REKLAMA

Vědci objevili obyvatelnou zónu pro budoucí kolonizaci Marsu

Vědci z Barcelonské univerzity učinili na Marsu převratný objev. Oblast Acidalia Planitia vykazuje podmínky vhodné pro mikrobiální život. Objev tak přibližuje lidstvo k možné kolonizaci Marsu a hledání mimozemského života.

REKLAMA

Lidstvo je opět o krok blíže ke kolonizaci Marsu, a tentokrát s reálnou šancí najít mimozemské mikroorganismy. Výzkumný tým pod vedením Andrey Butturini z Barcelonské univerzity oznámil převratný objev – lokalizoval slibnou oblast Acidalia Planitia, rozlehlou pláň na severní polokouli Marsu, která by mohla podporovat život. Tato oblast, rozkládající se na ploše 2900 kilometrů, kombinuje ideální podmínky pro existenci vody, tepla a energie.

Butturiniho tým identifikoval tuto oblast jako potenciální cíl budoucích misí zaměřených na hledání života hluboko pod povrchem Marsu. Podmínky v této podzemní zóně by mohly umožnit existenci mikrobiálního života až do hloubky osmi kilometrů, což otevírá nové výzvy pro technologii vrtání a budoucí mise s lidskou posádkou.

Role metanu v pátrání po životě

Bádání je zaměřeno na metanogeny – mikroorganismy produkující metan v extrémních podmínkách. Tyto organismy, přežívající bez kyslíku, organických živin a slunečního záření, běžně obývají pozemské mokřady a trávicí systémy býložravců. Na Marsu by metanogeny mohly prospívat hluboko pod oblastí Acidalia Planitia, kde jsou chráněny před nehostinným povrchem planety.

Nová studie významně přispívá k probíhající debatě o přítomnosti metanu v atmosféře Marsu. Různá měření od roku 1999 uvádějí koncentrace metanu, přičemž NASA sonda Curiosity detekovala metan v atmosféře rudé planety, zatímco ExoMars Trace Gas Orbiter Evropské vesmírné agentury nikoli, což vyvolalo živé vědecké diskuse.

REKLAMA

Výzvy a budoucí mise

Podzemní oblasti Acidalia Planitia, které mohou hostit metanogeny přizpůsobené chladu, představují pro vědce novou výzvu. Studie naznačuje, že tyto mikroorganismy, podobné Methanosarcinaceae a Methanomicrobiaceae, mohou prosperovat díky radiogennímu teplu a podzemní vodě.

Příští mise, jako rover Rosalind Franklin Evropské vesmírné agentury plánovaný na rok 2028, má za cíl vrtat do hloubky dva metry. Butturiniho tým však zdůrazňuje potřebu dosáhnout hloubky až osmi kilometrů, což je technologicky zatím neproveditelné.

Podmínky v podzemí Marsu s teplotami od 0 do 10 °C a kapalnou vodou smíšenou s půdou, společně s teplem z radiogenního rozpadu, představují ideální prostředí pro život. Potvrzení existence biologicky generovaného metanu by mohlo zásadně změnit naše chápání marťanské atmosféry.

Nové poznatky vědců čekají na recenzi a potvrzení v úložišti arXiv, ale již nyní vzbuzují velký zájem a zaměřují pozornost na hledání mimozemského života v oblasti Acidalia Planitia na Rudé planetě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Rusko masivně zaútočilo na Ukrajinu. Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky

Uprostřed masivního raketového útoku Ruska na Ukrajinu zahájilo Polsko vzdušné hlídky a uvedlo své systémy protivzdušné obrany...

Trump vyhrožuje Rusku po útoku na porodnici v Charkově

Americký prezident Donald Trump reagoval na ruský útok na porodnici v Charkově, při kterém bylo zraněno devět...

Trump plánuje nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v řádu stovek...

Americký prezident Donald Trump plánuje nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě přibližně 300 milionů dolarů....

Policista vyměnil zákon za zločin. Soud ho odsoudil za přípravu loupeže

Bývalý policista z Karlovarska a civilní osoba byli odsouzeni k 8 letům vězení za přípravu loupeže. Generální...

O víkendu se oteplí, do Česka se vrátí letní počasí

O víkendu se do Česka vrátí letní počasí. Zatímco sobota bude ještě připomínat předešlé chladnější dny, v...

Distancujte se od dehonestační kampaně, vyzývá stranu Motoristé sobě Mezinárodní tiskový...

Český výbor International Press Institute (CZ IPI) zásadně odmítá dehonestační kampaň, která míří proti novinářce Apoleně Rychlíkové....

Rusko ostřelovalo stáj v Oděse. Jeden kůň útok nepřežil

Ranní útok na Oděsu zasáhl budovu stáje. Zemřela klisna Kamila, zraněna byla klisna Sigma. V době ruského...

Politici napříč spektrem odsuzují útoky Motoristů na novinářku Rychlíkovou

Investigativní novinářka Apolena Rychlíková čelí vlně nenávisti a výhrůžek od příznivců strany Motoristé sobě poté, co server...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA