Už v roce 2022 objevil Damien Boschetto v jižní Francii při procházce se psem 70 milionů let starou fosilii dinosaur. Až dosud ale držel tuto informaci v tajnosti, uvedla televize ABC News.
Francouzský mladík žije ve vesnici Cruzy v jižní Francii a v lesích u sousední obce Montouliers, kam vyvedl na procházku svého psa, našel téměř kompletní kostru titanosaura. „Území kolem Cruzy je bohaté na zkameněliny dinosaurů a dalších druhů žijících ve stejné době,“ řekl pro televizi ABC News.
„Stalo se to jednoho rána jako každé jiné, během obyčejné procházky. Při venčení psa došlo na okraji útesu k sesuvu půdy, který obnažil kosti různých koster. Byly to vypadlé kosti, a proto izolované. Po několika dnech vykopávek jsme si uvědomili, že jde o spojené kosti,“ řekl Boschetto lokálnímu deníku France Bleu. Boschetto je paleontologem „samoukem“.
Několik kostí tak umožnilo dovézt nálezce až k 70 procentům kompletní kostry zkamenělého titanosaura. Ten byl dlouhý 30 stop, (kolem 9 metrů, pozn. red.).
Podle webu Britannica žili titanosauři, kteří patří do čeledi sauropodních dinosaurů, v období od pozdní jury do konce období křídy, tedy někdy před 163,5 až 66 miliony let. Jde o dinosaury s dlouhým krkem a někteří z nich dorůstali až do velikosti dnešních velryb. Podle Britannicy se jejich pozůstatky našli na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy a byli to býložravci.
Boschetto na objevu pracoval se členy Archeologické a paleontologické kulturní asociace (ACAP) při muzeu Cruzy. Důvodem utajení nálezu byla snaha skrýt místo paleontologického naleziště, dokud nebude kostra vyzvednuta, před rabováním amatérských hledačů.
Damien Boschetto opustil po nálezu svou původní práci a doufá, že se mu podaří získat magisterský titul v paleontologii, aby mohl v oblasti Cruzy dál pátrat po dalších fosiliích. Věří, že kostra titanosaura přiláká do muzea v Cruzy návštěvníky.
Zakladatel muzea, které funguje od roku 1975, Francis Fage, vysvětlil France Bleu, že jde o výjimečný objev: „Ve Francii je ve svrchní křídě velmi vzácný, a aby ho Damien našel, musel mít dobré oko. Někteří lidé chodili kolem 30 let a tuto lokalitu neviděli. Tento titanosaurus, což je bratranec brontosaura, byl dlouhý asi 8-9 metrů. Byly tam obrovské záplavy, uvízl v pískovcové bariéře a zůstal tam. Budeme muset najít jeho zbytek, lebku a stehenní kost. V tuto chvíli máme část, která vede od zadní části lebky k ocasu.“
Autor: Mirka Nová.