Vědci připojili mozkový organoid k internetu a umožnili lidem, aby s ním interagovali. Fascinující výzkum přináší nové možnosti v oblasti syntetické inteligence a odhaluje tajemství lidského mozku.
Vědci v rámci studie vyvinuli platformu s názvem Neuroplatform, jež umožňuje interakci s mozkovými organoidy prostřednictvím internetu.
„Naše platforma v podstatě dovoluje softwaru fungovat na biologické neuronové síti. Cílem této platformy je v konečném důsledku dosáhnout syntetické biologické inteligence,“ vysvětlil vědec Daniel Burger.
Biologická neuronová síť
Biologická neuronová síť má v porovnání s běžnými neuronovými sítěmi zásadní výhody. Podle vědců nabízí nejen výrazně nižší spotřebu energie, ale i schopnost opravovat se a učit novým věcem s větší flexibilitou. Díky tzv. neuroplasticitě má potenciál dosáhnout úrovně kognitivních schopností, jako je kreativita a adaptivní chování.
Neuroplatforma v současné době využívá šestnáct mozkových organoidů vyvinutých z pluripotentních kmenových buněk. Tyto buňky mohou nabývat podoby prvků v těle, což otevírá nové možnosti pro výzkum a léčbu.
Organoidy jsou udržovány v inkubátorech za velmi podobných podmínek, jaké panují v lidském těle, tedy při teplotě 37 °C a s přísunem živin a neuromodulátorů, jako je dopamin a serotonin. Každý organoid obsahuje na deset tisíc neuronů, což přibližuje jejich funkčnost skutečnému lidskému mozku.
Interakce s motýlem ve virtuálním světě
V rámci prezentace svých výsledků vytvořili vědci demo, ve kterém uživatelé přes internet interagují s organoidy v reálném čase. V experimentu je hlavním avatarem virtuální motýl, jenž reaguje na světlo nebo potravu. Pokud žádný cíl nevidí, náhodně poletuje ve virtuálním světě.
„Naši demo technologii jsme postavili na základní myšlence motýla, který vnímá cíl a rozhoduje se, jestli poletí k němu, nebo se bude virtuálním prostorem toulat náhodně. Tuto jednoduchou myšlenku jsme transformovali do vizuálně nádherného a vysoce interaktivního zážitku,“ vysvětlil Daniel Burger.
Pro lepší zážitek byl demo svět vytvořený ve 3D, kde může uživatel scénu intuitivně ovládat a lépe pochopit fungování digitálního avatara mozkového organoidu. Virtuální svět dostal zelenou barevnou paletu inspirovanou přírodou a známým filmem Matrix. Motýl má modrý barvu, kolem něj je rozmanitá vegetace a textury půdy, kamenů a rostlin, což dodává celému zážitku surrealistickou atmosféru.
Fascinující výzkum je tak jen začátkem k syntetické biologické inteligenci, která by mohla změnit možnosti umělé inteligence.
Autorský text: Eva Klein