Často se setkáváme s příběhy těch, kteří se dožili vysokého věku, někdy i přes sto let. Ale jaký je vlastně maximální věk, kterého se člověk může dožít? Tato otázka nás inspirovala k tomu, abychom se na ni pokusili najít odpověď. A jak se ukázalo, vědci dokázali spočítat přesný věk, kterého se mohou muži a ženy dožít.
Samozřejmě, délka života každého jedince je ovlivněna mnoha faktory, mezi které patří životní styl. Strava, cvičení a návyky, jako je konzumace alkoholu a kouření, jsou věci, nad kterými máme určitou kontrolu. Existuje však i stárnutí, které nemůžeme nijak ovlivnit.
Sto let se sice dožije jen málokdo, ale to stále není limit. Jsme svědky toho, že lidé mohou žít ještě déle. Studie vědců z Erasmovy univerzity v Tilburgu a Rotterdamu sledovala věk skupiny 75 tisíc lidí, kteří zemřeli v Nizozemsku během 30 let až do roku 2017.
Vědci chtěli zjistit, jak dlouho by jedinec mohl žít, pokud by se o sebe staral a jeho život nebyl zkracován nemocí nebo jinými okolnostmi. Po prozkoumání věku, ve kterém lidé zemřeli, vědci zjistili, že maximální délka života člověka je devadesát let.
Ženy žijí déle
Ženy žijí o něco déle než muži. Lidé mohou žít déle a ženy mají oproti mužům nepatrnou výhodu. Vědci odhadují, že lidé pravděpodobně nebudou žít déle než 115 let. Maximální délka života žen je 115,7 let, zatímco muži by mohli dosáhnout maximálního věku 114,1 let.
Profesor John Einmahl, jeden ze tří vědců, kteří studii provedli, uvedl: „Samozřejmě se prodloužila průměrná délka života. Samotná maximální horní hranice se však nezměnila.“
Navzdory zjištěním vědců Einmahl uznal, že existují případy, kdy lidé porušují normu a žijí déle než je odhadovaná maximální délka života.
Jeanne Louise Calmentová zemřela v roce 1997 ve věku 122 let, 5 měsíců a 14 dní a je vedena jako člověk, který se dožil nejvyššího věku na světě. Kromě této francouzské ženy není potvrzen žádný jiný případ lidské bytosti, který by překročil hranici života sto dvaceti let.