Astronomové objevili černou díru v naší galaxii. Skrývá se poblíž Země

Vesmírně nedaleko od planety Země astronomové učinili neuvěřitelný objev. V souhvězdí objevili černou díru velkých rozměrů. S neuvěřitelnou hmotností 33krát větší než hmotnost Slunce je BH3 nejhmotnější černou dírou o hvězdné hmotnosti, jaká kdy byla v naší galaxii identifikována. O svůj objev se astronomové podělili v časopisu Astronomy & Astrophysics.

Reklama

Obzvláště zajímavá je její skromná povaha a tiché kroužení kolem doprovodné hvězdy, aniž by na sebe černá díra poutala pozornost.

„Je to druh objevu, který vědci učiní jednou za život,“ poznamenává astronom Pasquale Panuzzo z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum.

Černé díry o hvězdné hmotnosti, které se zrodily ze zbytků explozí supernov masivních hvězd, jsou obvykle asi 65krát větší než hmotnost Slunce. Navzdory odhadům naznačujícím, že v Mléčné dráze by jich mohlo být až 100 milionů, zůstávají neobjevené kvůli nedostatku emise viditelného světla.

Astronomové spoléhají na nepřímé metody k odhalení těchto vesmírných záhad, často pozorováním zvláštních pohybů blízkých hvězd zachycených v gravitační pasti černé díry. Gaia, vesmírná observatoř, která pečlivě mapuje hvězdy Mléčné dráhy, hraje v tomto hledání klíčovou roli.

Přesná měření fungují od roku 2013 a poskytují neocenitelné vhledy do vesmíru. Ačkoli se stále čeká na zveřejnění dalších dat, objev černé díry BH3 je příliš významný na to, aby se o něm mlčelo, což přimělo astronomy zveřejnit svá zjištění s předstihem. To bylo provedeno zveřejněním výzkumu v časopise Astronomy & Astrophysics.

Binární systém sestávající z BH3 a její doprovodné hvězdy nabízí vodítka k původu černé díry. Zvláštní charakteristiky hvězdy, včetně jejího stáří a elementárního složení, naznačují složitou vesmírnou historii, která vyvrcholila vytvořením supermasivní černé díry.

Modely naznačují, že nízká metalicita hvězdy hrála klíčovou roli v jejím vývoji a připravila půdu pro vytvoření černé díry tak neuvěřitelných rozměrů.

Zatímco astronomové netrpělivě očekávají další objevy z nadcházejících dat Gaia, objev Gaia BH3 slouží jako vzrušující náhled na vesmírné zázraky, které dosud nebyly objeveny.

Aby bylo jasno, černá díra s označením BH3 nepředstavuje pro naši planetu absolutně žádnou hrozbu. Gravitační pole černé díry není o nic silnější než gravitační pole hvězdy o ekvivalentní hmotnosti. Ale jako třetí spící černá díra objevená v datech vědeckého modelu Gaia vyvolává otázku, kolik dalších těchto černých děr je tam ve vesmíru a nepozorovaně se přibližují.

Autor: Jan Votruba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama