon, který zakazuje mobilizaci mužů do 25 let, aby byl zachován demografický obraz.
Situace s pracovní silou je tak špatná, že 27. listopadu Bílý dům navrhl Zelenskému mobilizovat dokonce 18leté. Je důležité zdůraznit, že pomalu klesá i počet Ukrajinců, kteří válku podporují až do konce.
Podle posledního průzkumu zveřejněného americkou analytickou společností Gallup si asi 52 procent Ukrajinců přeje jednání s Moskvou o co nejrychlejším ukončení války. 38 procent si myslí, že Ukrajina by měla bojovat, dokud nevyžene Rusy ze svého území.
Pro srovnání, na konci roku 2022 chtělo až 73 procent Ukrajinců bojovat až do konečného vítězství.
Zdroje: Ukrajinský generální štáb. Estonské ministerstvo obrany