Desítky Číňanů byly neoprávněně uzavření v psychiatrických léčebnách poté, co vyjádřily nesouhlas s vládou či protestovaly proti komunistickému režimu. BBC odhalila znepokojivý trend zneužívání psychiatrických léčeben v Číně k potlačování kritiků, který se v posledních letech zhoršuje.
Zhang Junjie (18) se stal obětí systému poté, co se odvážil protestovat proti přísným protipandemickým opatřením v roce 2022. Byl hospitalizován a léčen na schizofrenii, ačkoliv mu nikdy předtím schizofrenii lékaři nediagnostikovali. „Lékaři mi řekli, že mám vážnou duševní chorobu… Pak mě přivázali k lůžku,“ svěřil se Junjie v rozhovoru pro BBC. „Říkali mi, že kvůli mému názoru na stranu a vládu musím být duševně nemocný.“
Junjieho utrpení začalo poté, co před svou univerzitou zvedl prázdný papír, symbol cenzury v Číně. Jeho protestu si všimli profesoři, kteří kontaktovali jeho otce. Ten, zřejmě pod tlakem, jelikož pracoval pro místní vládu, zavolal policii a Junjie byl odvezen do psychiatrické léčebny.
Po propuštění byl Junjie znovu zatčen za to, že se vzepřel zákazu zábavní pyrotechniky na Čínský Nový rok. Opět byl nuceně hospitalizován a po propuštění mu byly předepsány antipsychotické léky. Ze strachu z dalšího pronásledování Junjie nakonec uprchl ze země.
Junjie není jediný. BBC identifikovala desítky podobných případů, kdy byli lidé po protestech či stížnostech úřadům neoprávněně hospitalizováni a léčeni antipsychotiky, a v některých případech i elektrokonvulzivní terapií (ECT). Mezi oběťmi jsou studenti, aktivisté i obyčejní lidé, kteří se ozvali proti komunistickému režimu.
Ačkoliv čínský zákon o duševním zdraví z roku 2013 výslovně zakazuje nedobrovolné hospitalizace a léčbu bez souhlasu, realita je jiná. Podle právníka Huanga Xuetaa, který se na tvorbě zákona podílel, dochází v posledních letech k nárůstu zneužívání psychiatrické péče k politickým účelům.
„Policie chce moc a zároveň se vyhýbá odpovědnosti,“ říká Xuetao. „Každý, kdo zná nedostatky systému, ho může zneužít.“ Oslabení občanské společnosti a nedostatek kontrolních mechanismů tento trend dále posilují.
Zjištění BBC odhalilo, že i lékaři jsou do systému zneužívání zatahováni. Novináři v utajení kontaktovali lékaře ve čtyřech nemocnicích a zjistili, že policie běžně posílá do psychiatrických zařízení „potížisty“.
Jeden z lékařů dokonce potvrdil, že policie po propuštění pacienty sleduje a kontroluje, zda užívají předepsané léky. „Pokud si je nevezmete, můžete znovu porušit zákon,“ uvedl jeden z doktorů.
Oběti, které se snaží domoci spravedlnosti, narážejí na zeď. BBC analyzovala 112 soudních případů z let 2013 až 2024, kdy se lidé pokusili bránit proti neoprávněné hospitalizaci. Pouze dva z nich uspěli.
Případ vlogerky Li Yixue, která byla hospitalizována poté, co obvinila policistu ze sexuálního napadení, se nedávno stal virálním na čínských sociálních sítích. Yixue byla po propuštění z nemocnice umístěna do domácího vězení. Její příběh znovu otevřel debatu o zneužívání psychiatrie k umlčování nepohodlných hlasů.
Profesor Thomas Schulze, nově zvolený prezident Světové psychiatrické asociace, vyjádřil nad zjištěními BBC znepokojení. „Nikdo by neměl být nedobrovolně přijat a léčen proti své vůli,“ uvedl Schulze. „To, co se v Číně děje, zavání politickým zneužíváním.“
BBC předala výsledky svého zjištění čínské ambasádě ve Spojeném království. Ta dosud nereagovala.